PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105073}

Człowiek zwany Ciszą

Il grande silenzio
7,6 2 621
ocen
7,6 10 1 2621
7,7 3
oceny krytyków
Człowiek zwany Ciszą
powrót do forum filmu Człowiek zwany Ciszą

Poniżej oczekiwań

ocenił(a) film na 8

Nie przepadam za spaghetti-westernami(z wyjątkiem Leone oczywiście) i ten też mi się nie podobał choć zachęciła mnie obejrzana na youtubie końcówka. W większości filmów, które uznaję za słabe zgadzam się, że mogłem ich nie zrozumieć, ale jeśli chodzi o ten to nie ma co się oszukiwać nie ma w nim nic specjalnego. Bez rewelacji w grze aktorskiej(bardzo dobry chyba tylko Kinski), dużo błędów fabularnych i trochę naiwna psychologia to negatywne strony filmu. Za to pozytywami są muzyka Morricone, wspomniana końcówka oraz umieszczenie akcji w zimie.
Fanom spaghetti-westernów czy zaskakujących zakończeń rozumiem, iż film może się spodobać, ale innym?
Zdziwiłem się widząc dużo pozytywnych komentarzy. Do np. Dobrego, złego... to mu strasznie daleko.

Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 8
rzyczki

No cóż, nadszedł czas, aby zmierzyć się ze swoją dawną wypowiedzią. Ponad 3 lata temu praktycznie nie wiedziałem nic o spaghetti westernach, ale teraz obejrzałem wiele innych filmów z tego gatunku i zdecydowanie "Człowiek zwany ciszą" wyrasta znacznie ponad przeciętną. Moja stara opinia dowodzi, iż włoskie westerny to kino specyficzne i jeśli ktoś nie zna tej konwencji to może się w niej po prostu nie odnaleźć. Osobiście z czasem się do niej przekonałem, gdy znudziły mnie amerykańskie westerny z powtarzającymi się motywami oraz zakończeniami. Dzieła Leone to trochę inna bajka, ponieważ wg mnie są one mimo wszystko uniwersalne i ponadczasowe. Tymczasem Sergio Corbucci to twórca typowy dla tego gatunku. Lubił ukazywać przemoc, w jego filmach zwykle padało wiele trupów, przy czym główny bohater nie był na pewno wzorem do naśladowania. Poza tym uproszczenia pod względem psychologii postaci, zamiłowanie do kiczu i nastawienie na akcję. "Człowieka zwanego ciszą" niedawno obejrzałem ponownie i nadal uważam, iż gra aktorska oprócz Kinskiego nie jest znakomita. Raziła mnie również niekonsekwencja w przedstawianych wydarzeniach. Poza tym postać szeryfa jest irytująca, chociaż może właśnie taka miała być. Gdyby nie było w tym westernie śniegu to ocena spadłaby może nawet o 2 punkty, ponieważ dzięki temu stworzony został niesamowity klimat i taka aura dominacji zła. Porównanie do "Dobrego, złego..." w ogóle nie na miejscu, gdyż jest to zupełnie inny film. Kiedyś oceniłem jeśli dobrze pamiętam na 4, aktualnie podwyższyłem na 8 no i tyle.

ocenił(a) film na 9
rzyczki

Gratuluję postawy!!! rzyczki, zachowałeś się jak człowiek myślący, a przyznanie do błędu jest prawie tak zaskakujące jak zakończenie filmu. Pozdrawiam osobę myślącą.

użytkownik usunięty
rzyczki

bo jesteś osioł to nie rozumiesz, do tergo potrzeba mózgu

ocenił(a) film na 8

a co to jest tergo??

użytkownik usunięty
rzyczki

nie wiem

rzyczki

Panie Adamie, mam nadzieję, że zmienił pan swój pogląd na spaghetti westerny. W przeciwnym wypadku czeka nas długa wymiana zdań na fejsbusiowym czacie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones