PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=551232}
6,7 64 085
ocen
6,7 10 1 64085
5,3 14
ocen krytyków
Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł
powrót do forum filmu Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

Sluchajcie, domyslam sie, ze te najtragiczniejsze wydarzenia na stacji, w wyniku ktorych zmarl
glowny bohater filmu, zostaly nakrecone na podstawie zeznan naocznych swiadkow ale czy ktos
wie, czy naprawde tak bylo, ze ostrzelany zostal pociag z robotnikami jadacymi do pracy? Wydaje
mi sie to bowiem dosc nieprawdopodobne (nawet wiedzac ze wladza szukala prowokacji), bo
przeciez oni zachowywali sie spokojnie i zachodze w glowe dlaczego MO/wojsko mialoby do nich
strzelac. Czy tez zgineli oni od strzalow oddawanych do osob scierajacych sie z MO/wojskiem
pod brama stoczni i pociag z nimi akurat znajdowali sie za nacierajacymi na stocznie robotnikami i
trafialy w nich przypadkowe strzaly?

ocenił(a) film na 7
greg_00

Z tego co znalazłem oni zaczęli strzelać no oślep. A same kule lecą dość daleko.
A jeśli chodzi o bohatera tej sytuacji to może to ci lekko pomoże:
"Zbyszek Godlewski został zastrzelony 17 grudnia przez żołnierzy LWP. Stało się to nieopodal przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, po jego przyjeździe do pracy z Elbląga. W chwili śmierci miał 18 lat. Po tym incydencie protestujący przemaszerowali z jego ciałem niesionym na drzwiach ulicami Gdyni. Jego ojciec stwierdził, że na oddanym mu pokrwawionym swetrze syna widniały 3 dziury prawdopodobnie po postrzale, 2 na części brzusznej i 1 na części piersiowej. Pogrzeb bez okazania zwłok rodzinie odbył się nocą z 18 na 19 grudnia 1970 na cmentarzu w Gdańsku-Oliwie. W 1971 staraniem rodziny przeniesiony na cmentarz w Elblągu"

ocenił(a) film na 10
rafib1975

Hej, dzieki za te ciekawe informacje. Ale chodzilo mi o okolicznosci smierci Brunona Drywy bezposrednio na stacji (ale faktycznie moglo byc tak, jak piszesz, ze w pociag trafialy kule wystrzelane ze stoczni na oslep)

ocenił(a) film na 7
greg_00

Pochodzący z Tuchlinka Brunon Drywa został trafiony pociskiem 17 grudnia 1970r. przez strzelających żołnierzy LWP na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, po jego przyjeździe do pracy. W chwili śmierci w szpitalu miał żonę Stefanię i dzieci. Pochowano go 19 grudnia 1970 nocą na cmentarzu witomińskim i spoczywa w Gdyni. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 17 grudnia 2008 (w 38. rocznicę Grudnia 70), został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Jest głównym bohaterem filmu Czarny czwartek[5] będącego według twórców, wierną rekonstrukcją tamtych wydarzeń

greg_00

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grudzie%C5%84_1970

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones