PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7104}

Czas odnaleziony

Le temps retrouvé, d'après l'oeuvre de Marcel Proust
6,9 198
ocen
6,9 10 1 198
Czas odnaleziony
powrót do forum filmu Czas odnaleziony

Brawa dla reżysera

ocenił(a) film na 8

Film jest poza jedną sceną ściśle zgodny z literackim pierwowzorem. Obejmuje też wszystkie kluczowe wątki "W poszukiwaniu straconego czasu" i może stanowić dobre wprowadzenie do głębszego poznania książki. Ruiz opowiada Prousta na nowo w konwencji realizmu magicznego, jednocześnie unikając infantylizmu i taniego fantazjowania. Budzi to skojarzenia ze sposobem narracji w o rok późniejszym "Tańcząc w ciemnościach" von Triera. Oba filmy łączą też udane role Catherine Deneuve. W "Czasie odnalezionym" znajduje się też znakomita kreacja Johna Malcovicha jako barona de Charlus.

Problemem w odbiorze jest długość filmu - swobodnie zniósłby podział na kilkuodcinkowy serial telewizyjny. Fabuła mocno przytłacza akcję, więc często widz wędruje od jednego dialogu do następnego ale zgadza się to z konwencją narracji Prousta, co czyni "Czas odnaleziony" swoistą księgą obrazów. Podsumowując, polecam ten film, gdyż służy refleksji i prowadzi widza do pokrzepiających wniosków. Nie jest on jednak dla każdego. Z ręką na sercu mogę stwierdzić, że obejrzenie go świadczy o wysokiej kulturze widza.

witoldd

Marze o tym, by zobaczyc ten film. Marcel jest moim jedynym literackim bogiem :-) Jak obejrzec ten film? Jest dostepny w sieci? Moje poszukiwania poszly na marne... Bede wdzieczna za odp.

Adilka1

Nie wiem, czy to Ci jakoś pomoże, ale na YT jest do obejrzenia w wersji francusko i włoskojęzycznej:) Kiedyś nawet napisałem do TVP Kultura, czy nie zamierzają go wyemitować, ale odpowiedzieli, że był w miarę niedawno i na razie nie będę go puszczać ponownie. Było to na początku kwietnia tego roku.

Jabberwokie

Wielkie dzieki, niestety nie znam tych jezykow niestety, a i w Polsce nie mieszkam, wiec nawet nobliwa TVP Kultura mi nie pomoze ;-)

Adilka1

To może być problem, bo na DVD chyba się nie ukazał, a na innych kanałach niż TVP Kultura możemy się nie doczekać;) Zdaje się, że jest do ściągnięcia z jednego z portali do wymiany plików, ale nie wiem, czy w polskiej wersji.

Jabberwokie

Po raz trzeci napisze - niestety ;-) A kolega/kolezanka widzial/a???

Adilka1

Kolega nie widział, ale jako że jeszcze nie czytał, to aż tak bardzo mu się do oglądania nie śpieszy ;)

Jabberwokie

Nie bedzie to stracony czas - milej lektury. Ja jestem po 1. tomie, robie sobie mala przerwe i ciagne dalej ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones