PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=106622}

Czerwona linia

Fail-Safe
8,0 1 758
ocen
8,0 10 1 1758
7,4 5
ocen krytyków
Czerwona linia
powrót do forum filmu Czerwona linia

Sidney Lumet raz jeszcze udowadnia, że w budowaniu napięcia w kameralnych warunkach (vide: "Dwunastu gniewnych ludzi") nie ma sobie równych. Tutaj o groźbie atomowej zagłady: akcja rozgrywa się niemalże wyłącznie w ciemnych pomieszczeniach bunkrów, co perfekcyjnie służy kreowaniu klaustrofobicznej atmosfery. Aktorstwo - pierwsza klasa (Fonda, Matthau, O'Herlihy) i inteligentny scenariusz, który losy ludzkości powierza szwankującym maszynom i garstce ludzi u władzy. Jedyne zastrzeżenia mam względem pomysłu, który w moim odczuciu zahacza już lekko o science-fiction: oto prezydent Stanów Zjednoczonych w pojedynkę podejmuje decyzję o zrzuceniu bomby na Nowy Jork. Efektowne, owszem, działa na wyobraźnię, owszem, lecz wątpliwe, aby w świecie rzeczywistym ktokolwiek, poza szaleńcem, zdecydowałby się na podobny krok. Warto jednak na marginesie zauważyć, iż ten koncept musiał stanowić silną inspirację dla Alana Moore'a przy pisaniu scenariusza do "Watchmen". Tak czy owak - klasyka z masą emocji.

ocenił(a) film na 10
Caligula

To nie jest Iron Maiden, to życie :)

Film na 10. Nie uważam, że zrzucenie bomb na NY to s-f. Na WTC Bush zrzucił samoloty bo mi się to opłacało. Tak, wiem, że na ten temat teorie są różne. Nie jestem żadnym lewakiem, prawakiem i innym wakiem. Po prostu na logikę tak uważam. A jeśli można w imię wyższych idei rozwalić dwa wieżowce, to można rozwalić też miasto.

Jeśli po amerykańsku uznamy, że prezydent ma dbać o dobro narodu, to jego nowojorska decyzja była słuszna, sensowna, logiczna i fabularnie uzasadniona. Obie strony tracą ważną figurę (tak mi się szachowo skojarzyło). Równowaga zostaje zachowana, globalny konflikt nuklearny zostaje odłożony w czasie.

Filmowi dałem 10. Niedocenione arcydzieło i kropka.

michal.2907

Tak to przynajmniej jest ukazane w filmie: dochodzimy do "czerwonej linii" za którą czai się szaleństwo i ....statystyka, a ta nie ma przełożenia na skutki wojny totalnej.
Dzieło Lumeta pokazuje, że to czyste kuriozum, ale czy w tej sytuacji zadziała zasada "mniejszego zła"?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones