PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4808}

Czerwony świt

Red Dawn
5,7 4 060
ocen
5,7 10 1 4060
Czerwony świt
powrót do forum filmu Czerwony świt

Gdyby nie było tych wszystkich pseudopatriotycznymch hamerykańskich motywów (flaga na
końcu, wszechobecne alegorie: Ameryka = wolność, Rosja, komunizm = zło, niszczenie
całych rosyjskich i kubańskich oddziałów przez kilku dzieciaków) to dałbym może i dychę, bo
film świetny. Na szczególne uznanie zasługuje bardzo szczegółowe odwzorowanie
radzieckich maszyn, co w roku 1984 było rzadkością.

SonOfAPlunder

własnie popatrz z którego roku jest ten film jest z "zimnej wojny" wtedy spora filmów było propaganda, Ja go oglądałem jeszcze w tym czasie i inaczej się do niego podchodziło, jest jedno film już nie na te czasy lub nie dla ludzi którzy nie pamiętają tamtych czasów.

ocenił(a) film na 8
rafib1975

Nie mam nic przeciwko "zdrowej" propagandzie, w inteligentny sposób uwypuklającej przewagę jednego systemu politycznego nad drugim czy słuszność jakiejś sprawy, lecz tutaj było to trochę przesadzone, zwłaszcza tych kilku dzieciaków budzących popłoch w całej armii radzieckiej. Nawet na tle innych filmów amerykańskich z tego okresu, w których Rosjanin to z reguły albo okrutnik albo ćwok, ten prezentuje się pod tym względem dość karykaturalnie. Do tego te "obozy reedukacyjne"... trochę przegięli. Niemniej film nadal bardzo dobry.

rafib1975

Właśnie ten romantyzm rewolucji komunistycznej aż te wspaniałe przemiany tych słusznie dziesiątki milionów wymordowanych.
To takie wspaniałe i romantyczne kobiety chętne na seks z każdym rewolucjonistą, romantykiem za słuszną sprawą tak dbających o dzieci.
Stalin kazał wymordować miliony dzieci bo delegacja przyjeżdżała z zachodu a na ulicach były miliony osieroconych dzieci po wymordowanych rodzicach.

@SonOfAPlunder
Wyobrażasz sobie teraz widok ciężarówek jadących głównymi ulicami miast z których ciurkiem leje się krew, na wszystkich ulicach wyjazdowych z miast litry krwi ?
Myślisz, że jak wyglądała Rosja. Jak wyglądała Ukraina kiedy w 1937-1938 Ruscy wymordowali 10milionów Ukraińskich patriotów, ludzi w miastach i na wsiach ?
Ciekawe, że wielki patriota Ukraiński Bandera (UPA) tak dobrze sobie żył w tamtych czasach.

Dopiero trzeba coś ludziom pokazać bo ich wyobraźnia jest tak płytka. Trzeba pokazać jak był katowany Jezus w filmie "Pasja" żeby ludzie dowiedzieli się, że biczowanie i katowanie to nie takie sobie smyranie po plecach.

@SonOfAPlunder
Napisz mi jak sobie wyobrażasz, że wyglądało mordowanie dziesiątek milionów ludzi ?

markin

Co masz do mojej wypowiedzi?! tak z ciekawości pytam!!!

SonOfAPlunder

Nie bardzo rozumiem twierdzisz, że komunizm to nie zło ?
Musisz obejrzeć "Soviet story" kolego. Ale jeśli musisz coś oglądać żeby to wiedzieć to przepraszam ale mózg masz wypaczony lub zwyczajnie jesteś umysłowo ograniczony.

ocenił(a) film na 8
markin

Chyba nie zrozumiałeś. To oczywiste, że komunizm to zło, zwłaszcza w tej postaci w której realnie zaistniał (bo jako idea jest ok). Natomiast równie oczywistym jest np. że samolot lata dzięki sile nośnej. A teraz wyobraź sobie film (fabularny, nie naukowy), w którym w co drugiej scenie masz pokazane, jak działa siła nośna. Łapiesz? Poza tym nie lubię, gdy postacie negatywne są przedstawiane w sposób płaski i jednowymiarowy. Warto zauważyć, że komuniści to też ludzie, z własnymi motywacjami, poglądami i aspiracjami. Natomiast w tym filmie pokazali to na prostej zasadzie: dlaczego oni źli? Bo komuniści. A dlaczego komuniści? Bo źli. Takie zabiegi mogą mieć sens w filmach typu Władca Pierścieni, w stosunku do orków, ale nigdy do ludzi. Polecam Ci film - Zabić księdza, tam masz komunistę, mordercę, Sb-ka, a mimo to ani na sekundę nie zapominasz, że jest to człowiek, a punkt jego widzenia jest jasno i w miarę obiektywnie przedstawiony. PS... otwierająca scena, w której spadochroniarze bez żadnego powodu ostrzeliwują szkołę i cywilne samochody była jednak żenująca, nie sądzisz? To właśnie kulminacja tej propagandy o której mówię.

SonOfAPlunder

Jak czytam takie wypociny jak "komunizm jako idea jest ok" komuna jako teoria to mordowanie ludzi i tworzenie społeczeństwa zasad, poczucia własności, indywidualizmu, piękna, uczuć, fantazji... czyli odczłowieczenie człowieka, wynaturzenie. Widziałeś jakie piękne podwórka i bloki mamy dzięki komunie?
Nie znasz idei komuny więc się nie wypowiadaj idiotycznie.
A żeby Ci udowodnić jak mało wiesz to skorzystam z twojego przykładu o tym jak lata samolot, otóż okazuje się, że ty wiesz jak samolot lata a żaden z naukowców tego nie wie. Możesz im to wytłumaczyć bo nie mają pojęcia jak lata samolot.
Komuniści to tępa swołocz, prymitywne bydlęta którym wystarczy coś do żarcia, dymania i spania.
Witkacy popełnił samobójstwo jak się dowiedział o inwazji Ruskich w 1939 roku bo wiedział, że to koniec i się nie pomylił czego przykładem jesteś ty.

ocenił(a) film na 8
markin

Nie, komuna jako idea to upaństwowienie środków produkcji, społeczeństwo równe i bezklasowe, zapewnienie wszystkim godziwego bytu itd. To o czym Ty mówisz to praktyka. Zresztą komuna komunie nie równa, jeśli porównujesz np. to co było w ZSRR w latach 20 z tym co w Polsce w latach 70, to lepiej wróć do ksiąg które tak cenisz. Byle nie propagandowych. A propos - w tych szarych blokach wybudowanych za komuny mieszkają do tej pory miliony ludzi. Lepiej, żeby ich nie było? A tępą swołocz znajdziesz wśród przedstawicieli każdej idei, nie tylko komunistów. I naucz się wysławiać, raz: kulturalniej a dwa: logiczniej. Jestem przykładem tego, że inwazja ZSRR w 1939 to był koniec, tak? Bo to właśnie napisałeś...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
markin

Według Twojego poglądu może być wypaczeniem, według mojego jest jego istotą. Ja Twój pogląd szanuję, Ty uszanuj mój. PS. dowody prostactwa dawałeś już wcześniej i raczej nikt ich nie przeoczył, więc dawanie kolejnych mija się z celem:) Jesteś prostak i przyjąłem to do wiadomości:)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
markin

Co wyżej pisałem o prostactwie? Swoją drogą musisz mieć już nieźle zapluty monitor:) Co do Twojego pytania, nie musisz daleko szukać. Przeanalizuj naszą obecną klasę polityczną wywodzącą się z Solidarności i powiedz, który z nich wykazuje się jakąś szczególną klasą czy inteligencją na tle tych o przeszłości PZPR-owskiej.

SonOfAPlunder

No widzisz na każdym kroku nic nie wiesz. Obecna "klasa" polityczna to nie Polacy tylko żydzi. Rząd polski był tylko jeden Olszewskiego na którym został wykonany przez tych żydów zamach stanu i nawet jeden z nich się pomylił i nazwał ten przewrót wygraną PZPR.
To są komuniści a nie dla ciebie socjaliści a przepraszam to lewica przecież jest.

Solidarność nic nie ma wspólnego z tymi pomiotami komunistycznymi. Przeszliśmy z ZSRR komuny do żydo komuny ale ty o tym nie wiesz oczywiście. To przecież kapitalizm a może żydo-kapitalizm ?

ocenił(a) film na 8
markin

I wszystko jasne:) ONR, UPR, WiP czy tradycyjnie PiS?:) PS. jeśli masz na myśli narodowość pisz Żyd. Chyba, że masz na myśli wyznawców judaizmu, wtedy faktycznie żyd jest prawidłowo:) A swoją drogą, co to za zamach stanu w sytuacji gdy rząd zostaje odwołany na drodze najzwyklejszego wotum nieufności, bo tak było z rządem Olszewskiego?

ocenił(a) film na 8
markin

I wszystko jasne:) ONR, UPR, WiP czy tradycyjnie PiS?:) PS. jeśli masz na myśli narodowość pisz Żyd. Chyba, że masz na myśli wyznawców judaizmu, wtedy faktycznie żyd jest prawidłowo:) A swoją drogą, co to za zamach stanu w sytuacji gdy rząd zostaje odwołany na drodze najzwyklejszego wotum nieufności, bo tak było z rządem Olszewskiego?

SonOfAPlunder

mówisz o zamachu stanu, który odbył się na skutek możliwości pokazania palcem zdrajców i kolaborantów, tajnych współpracowników służb ciemiężących społeczeństwo
żyd to żadna narodowość nie nie planeta czy asteroida i piszemy mała literą

ocenił(a) film na 8
markin

Nie, mówię o zgodnym z prawem odwołaniu rządu przez Parlament. Zamach stanu by zasługiwał na taka nazwę musi być nielegalny. Powód zmiany władzy nie ma tu nic do rzeczy. Swoją drogą wiesz, ile odszkodowań musiało dotychczas wypłacić państwo polskie za pomówienia Macierewicza wypowiadane przez niego za czasów, gdy był urzędnikiem państwowym? Już z tego powodu należy się cieszyć, że okazji do większej ilości oszczerstw jako ministrowi mu nie dano (jedynie jako osobie prywatnej). A żyd jako wyznawca judaizmu faktycznie z małej litery, ale jako przedstawiciel narodowości - z wielkiej. W każdym słowniku ortograficznym znajdziesz te informacje:)

SonOfAPlunder

nie istnieje narodowość żydowska i nigdy nie istniała i istnieć nie będzie poza tym żydów jest wiele odmian
co do zamachu stanu i ujawnienia kolaborantów za czasów okupacji Rosyjskiej ziem polskich bo o to właśnie został dokonany zamach stanu to odszkodowania za 0,01% pomyłki były by mniejsze niż wypłacać tym zbrodniarzom emerytur w wysokości 12.000 zł

ocenił(a) film na 8
markin

Okupacja rosyjska ziem polskich? Ostatnio takie zjawisko miało miejsce w latach 1794-1917. Potem była już tylko okupacja radziecka. O ile oczywiście ziemie typu Ukraina czy Wileńszczyzna uważać za polskie. Co do reszty - nie rozśmieszaj mnie. Ilu tych tzw "kolaborantów" zostało faktycznie odkrytych przez Maciorkę, a ilu Polska do dziś musi wypłacać odszkodowania za niesłuszne oskarżenia? Tu raczej było 0,01% prawdziwych zdrajców i 99,99% pomyłek. Poza tym pamiętaj, że prawo nie działa wstecz, dlatego karanie kogokolwiek za np. współpracę z SB w latach 50-80 budzi sporo wątpliwości natury prawnej.

SonOfAPlunder

Wytłumaczę ci to tak twoje prostactwo, mierne jestestwo nie jest w stanie przeboleć, że są ludzie lepsi i dużo lepsi od ciebie i jest ich... nawet miliardy stąd twoja miłość do równości która jak już powiedziałem wcześniej jest wypaczeniem człowieczeństwa.
Na wybory idziesz i zawsze wiesz lepiej, że zagłosowałeś na inteligentnego kandydata a i tak zawsze głosujesz nie za lecz przeciw komuś.

ocenił(a) film na 8
markin

A na czym polega ta lepszość innych ludzi w Twoim rozumieniu, jestem ciekaw?:) Oczywiście pomijam kwestie, że np człowiek praworządny jest lepszy od mordercy, bo to oczywiste:)

SonOfAPlunder

no i tym tropem podążaj

ocenił(a) film na 8
markin

Podążyłem, i z racji braku konfliktów z prawem w całym moim życiu nie widzę podstaw by uważać się za gorszego od kogokolwiek, co wyżej raczyłeś sugerować.

SonOfAPlunder

uwzględniłeś ewolucję ?

SonOfAPlunder

Pora abyś obejrzał dwa filmy
"Czekista" - fabularny rosujski
"Soviet story" - dokument z propagandą na to, że tylko żydzi byli mordowani przez dwie strony

BTW: wiesz jakich heroicznych czynów dokonywali Polacy w czasie wojen ? Gdyby zrobić film to nie było by możliwości żebyś napisał o patosie etc...
Poczytaj sobie np. rotmistrz Pileckim
I poszukaj o dzieciaku który w wieku 17-20 lat który już dowodził oddziałami Piłsudskiego, był geniuszem taktyki militarnej i dowodzenia.
A to wszystko oczywiście prawdziwe historie.

ocenił(a) film na 8
markin

Akurat historię polskiej wojskowości znam całkiem dobrze, natomiast nie wiem, w jakim celu to piszesz? Postawiłeś jakąś tezę odnośnie mojej wypowiedzi i teraz sam z nią polemizujesz. Przeczytaj moją odpowiedź powyżej to może Ci się rozjaśni.

SonOfAPlunder

to ty polemizujesz z tym, że komunizm to nie zło, a ja ci mówię, że to zło

ocenił(a) film na 8
markin

Chyba masz problemy z czytaniem. Już dawno napisałem, że komunizm w postaci w której zaistniał był złem. To Ty na moją opinię o bardzo płytkiej i jednostronnej a jednocześnie ponadstrawnie obfitej warstwie propagandowej tego filmu odpowiadasz obraźliwymi i pozbawionymi logiki uwagami. Ergo: sam wkładasz w moje usta twierdzenie, po czym z nim polemizujesz. Równie dobrze możesz pogadać z sobą...

SonOfAPlunder

Dalej nic nie rozumiesz ale to nie dziwi miłośnika komunizmu BEZ WZGLĘDU NA JEGO POSTAĆ I FORMĘ rozumiesz ?

ocenił(a) film na 8
markin

A teraz z kolei przypisujesz mi miłość do komunizmu:) Paradne, co będzie następne? Może jestem byłym NKWD-istą, co?:)

SonOfAPlunder

Poczytaj sobie teorie komunizmu jak tam Maks opisał równość, holokaust na narodach ludziach a później sobie poczytaj Torę jak tam jest nakazane traktować ludzi i jak im urządzić holokaust.
To są twoje teorie w których się odnajdziesz.
Jesteś żydem ?

ocenił(a) film na 8
markin

Chyba masz na myśli Marksa? Ciekawe, piszę o równości i prawach dla wszystkich ludzi, a Ty o ich nierówności, i to ja mam się dobrze czuć w ideach holokaustu? A żydem nie jestem, podobnie jak muzułmaninem, gejem, masonem oraz cyklistą:)

SonOfAPlunder

To przynajmniej polskiego złota za 1/4 ceny nie kupiłeś.
Jeszcze raz równość to wypaczenie człowieczeństwa i nigdy jej nie będzie.

ocenił(a) film na 8
markin

Zapomniałeś dodać: "moim zdaniem":) Zresztą nie pierwszy raz...

SonOfAPlunder

to ty polemizujesz z tym, że komunizm to nie zło, a ja ci mówię, że to zło

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones