PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=491277}

Dług

The Debt
6,9 23 871
ocen
6,9 10 1 23871
5,4 9
ocen krytyków
Dług
powrót do forum filmu Dług

Wiem że było sporo takich pozycji ale jakoś nie mogę sobie przypomnieć a jest to bardzo ciekawy temat.

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

A dokumentalne mogą być? Polecam bardzo seriale: The Last Nazis - Ostatni Naziści (2009) (3 odcinki) i Nazi Hunters - Polowania na nazistów (2010) (8 odcinków). Według mnie bardzo ciekawe.

PAWELPOST

Polecam "Pozytywkę" z Jessicą Lange( z epizodyczną rolą naszej rodzimej aktorki Elżbiety Czyżewskiej) z ostatnich to najgłośniejszy byl chyba "Lektor". Widziałem kiedys Tv serial o Procesie Norymberskim z Alecem Baldwinem, ale nie pamiętam tytułu."Pasazerka" czy "Wybór Zofii"-pozycje obowiązkowe!

beauty2mummy

Dwuczesciowy film z Alec'kiem Baldwin'em to "Norymberga". Film, ktory czesto jest traktowany nie jako fabularny (choc nim rzeczywiscie jest), ale jako paradokument.

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

http://www.filmweb.pl/Hannibal.Po.Drugiej.Stronie.Maski
moim zdaniem pasuje do tematu :)

PAWELPOST

Deklaracja (The Statement) 2003

PAWELPOST

o ujęciu eichmanna, ponoć lepszy niż ostatni film o nim , niestety nigdzie w sieci nie ma

http://www.filmweb.pl/film/Cz%C5%82owiek%2C+kt%C3%B3ry+pojma%C5%82+Eichmanna-199 6-4839

ocenił(a) film na 6
PAWELPOST

"Żyrafa" - http://www.filmweb.pl/film/Żyrafa-1998-38473

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

http://www.filmweb.pl/film/Pozytywka-1989-8837 ---- to jest fabularny

a jeszcze z dokumentalnych jest 13to odcinkowy serial Nazi Hunters - Łowcy nazistów (2009) (inny niż ten, który wcześniej polecałam, choc angielski tytuł taki sam. Tamten poprzedni jest bardziej zbliżony do filmów fabularnych, świetnie się ogląda, ale ten tez jest ciekawy. Na razie dwa odcinki obejrzałam.)

Eleonora

Dzięki wielkie :) na pewno zabiorę się za Łowców. Pozytywka też zapowiada się ciekawie jednak nie wiem czy ją zdobędę.

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

Tzn. z tego serialu 13to odcinkowego pisałam, że obejrzałam dopiero dwa odcinki, ale teraz już cztery. Mnie takie rzeczy bardzo interesują i uważam za właściwe ściganie zbrodniarzy wojennych nie ze względu na jakąś mściwość, tylko dlatego, by uświadomić ludziom, że pewne rzeczy jednak nie mogą być tolerowane. Wiele osób twierdzi, że to bezsensowna mściwość, ja jednak uważam, że to konieczność, by tak powolutku mimochodem nie przejść do stanu, w którym na porządku dziennym wybacza się niemoralne czyny, uważa za nic wielkiego. Zresztą w tych wszystkich sprawach dotyczących ścigania zbrodniarzy nazistowskich bardzo ciekawą kwestią jest też to jak postępowali Amerykanie - to, że w wielu przypadkach werbowali nazistów, którzy mogli być dla nich przydatni, i tak naprawdę wcale nie zależało im na faktycznym ich osądzaniu. Mnóstwo nazistów "przejęli" i świadomie ukryli lub/i wyczyścili ich kartoteki. Bardzo ciekawą sprawą jest operacja "Spinacz" polegająca na przejmowaniu nazistów i zatrudnianiu ich na potrzeby USA w CIA. Na ten temat jest bardzo ciekawy film dokumentalny z serii "Teorie spiskowe". Tytuł tego cyklu może sugerować, że to takie wymysły no i część odcinków rzeczywiście dotyczy spraw średnio przekonujących typu jakieś UFO itp., ale jeden odcinek dotyczy właśnie rekrutowania nazistów przez CIA i jest bardzo sprawnie zrobiony, i zawiera wiele ciekawych informacji na ten temat. Cała ta tematyka jest bardzo ciekawa. Kiedyś nie miałam takiego zacięcia do oglądania filmów dokumentalnych, bo wydawało mi się, że historia jest zbyt nudna, że nie mam natury osoby, która się w tym połapie itd. Ale to jednak wina uprzedzeń do lekcjach historii wyniesionych ze szkoły, gdzie historia przedstawiana jest w sposób chaotyczny i nieciekawy, a przynajmniej u mnie tak było. W tej chwili wprost wolę filmy dokumentalne, ponieważ większość zawartych w nich informacji jest prawdziwa, a z filmami fabularnymi nigdy nic nie wiadomo. O ile film fabularny dotyczy po prostu jakichś psychologicznych wpływów, dylematów itd. związanych z tymi kwestiami, to jak najbardziej bardzo mnie interesuje, ale te które są oparte na faktach (a często tak naprawdę jedynie inspirowane faktami), to już jest problem, bo nigdy nie wiadomo ile w nich jest swobodnych interpretacji faktów i zmian w imię tak zwanych wartości artystycznych itp. Wiadomości w nich zawarte potrafią wprowadzać w błąd.

Cieszę się, że zainteresowałeś się tymi dokumentami. Chętnie będę Ci polecać i inne w miarę ich odkrywania :)
Co do "Pozytywki", to trafiłam na nią na Zone Europa, ale nie widziałam w całości. Oni powtarzają te filmy, więc możesz tam na nią trafić, a jak nie, to mogę Ci podać skąd ją możesz pozyskać w inny sposób. Tak więc jeśli potrzebujesz pomocy w zdobyciu tych filmów, to napisz. Chętnie pomogę.

Eleonora

Dzięki ja od dawna interesuje się historią Polski oraz wojen. Postanowiłem zaś teraz właśnie ostatnimi czasy nadrobić zaległości w pasjonującym mnie temacie jakim jest rozliczanie zbrodniarzy nazistowskich z ich okrutnych czynów. Zgadzam się z Tobą iż Amerykanie potraktowali Niemców ulgowo. Robili tak zawsze i robią to do dziś gdyż zawsze mają w tym jakiś interes. To jest kraj który chciałby zadowolić wszystkich. Zgadzam się z Tobą w kwestii iż nie wolno zapominać i przechodzić obok tak okrutnych czynów jakich dopuścili się naziści. Przecież to było zaledwie 70 lat temu. Nie 700, nie 1700 tylko 70! Tu nawet nie chodzi o zemstę chodzi o dobre imię tych ludzi którzy żyli obok tamtych wypaczonych umysłów. O to aby takie rzeczy mroziły krew w żyłach i więcej się nie powtórzyły. Jestem jednak pełen obaw ponieważ minęło zaledwie tyle lat a powstają coraz to nowe organizacje neonazistowskie rośnie rasizm u nas w kraju, młodzi ludzie nie wiedzą co to miłość.

Bardzo chętnie podyskutuje z Tobą o kolejnych odcinkach dokumentu i w ogóle o tym temacie w przyszłości :)
Polecam jeśli nie oglądałaś do tej pory film "Akta Odessy" o tajnej organizacji która po wojnie miała ukrywać i chronić zbrodniarzy wojennych.

Pozdrawiam Cię, miłych seansów :)

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

Wysłałam Ci prywatną wiadomość (na filmwebie). Piszę o tym, bo nie wszyscy zauważają, a i nawet nie wszyscy wiedzą, że jest taka opcja. W rogu monitora tam powinieneś mieć info.
A propos Odessy, to akurat oglądałam niedawno dokument na ten temat. W sumie dość pobieżny, ale i to dobre. Też Ci chętnie polecę.

ocenił(a) film na 8
PAWELPOST

Troche inny klimat ,ale może sie spodoba-Apt Pupil (Uczeń Szatana) na podstawie książki Stephena Kinga.

tequila82

Widziałem " Ucznia szatana " - mocny jest nie powiem.

PAWELPOST

Kiedyś widziałem jeszcze na wideo "Mordercy są wśród nas" historia Simona Wiesenthala tytuł oryg.. Murderers among us. Teraz nigdzie nie mogę go znaleźć a jak już to bez polskiego języka.

PAWELPOST

"Dom przy ulicy Garibaldiego", fil o porwaniu i wywiezieniu do Izraela Adolfa Eichmanna.

PAWELPOST

ja polecam: "Evilenko - Morderca ze wschodu".
http://www.filmweb.pl/film/Morderca+ze+wschodu-2004-123157

ocenił(a) film na 7
goswork

Ale to miały być filmy o zbrodniarzach wojennych, a nie seryjnych mordercach.

PAWELPOST

"Opowieść o Beate Klarsfeld" z Farrah Fawcett w roli głównej. Można jeszcze by tu wspomnieć "Maratończyka" z D. Hoffmanem, "Chłopców z Brazylii" (film znany także pod tytułem "Synowie III Rzeszy") z niezapomnianą rolą G. Pecka oraz ewentualnie "Zadanie specjalnie" z Ch. Norrisem.

PAWELPOST

https://www.filmweb.pl/film/Labirynt+kłamstw-2014-719906 Bardzo dobry film o tym że ściganie zbrodniarzy po wojnie w RFN to czysta fikcja.

PAWELPOST

Powstali z popiołów, Pozytywka, Norymberga z A Baldwinem, Speer architekt diabla..

PAWELPOST

"Ostateczna Operacja". Jeszcze nie oglądałem, ale wyszukałem na Netflixie.

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

„Operation finale”

domka18_fw

Hej. Może ktoś pomoże.
Pamietam z dzieciństwa pewien motywy filmu. Faszysta o wysokim stanowisku w obozie koncentracyjnym jest ścigany po wojnie. Ukrywa się i kluczy. Ma chyba protezę reki w której ukrywa broń, nóż ktorym dźga gdy jest zagrożony. Pamietam scenę gdzie jest rozpoznany przez żydowska kobietę na Manhattanie w Nowym Jorku ucieka i jest w popłochu l.
Byłem bardzo mały ale pamiętam że bardzo zainteresował mnie ten film. Nie znam tytułu do dziś. Ktoś pomoże????

nicram81

Maratończyk

ocenił(a) film na 7
PAWELPOST

Akta Odessy , Niepamięć (2015) z tych, co jeszcze nie były wymienione, plus cykl dokumentalny National Geographic "łowcy nazistów" czy coś takiego...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones