PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=87669}
5,2 5 540
ocen
5,2 10 1 5540
D.E.B.S.
powrót do forum filmu D.E.B.S.

Gdy zasiadałem do filmu, nie miałem większych złudzeń że mi się spodoba. Chciałem po prostu zobaczyć krótki fragment występu Jordanny Brewster (od czasu filmu "Oni" jedna z moich filmowych miłości). Gdy na początku słyszymy, że ma się spotkać z rosyjską blond-zabójczynią, pomyślałem że fajnie by było jakby poszły na randkę, a może i na całość. Chwilę później uśmiechałem się z niedowierzaniem.

Forma - Dużo kolorów, dużo różu, przeważają dziewczyny w szkolnych uniformach, a struktury wywiadowcze są tak przebiegłe i mają tak zaawansowaną technologię że tylko najbardziej pulpowa fantastyka mogłaby to w swej ignorancji przedstawić. Ten obraz jest tak uproszczony, nierealny, tak przesłodzony, że od razu czuje się komediowe aspiracje twórców. Przypomina to ekranizację jakiejś dziecięcej kreskówki parodiującej bondowskie filmy. I to jest O.K., a zwłaszcza jeżeli jesteś nastolatką.

Treść - To już ciekawsza sprawa. Mało kto spodziewałby się po filmie adresowanym do młodzieży wątku ... lesbijskiego. Ba, i to jako głównego wątku! Jest to w filmie jednak potraktowane jako pretekst do przedstawienia podstawowych wartości, takich jak tolerancja, odwaga, szczerość. Nie jest to pierwszy film w którym młody bohater z obawy przed brakiem akceptacji ze strony bliskich musi żyć w kłamstwie, aż do momentu ujawnienia się. To co jednak dotychczas było związane z jakimś kłamstewkiem, zabraniem czy zniszczeniem czyjejś rzeczy, lub trzymaniem się grupy by nie być pośmieliskiem lecz kimś lubianym, w "D.E.B.S." zostało ukazane poprzez uczucie natury homoseksualnej.

Byłbym jednak hipokrytą gdybym napisał że dzieciom takich rzeczy nie powinno się pokazywać, skoro za młodu lubiłem napędzany chucią horror "Gatunek", a obecnie z radością witam kolejne lesbijskie produkcje (polecam "High art" i "Eloise"). Mimo wszystko raczej wystrzegałbym się przed pokazywaniem takich filmów swojej hipotetycznej córce, a już z pewnością osłupiałbym gdyby oznajmiła mi że uwielbia ten film i chce być jak główna bohaterka. Kto nie jest Holendrem może mieć zagwostkę.

Reasumując - ktokolwiek go nie obejrzy, zdziwi się. Już sama forma ogranicza widownię do młodzieży, zaś główny wątek niejedną nastolatkę może skonsternować. I chociaż obejrzałem go dla Jordanny Brewster (zresztą wypadła świetnie, bardzo naturalnie), coraz bardziej obawiam się o swoje - mam nadzieję - wyimaginowane skłonności pedofilskie.
2-/5

ocenił(a) film na 6
Khaosth

"D.E.B.S." to pełnometrażowa wersja krótkiego shortu pod tym samym tytułem. Jak się okazuje główny pomysł na film pochodzi właśnie z niego, a stworzyła go organizacja stawiająca sobie ponoć za cel walkę o tolerancję. Krótsza forma ma inną obsadę, ale ma też lepsze tempo, nieco mniej dziecinną otoczkę agencji, a jej puenty nie stanowi żadne przesłanie lecz zwykły gag. Stanowi dobrą próbkę tego co oferuje film, może nawet nieco przyjemniejszą od niego samego (chociaż też płytszą).
2/5 także dla niej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones