PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4863}
7,0 2 347
ocen
7,0 10 1 2347
Dama kameliowa
powrót do forum filmu Dama kameliowa

Dama

ocenił(a) film na 7

Francuzi powinni się wstydzić pozwalając zrobić tak dobry romans na podstawie ich książki Polakom. Małgorzata nie jest typową prostytutką jakie pojawiają się w filmach czy literaturze. Wspaniała obsada.

ocenił(a) film na 4
entyn

Kilka tygodni temu obejrzałem wersję francuską Mauro Bologniniego z 1981 i porównanie obu filmów sytuuje dokonanie Państwa Antczaków w szufladzie z napisem : ramota. Zatem wywoływanie Francuzów do tego by się wstydzili uznaję za faux pas.
Oto p. Antczak ,,syci" widza nadmiarem biegającego po łące Armanda (Frycz) już to samotnie, już to w towarzystwie Małgorzaty (Radwan). Ta z kolei rozgrywa swą postać pomiędzy chichotem wspomaganym przez przyjaciółkę a histerią zranionej panny. Pomiędzy nie ma nic.
Scenarzystka (p.Barańska) chorobę zazdrości Armanda uczyniła kołem zamachowym dla większości wydarzeń. Mniej tu klasycznego melodramatu a więcej dramatu zazdrości podszytego jakąś niechęcią wobec mężczyzn. A rzecz powstaje w latach 90-tych ubiegłego stulecia, kino od 1936, wersja z Gretą Garbo, odbyło daleką drogę...
Co jest w filmie dobre? Mnie podobało się wykorzystanie detalu na poziomie scenografii ale i obyczaju, ale to p. Antczak potrafi od dawna.
Jest też to, bodaj, jedna z niewielu wersji korzystająca z Aleksandra Dumasa jako pierwszego narratora.
Good night, and good luck, esforty.
4/10

esforty

Film ten,jest WIERNĄ adaptacją książki proszę pana :)

ocenił(a) film na 8
entyn

Delikatna różnica:ona nie jest prostytutką,lecz jedną z licznych i tolerowanych w tamtej epoce -KURTYZAN.

koradalbert

To prawda.

ocenił(a) film na 7
mala_ja_filmweb

Ja chciałbym obejrzeć polskie wersję filmów Człowiek w Żelaznej Masce,Hrabia Monte Christo ,Anna Karenina , Robin Hood , Wehikuł czasu,Wichrowe wzgórza

giovanni50

Nie wiem czy polskie wersje owych hitów byłyby ciekawe.Myślę że na to trzeba by dużo pieniędzy.A Polska jaka jest - każdy widzi.

ocenił(a) film na 7
mala_ja_filmweb

Może jakby nie było PRL a III RP od 1945 to kto wie :)
Jeszcze dodam takie filmy jak Rewizor , Michał Strogoff,Świętoszek,Skąpiec
Coś mi się zdaje że może też byłyby kręcone remaki filmów przedwojennych np: Za winy niepopełnione ,Gehenna ,
Generalnie to szkoda że nikt nie kręci (Tylko powstają sztuki teatralne) z dzieł Michała Bałuckiego

giovanni50

A no właśnie.Swoją drogą pamiętam jak jako dziecko oglądałam serial ,,Michał Strogoff kurier carski ,, -i jak strasznie mi się podobał.

ocenił(a) film na 7
mala_ja_filmweb

Ja Michała Strogoffa widziałem ostatnio na YT fajny film był :)

giovanni50

Ech tylko że ja mówię o starej wersji ;)

ocenił(a) film na 7
mala_ja_filmweb

Film był chyba z lat 50 lub 60 :)

giovanni50

Tak jakoś :)

ocenił(a) film na 7
mala_ja_filmweb

To ten film https://www.filmweb.pl/film/Kurier+carski-1956-104519

ocenił(a) film na 7
entyn

Nie wiem czy wiesz ale polską premierę Damy planowano na 1943 rok.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones