PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=866200}

Dara of Jasenovac

Dara iz Jasenovca
7,2 201
ocen
7,2 10 1 201
Dara iz Jasenovca
powrót do forum filmu Dara iz Jasenovca

Mam już trochę siwych włosów i myślałem, że wiem już prawie wszystko o okropnościach tej Drugiej Wojny Światowej...
Bo przecież tyle już historii usłyszałem od dziadków, tyle przeczytałem książek i tyle filmów obejrzałem....
Ale o obozie w Jasenovcu i tej "niewygodnej" prawdzie o Chorwatach to pierwszy raz coś się dowiaduję z tego filmu.
Jak to w ogóle możliwe???
Tyle lat minęło i nigdy nawet słówka na ten temat nie słyszałem?
Kto obejrzy ten film ten mocno się zastanowi przed wakacjami w Chorwacjii...
Może zamiast tylko wylegiwać się na plaży będzie trzeba jeszcze coś jeszcze odwiedzić?
I jakąś świeczkę zapalić na jakimś bezimiennym grobem nad rzeką?
No i sam film jest zrealizowany bardzo dobrze, gra aktorów na światowym poziomie.
Nie dziwne, że otrzymał nominację do Oscara!
Oglądajcie!
Polecam!

kotlet4ever

Może mocno zastanowić się powinnyśmy gdy uznajemy rozbiory Serbii. Nie wiem czy da się odwiedzić Jasenovac. Słyszałem że horvaciki regularnie go dewastują. Zresztą pamiętasz co było jak horvaciki przyjechali grać w piłkę do Polski. Pamiętasz jak nie chcieli oddać hołdu ofiarom Auschwitz? Wtedy przeczytałem w gazecie wybiórczej że w Jasenovacu mordowali Żydów, Romów i... muzułmanów. Z tymi ostatnimi to nieprawda. To oni mordowali, na spółkę z chorvacikami. A o Serbach gazecina wyborcza już zapomniała. Jeżeli chcesz poznać obiektywne źródło o tych wydarzeniach to polecam: Marek Waldenberg, Rozbicie Jugosławii, 2 tomy.

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_gggggg

Szczerze mówiąc to nie znam się na piłce (nożnej?), wiec nie pamiętam ;)
Ale książek poszukam, i jak znajdę to chętnie przeczytam bo temat jest tego wart.
W końcu tam w tym bałkańskim kociołku zaczęła się pierwsza wojna, w czasie drugiej też było zamieszanie, a nawet w latach 90-tych jeszcze wrzało...
Bardzo to dziwne, że tak mało o tym wiemy.
Dziękuję za polecenie książek - na pewno przeczytam.

Shadow_dawnego_gggggg

Co za pierdoły pleciesz ? I czytałeś Waldenberga?W Jasenovacu mordowano tak Żydów , Romów jak i Muzułmanów a nawet i Chorwatów. Wystarczy sięgnąć do google i wszystkiego sie dowiesz. Gdzieś wyczytałem że nawet kilkunastu Niemców zgineło w tym obozie. To był obóz przedewszystkim dla przeciwników Ustaszy jęśli wiesz kim byli i kilka tysięcy Chorwatów w nim zgineło ale dla Ciebie to pewnie kłamliwa propaganda.

janpom27

A te horvaciki tam to ginęły bo pewnie spadali z wieżyczek.

Zupełnie jak niemcy. Nie chcą się przyznać do Auschwitz, bo tam jacyś niemcy zginęli.
Piszesz, że więziono tam przeciwników ustaszy. Jacyś chorwaci zapewne ich nie popierali. I pewnie tam trafili. Ale co to niby znaczy?
Polaków w Auschiwitz zginęło 70-75 tys. To nie był nasz obóz, a i tak żydzi obwiniają właśnie Polaków za ten obóz. Nawet nazywają go ,,polskim".
,,Rozbicie Jugosławii" Marka Waldenberga to znam na pamięć.

janpom27

To się przypomina jak kilku homoseksualistów było więzionych w obozie w II WŚ i już ich na czele ofiar postawiają. Zawsze znajdą się jakieś wyjątki od reguły, ale one nie zmieniają reguły. ,,Kilkuset żołnierzy i oficerów pochodzenia rosyjskiego przeszło na stronę powstańców styczniowych. Była to jednak bardzo niewielka grupa" - mówi prof. W. Caban. Ale przez tych nielicznych mówmy, iż to było polsko-rosyjskie powstanie przeciw carowi.

Shadow_dawnego_gggggg

Ale debili nie brakuje, co z wyjątków chcą zrobić regułę.

Shadow_dawnego_gggggg

No właśnie widze. Kto cie chłopie historii uczył? Maciarewicz do spółki z Mikke? Ty masz jakąś manie prześladowczą ( co najmniej) Gdzie ja tu pisze o gejach? Wyskakujesz z powstaniem styczniowym? Co ma powstanie styczniowe do obozu w jasenovacu? Jedź tam wykreś z listy ofiar kogo ci sie podoba i wtedy możesz pisać te bzdury.

janpom27

Mam do ciebie ważne pytanie, janponie. Otóż czy potępiasz Armiego Hammera za jego słowa („Jestem w 100 proc. kanibalem”; „Potrzebuję twojej krwi, pragnę jej”; „Co gdybym chciał odciąć jeden z twoich palców u nóg i trzymał go zawsze przy sobie w kieszeni, żebym miał kawałek ciebie w swoim posiadaniu?”) do Elizabeth Chambers?

janpom27

ty, janpom, to twoja towarzyszka? https://i.redd.it/ais46657irw51.jpg Bojowo jesteście nastawieni. Już się boję:)

janpom27

Przez przypadek 2 razy do ciebie, janpomie, napisałem. W odwecie napisz mi dwa razy: nienawidzę cię!!!

janpom27

janpon, zadam zagadkę:
Jak sprawdza się szczelność samochodów w fabrykach w Kosowie i Polsce?

Shadow_dawnego_gggggg

Ty lepiej powiedz czym sobie nos uszczelniasz bo nieźle ci peron odjechał jak sam z sobą często gęsto perorujesz nakręcony. Jakakolwiek merytoryka twoich wypowiedzi zatraca się w twoim podekscytowanym pyskowaniu. A kto chce zobaczyć mocny kawał autentycznie dobrego kina o zbrodniach ustaszów to polecam klasyk "Okupację w 26 obrazach". Uprzedzam jedna ze scen jest chyba w czołówce najbrutelniejszych (i druzgocących) jakie widziałem.

janpom27

ty, janpom, to twoja towarzyszka? https://i.redd.it/ais46657irw51.jpg Bojowo jesteście nastawieni. Już się boję:)

kotlet4ever

Kilka uwag, film nie otrzymał nominacji do Oscara. Był serbskim kandydatem. Tzw. "niewygodna prawda o Chorwatach" rzeczywiście nie jest obecna w świadomości wielu. W mojej ocenie powodów jest kilka, z których najważniejsza jest postawa Serbii w czasie wojen z lat 90-tych (owszem, zbrodnie popełniały wszystkie strony konfliktu, ale jednak Serbowie mają ich na sumieniu najwięcej) oraz obecna postawa Serbii, tradycyjnego sprzymierzeńca Rosji. Osobiście uważam, że ogrom zbrodni ustaszy na Serbach w czasie II wojny światowej, przerażający nawet Niemców, był jedną z przyczyn rozmiarów tragedii Bałkanów pół wieku później. Serbowie nie zapomnieli. Bałkański kocioł jest w ogóle niemożliwy do ogarnięcia. Serbowie wyszli z wojen po upadku Jugosławii z opinią zbrodniarzy, a kilka lat potem padali ofiarami strasznych zbrodni w Kosowie. Wyważyć to wszystko jest bardzo trudno, a rany po każdej ze stron wciąż się nie zabliźniły. A propos filmów w temacie, polecam znakomitego WYBAWCĘ z Denisem Quaidem. Wyważony i uczciwy, pokazuje prawdę, jak wszyscy zarzynali wszystkich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones