PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1038}

Dawno temu w Ameryce

Once Upon a Time in America
8,2 114 544
oceny
8,2 10 1 114544
8,5 30
ocen krytyków
Dawno temu w Ameryce
powrót do forum filmu Dawno temu w Ameryce

O ile sceny z dzieciństwa głównych bohaterów były świetne, to po wyjściu Noodlesa z więzienia zaczyna robić się nudno, mimo szczelanin, seksu, gwałtu, walki o władze i polityki. Jak dla mnie to średni film z genialną muzyką.

ocenił(a) film na 9
matimat17

Troche w tym prawdy jest.

użytkownik usunięty
irokez1111

Nie specjalnie.

matimat17

Zgadzam się, ale dałem moją ocenę ze względu na epicką (mimo nierównego poziomu) opowieść, genialną muzykę, zapadający w pamięć klimat i olśniewającą grę aktorską. Myślę, że nostalgiczne sceny z dzieciństwa to prawdziwe arcydzieło, później zachwyt zaczyna lekko opadać i tylko w paru momentach wznosi się na wyżyny jak na początku filmu. Mimo, że znalazłoby się parę tytułów lepiej przedstawiających świat dorosłych gangsterów, to "Dawno temu w Ameryce" wybija się z tłumu niemalże wszystkim. Zresztą, czy naprawdę w tym filmie chodziło o strzelaniny, seks i władzę? :)

Adik161994

Chyba masz rację. Dużo dzisiaj myślałem o tym filmie i zmieniam moją ocenę z 6 na 7. Na pewno obejrzę ten film jeszcze kiedyś i może bardziej mi się spodoba, bo wiele filmów trafia do mnie dopiero po drugim obejrzeniu.

matimat17

Ja widziałem wczoraj ten film po raz pierwszy (wcześniej tylko urywkowo, parę konkretnych scen) i długo nad nim rozmyślałem. Wahałem się między oceną 8 a 9, ale doszedłem do wniosku, że niewiele filmów jest w stanie tak przejąć umysł widza i nie dać o sobie zapomnieć. Myślę, że będę do niego wracał, a z każdym kolejnym seansem docenię kunszt Leone jeszcze bardziej :)

matimat17

Genialny film z genialną muzyką.

użytkownik usunięty
Niepotrzebny

Z genialnym... Wszystkim.

No dokładnie.

ocenił(a) film na 8
matimat17

Dla mnie podobnie... Muzyka 10, film 7.... Druga połowa znacznie słabsza..., trochę "naciągana"... i do tego ponad 3 godziny....

ocenił(a) film na 8
andpol

KLASYK....

ocenił(a) film na 8
andpol

Może to pomoże w analizie filmu i jego ocenie:
http://film.join.pl/prace/dawno_temu_w_ameryce.html

Jak dla mnie to pomiędzy 8 a 9/10. Polecam

ocenił(a) film na 9
matimat17

Z tym filmem jest tak samo ja z Fight Clubem, trzeba go obejrzeć przynajmniej dwa razy . Za drugim razem wydaje się jeszcze lepszy.

ocenił(a) film na 10
matimat17

Ten film obejrzałem w kinie bodajże w 1986 lub w 1987 roku. wyszedłem z kina oszołomiony, wzruszony i zachwycony. Nie miałem wątpliwości, że właśnie obejrzałem arcydzieło światowego kina. Oglądałem ten film później wielokrotnie. Nuda, w czasie projekcji tego obrazu taki termin nie istnieje.

ocenił(a) film na 9
sieciowiec652

Ot to , film nie dla każdego. Dla jednych przeciętny dla drugich niepowtarzalny.

ocenił(a) film na 10
sieciowiec652

Absolutnie zgadzam się z tą wypowiedzią. To nie jest film - to jest arcydzieło. Na pewno dużą rolę odgrywa tu muzyka - nadaje niesamowity klimat bez niej ten film nie byłby tak zachwycający. Obejrzałam go pierwszy raz będąc dzieckiem . Wracam do niego ciągle. Nie ma drugiego filmu ( no może jeszcze filmy Quentin Tarantino ) który mogłabym oglądać kilka, kilkanaście razy, za każdym razem z tym samym oczarowaniem . Obrazy z dzieciństwa są rewelacyjne - Deborah która czyta pieśń nad pieśniami- moja ulubiona scena.

ocenił(a) film na 10
sieciowiec652

zgadzam sie, jest w pierwszej trojce moich ulubionych filmow, ale powiem tak, zeby dac wysoka ocene, takie kino po prostu trzeba lubiec, dla mnie genialny

ocenił(a) film na 8
matimat17

No i taki chyba miał być przekaz tego filmu. W dzieciństwie jest fajnie, zabawnie, czasem dramatycznie i wszystko przeżywamy z większymi emocjami. Gdy jesteśmy już dorośli to przez wielki bagaż doświadczeń robi się już nudno, pojawia się rutyna i powiedzmy sobie szczerze, jest nudno.

ocenił(a) film na 10
matimat17

mam takie samo wrażenie
Właśnie obejrzałem film drugi raz i ciągle jest wiele wątków których nie zrozumiałem
-jeśli ten polityk (minister) to był MAX to nie ogarniam
-brakuje sceny co się działo podczas tego napadu

ocenił(a) film na 10
ZaX_filmweb

Trochę za dużo wymagasz od Leone, że Tobie wszystkiego na tacy nie podał. To nie Ojciec chrzestny...

ocenił(a) film na 9
Banana_Power

Chcesz powiedzieć, że Coppola podaje wszystko na tacy? Cóż za nonsens.

ZaX_filmweb

Ale to zostało pokazane w filmie łopatologicznie i niemal pod nos podsunięte widzowi. Max sfingował własną śmierć, przywłaszczył wspólną kasę gangu i pod przybranym nazwiskiem wziął się za politykę. Najwyraźniej robił spore przekręty na jeszcze większe kwoty. Przy okazji nawiązał romans z Deborą. Wygląda na to, że motywowała go chęć zdradzenia przyjaźni i wzbudzenia w Noodlesie nienawiści i chęci zemsty w bliżej nieokreślonej przyszłości. I kiedy ta przyszłość nadeszła, a raczej zaaranżował wspólne spotkanie, to okazał się największym przegranym całej tej historii. Zamiast kulki w łeb od zdradzonego przyjaciela dostał przebaczenie. Chciał, nie chciał, sam musiał skończyć ze sobą w patowej sytuacji w jaką się wpakował swoimi przekrętami.

matimat17

Szczelanin? ty bezmózgu

owsiakando

Widocznie duzo "szczelali" xD,cokolwiek to znaczy.

owsiakando

Chyba oglądanie Klocucha ma na mnie zły wpływ xD

ocenił(a) film na 8
matimat17

XD . Klocucha się nie spodziewałem

ocenił(a) film na 7
matimat17

Szczelanin....

ocenił(a) film na 10
matimat17

Pozwolę się nie zgodzić. Dałem ocenę 10, ponieważ film jest pod każdym względem doskonały: aktorstwo, scenariusz, montaż, muzyka, klimat.

ocenił(a) film na 10
chemas

10/10!

ocenił(a) film na 8
matimat17

Tak jak kilka osób tutaj wahałem się między 8 a 9. Najuczciwiej było by dać 8,5 ale niestety to nie możliwe. Film jest magiczny, zapada w pamięć na pewno. Wspaniała muzyka Morricone, która cały czas przewija się w tle wydarzeń, a szczególnie wspomnień de Niro. Trzeba jednak uważnie oglądać, aby nie pogubić się w wątkach i czasoprzestrzeni. Tutaj bywały momenty, że musiałem się chwilę zastanowić o co może chodzić. Wynikało to jednak nie z moich oczekiwań, aby "dostać coś na tacy" (nie lubię tego), ale raczej z nieco chybionego momentami montażu. I myślę, że jednak Leone mógł pokusić się o pokazanie kilku scen, do których były odniesienia w dialogach bohaterów. Być może reżyser chciał w ten sposób poruszyć wyobraźnię widza, ale w moim odczuciu stworzyło to wrażenie "wyrw" w fabule. Niezależnie od tego film absolutnie wart obejrzenia ! Obowiązkowy dla każdego szanującego się kinomana. 8/10. Pozdrawiam.

matimat17

Szkoda, że nie można usunąć wpisów na forum, bo ten jest już dawno nieaktualny. "Dawno temu..." to film, do którego musiałem dorosnąć. Nie dość, że go nie zrozumiałem, to jeszcze oglądałem przez pryzmat "Ojca chrzestnego", oczekując powtórki z rozrywki.

ocenił(a) film na 10
matimat17

W strzególności te cale szczelaniny jakiś nudne

ocenił(a) film na 10
matimat17

Coś w tym jest, muzyka robi robotę ale historia bardzo naiwna

ocenił(a) film na 10
Eryczek

zmieniłem zdanie po drugim obejrzeniu, historia jest świetna tylko trzeba wiedzieć co dzieje się naprawdę a co jest tylko snem ;)

matimat17

Autora postu chyba "zaszczelili" :D

matimat17

gimbusy powinny miec osobne forum na swoje madrosci.

ocenił(a) film na 10
matimat17

Strzelanina, filmowy analfabeto.

zygalech46

Dzięki, ale przez te 11 lat od założenia tego tematu już się nauczyłem.

ocenił(a) film na 6
matimat17

Cześć bandziorków dzieciaków była jak najbardziej spoko, ale właśnie ta druga już średnio mnie interesowała. Cieszyłem się ładnymi kadrami i pomysłowymi scenami (zamiana numerów noworodków), lecz kompletnie nie interesowały mnie losy głównych postaci. Raz, że nie zostały rozwinięte i niewiele o nich wiedziałem, poza Noodlesem I Maxem wszyscy zachowywali się tak samo, a dwa – donikąd fabuła nie prowadziła.

Mimo że film jest naprawdę dopracowany jeśli chodzi o kamerę, to miałem wrażenie, że powstał przed "Ojcem chrzestnym". Może przez tę czerwoną farbę zamiast krwi...

ocenił(a) film na 5
matimat17

W końcu ktoś to powiedział

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones