PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32728}
7,7 25 509
ocen
7,7 10 1 25509
7,3 14
ocen krytyków
Dekalog II
powrót do forum filmu Dekalog II

Co prawda oglądam "Dekalogi" po kolei i jestem właśnie przed trzecim, ale nie jestem w stanie pominąć myślami Barcisia w tej drugiej części. Cały czas gdzieś tam w tle, ale jednak obecny na sali, gdzie leżał Łukasiewicz... Czy to ta sama postać, co w "Dekalogu. Jeden" ? Znajduję argumenty, że tak. Teraz pora sprawdzić, czy w takim samym kontekście pojawia się w pozostałych częściach...

ocenił(a) film na 8
paczes

Ja obejrzałam najpierw szóstkę, i też był Barciś kręcący się gdzieś w tle. Ciekawe. Może to metafora Boga?

ocenił(a) film na 7
paczes

Artur Barciś pojawia się w każdej części Dekalogu w momentach kluczowych dla bohaterów. Może być to metafora Boga albo personifikacja Anioła Stróża bądź sumienia (tak to odczytuję).

ocenił(a) film na 8
miszmisz

W "X" chyba go nie ma...

paczes

Sam Barciś kiedyś spytał sie Kieślowskiego kogo on gra , Boga , anioła ? Kieślowski odpowiedział : "nie wiem ... ". Uwazam , ze to personifkacja sumienia ludzkiego ..

magik8

Niedawno w Dzień dobry TVN Barciś wspominał, że faktycznie Kieślowski mówił mu, że nie wie kim jest ta postać, ale po premierze uznał on, że reżyser doskonale wiedział kim jest ta postać. Nie mówił mu prawdy, bo wiedział, że jeżeli powie mu, że gra Boga/anioła stróża/sumienie/przeznaczenie, to będzie się starał ich grać, a reżyserowi nie o to chodziło.

ocenił(a) film na 10
speiderman

To Chrystus, który obiecał, że będzie z Nami, aż do skończenia świata. Kościół Katolicki podkreślając świętość Eucharystii podkreśla iż męka Jezusa na Golgocie wciąż trwa, gdyż jest poza czasem. W Dekalogu on się nam przygląda, a raz może nawet poświęca się z miłości do bliźniego tajemnicze wyłowienie kolejnej osoby w I i puste ognisko. To jest moje zdanie.

ocenił(a) film na 8
pawe91

pawe91 bardzo mi się podoba Twoja wypowiedz =)

ocenił(a) film na 10
Erazgonu

Bardzo mi miło:)

pawe91

Pawe91, bardzo ciekawa interpretacja... :) Choć się z nią nie zgadzam, to jest warta uwagi ;)
Jednak w przypadku Dekalogu I mylisz się, ponieważ z jeziorka wyłowiono ciała Pawła i jego kolegi Marka (chłopcy chodzili razem na angielski, który został odwołany, dlatego poszli razem na jeziorko. Zaniepokojona mama Marka, Ewa Jeziorska, dzwoniła do zajętego pracą Krzysztofa-ojca Pawła, potem spotkali się na korytarzu -tam matka Marka mówi, że na jeziorku lód się załamał; w scenie, gdy ciała są wyławiane, matka Marka stoi tuż obok Krzysztofa, w przerażeniu zakrywa ręką twarz i jako jedna z pierwszych pada na kolana). To na 100% ciało Marka, a nie postaci granej przez pana Barcisia.

ocenił(a) film na 10
aniamarysia88

W sumie to możliwe, ale bym musiał obejrzeć ten odcinek jeszcze raz. Pamiętam jednak, iż coś mi takową interpretację w jedynce narzuciło. Jednak już minął ogrom czasu od seansu.

użytkownik usunięty
pawe91

kurcze dzieki... nie moglem zrozumiec kim był drugi wylowiiny jesli nie kolegą chlopca... a to on mi towarzyszył

ocenił(a) film na 8
speiderman

Mnie też zafrapowała ta postać, która pojawia się w ważnych momentach. Poza tym, Barciś, według mnie, był idealny do tej roli. Chyba właśnie o to chodziło, abyśmy sami sobie odpowiedzieli kogo symbolizuje ta postać.

ocenił(a) film na 8
Vampira666

Obejrzałam jak na razie I-V. Barciś za bardzo się nie nagrał w Dekalogu, to przecież tylko momenty, ale na pewno znaczące i śmiało można stwierdzić że gra on najważniejsza postać w całej serii :) Do roli Boga to on mi raczej nie pasuje, myślę że raczej jest symbolem naszego sumienia, ostrzeżenia, być może aniołem stróżem.

użytkownik usunięty
81Violett

noe pasuje bo: za niski na Boga, za chudy, za jaki?

ocenił(a) film na 10
paczes

Nie ma go w VII i X. W VII miał być, ale scena z nim nie udała się (jakieś problemy techniczne). Natomiast w X go nie ma zapewne ze względu na lżejszy, prawie że czarnokomediowy, charakter tamtej opowieści.

ocenił(a) film na 8
paczes

A może Barciś to szatan?
Pojawiający się zawsze wtedy, gdy bohaterowie są kuszeni lub przechodzą trudne chwile? Barciś pochmurnieje, gdy Dorota Geller mówi mężowi, że go kocha.

ocenił(a) film na 6
Denikin

i to jest właśnie siła tych filmów, ciekawa interpretacja

Denikin

mi się wydawało, że spochmurniał [Barciś] dlatego, że powiedziała mu to tak chłodno... (swojemu mężowi, o miłości do niego)...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones