PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4976}
7,0 18 945
ocen
7,0 10 1 18945
7,4 14
ocen krytyków
Dekalog III
powrót do forum filmu Dekalog III

nastawiłam się, że reszta oparta także będzie na schemacie typu złamanie przykazania = kara boska. Jednak w części drugiej i trzeciej kary się nie doszukałam, wszystko właściwie dobrze się kończy. Chyba że źle to interpretuję?

ocenił(a) film na 8
81Violett

Wydaje mi się, że rzeczywiście kara nie jest wspomniana w części II i III (jestem właśnie po trzech częściach), ale jak najbardziej jest pozostawiona w domyśle.
W części II możemy spodziewać się kondycji psychicznej bohaterki (K. Janda), która będzie musiała żyć z mężem, na którego śmierć liczyła, nie wspominając o świadomości, że ozdrowiały wychowywał będzie nie swoje dziecko.
Karę tutaj, w III części odbieram w kontekście bohaterki (M. Pakulnis). Zbezcześciła święto i rodzinną atmosferę w domu Janusza, upatrując nadziei na wzbudzenie dawnych uczuć właśnie w magii tego dnia. Karą było ostateczne odejście mężczyzny, a dla niego utrata zaufania żony.
Może to dosyć podstawowa interpretacja, zwłaszcza, że jeszcze siedem części przede mną.

ocenił(a) film na 7
makuu

Wydaje mi się, że Twoja interpretacja nie jest kompletna. Ja doszukiwał bym się nawet jakiejś pokusy, grzechu w bohaterce (M. Pakulnis). Niby był szczęśliwy z rodziną, ale kiedy łamali się opłatkiem w domu Ewy to nie miał żadnych oporów, a nawet chęć na coś więcej. I te "kuszenie" po którym jednak do niczego nie doszło może być nauczką, że jednak takie dni trzeba spędzać z bliskimi. Ale co bym tu nie napisał to i tak co trochę rozsądniejsza głowa będzie miała swoją interpretację ;) Ale ta część Dekalogu {3 oczywiście} najsłabsza z pierwszych 5 które ogladałem jak na razie...

ocenił(a) film na 7
81Violett

Myślę że zachowała się samolubnie i patrzyła że to co czyni rani innych ludzi. Poszła na pasterkę tylko po to aby zobaczyć Janusza który dla niej również złamał owe przykazanie. W tym wszystkim jest żona która jako bierny obserwator, zostaje najbardziej poszkodowana. Jestem ciekaw interpretacji końcowej. Żona owszem straciła zaufanie do Janusza ale wybaczyła mu jak powiedział że definitywnie skończył z Ewą. Tak przynajmniej tak to rozumiem i z tego powodu sądzę że film skończył się dość optymistycznie. Wracając do filmu to póki co obejrzałem 5 i 6 z Dekalogu. Film oczywiście nie umywa się do rewelacyjnej 5 ale uważam że jest lepszy od 6 gdzie Lubaszenko kompletnie nie przekonał mnie do swojej roli. Ode mnie III dostaje 7/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones