PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12218}
7,9 23 659
ocen
7,9 10 1 23659
7,0 15
ocen krytyków
Dekalog IV
powrót do forum filmu Dekalog IV

Sorki, że się czepiam, ale w opisie było napisane ,że trzy poprzednie przykazania odnosiły się do relacji między człowiekiem a Bogiem. Jeśli film został zrobiony na podłożu biblijnym, to należy odnieść się do źródła. Czwarte przykazanie brzmi: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.” (Wj 20:8-11) Zatem Czwarte też odnosi sie do relacji człowiek-Bóg
Zamieszanie powstało przez to, że niegdyś ojcowie Kościoła Katolickiego zmmienili przykazania odrzucając drugie, które mówiło o czczeniu obrazów, gdyż było niewygodne dla KK. Nastąpiło przesunięcie i brakło jednego przykazania, więc lukę wypełniła część dziesiątego, które wg. katechizmu brzmi:" ani żadnej rzeczy, która jego jest", co oczywiście pozbawione jest sensu. Musimy jasno stwierdzić, że film jest w oparciu o dekalog katechizmowy. Jest to zatem pseudodekalog. Szkoda, że Kieślowski kręcą film nie zorientował się w temacie, bo jest to istotne jeśli porusza się temat wiary. To tak jakbym zrobił teraz film o jakiś badaniach naukowych np. biologii i stwierdził, że hipopotam wykluwa się z jaja. Piszę to, bo zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi o tym nie wie. Poza tym film jest bardzo dobry!

ocenił(a) film na 8
qdys_1

Jeden błąd merytoryczny, którego wskazanie odbiera sens Twojemu postowi:
słowo "dekalog" oznacza w języku łacińskim "10 słów/zdań/praw", a więc tak zatytułowany cykl nie może odnosić się do pierwotnej postaci z księgi wyjścia, gdyż jako taki zawiera 10 prawd, a nie 11.
Kieślowski czerpie z wzorca łacińskiego, takiego, który jest uniwersalny w świecie dzisiejszym. (wyobrażasz sobie film o czczeniu obrazów?)

ocenił(a) film na 6
qdys_1

Katolicka wersja katechetyczna, taka wersja jest zekranizowana, przyczepić do wszystkiego się można ale najpierw zbadajmy różne możliwości panie qdys_1

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones