PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724565}

6,4 10 1 36717
7,1 36
ocen krytyków
Demon
Zaczyna się jak na horror przystało. Niebo ma kolor stali, mężczyzna dobija do brzegu na barce, a... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Gdy Petera odwiedza równie nietutejszy duch, okazuje się, że cała otoczka horroru i satyry stanowiła dla Wrony jedynie pretekst do poruszenia trudnego tematu pamięci i sposobów jej traktowania przez Polaków. więcej
Cała fabuła filmu opiera się, na tym, że gdzieś tam jest trup w szafie, o którym wszyscy wiedzą. Każdy obracający się w siatce stereotypów o ciemnej stronie XX-wiecznej hsitorii Polski, które dzisiaj są glośno na Zachodzie blazonowane, bez wysiłku się domyśli, jaki to trup i jak stał się trupem, bo przecież „nie ma ludzi idealnych”, a zwłaszcza wśród przodków naszego narodu.  więcej
Termin "dybuk" odnosi się zarówno do procesu "opanowania" ciała człowieka przez zmarłego (dosłownie oznacza "przylgnięcie"), jak i do ducha, który nie może zaznać spokoju. Ostatni film Marcina Wrony luźno łączy ze sobą wywiedzione z żydowskiego folkloru wierzenia z polską tradycją. Akcja filmu rozgrywa się bowiem głównie podczas wesela, które poprzedzone jest opętaniem pana młodego. więcej