PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=620541}

Django

Django Unchained
8,3 498 647
ocen
8,3 10 1 498647
8,0 51
ocen krytyków
Django
powrót do forum filmu Django

Sam pomysl żeby zniewolić jak zwierze drugiego człowieka tylko dlatego ze ma inny kolor skory jest tak obrzydliwy ze słabo się robi. Oczywiście ze wielu białych było dobrych i traktowalo porządnie niewolnikow ale sam system jest ohydny i okrotny, Wstyd ze to wymyslij człowiek/ Ciesze się ze zyje w XXI wieku gdzie wszyscy ludzie sa rowni niezależnie od tego czy to mezczyzna czy kobieta, czarny czy bialy ,

ocenił(a) film na 4
EwaAnna1992

Co ty? Przecież nie chodziło o kolor skóry. Chodziło o afrykański system gospodarczy przeniesiony do południowych stanów USA. W Afryce byli też biali niewolnicy, bo i do Afryki wędrowali niewolnicy, których łapali Tatarzy na polskich kresach do XVIII wieku. Dlaczego południowe stany USA, podobnie jak cała Ameryka Południowa nie licząc Argentyny i Chile, przyjęła afrykański model gospodarczy? Pewno z powodu niskich cen bawełny, które wymuszały obniżenie kosztów własnych, w tym robocizny. A niewolników dostarczali władcy państw afrykańskich, niewolnicy to był ich główny towar eksportowy. W USA trudno było o białych niewolników, łapanych na przykład w Nowym Jorku, bo po białych niewolników trzeba by robić żmudne wyprawy zbrojne, bo biali w Nowym Jorku mieli broń. Czarnych dostarczano z Afryki już opakowanych w kajdany, wystarczyło zapłacić handlarzom. W dwudziestym wieku na plantacjach bawełny pojawiły się zaawansowane technicznie maszyny rolnicze (niewolnikiem stałą się energia wydobywana z silników spalinowych) i Murzyni przestali być potrzebni i przestał być potrzebny afrykański system gospodarczy. Dziś Afryka nie eksportuje niewolniczego systemu gospodarczego, ale w zamian nie funduje sobie równości czarnych ludzi.
Dlatego nie masz racji, świata XXI wieku od świata XVII wieku nie różni wolność. Różni brak zapotrzebowania na afrykański model gospodarczy i tania energia, której nie trzeba już wydobywać z ludzkich mięśni.

Beel

"afrykański system gospodarczy przeniesiony do południowych stanów USA" - serio? Niewolnictwo w Afryce miało zupełnie inny charakter niż w USA, tam chodziło głównie o podkreślanie podsiadaniem niewolników swojego statusu, dlatego stary, niezdolny do wydajnej pracy fizycznej niewolnik był tam pewną wartością, podczas gdy w USA już tylko ciężarem. Konkretnie: na jakim niby obsadzanym niewolnikami przemyśle funkcjonującym ówcześnie w Afryce mieliby się Amerykanie wzorować?

ocenił(a) film na 4
JoeChip

Niewolnictwo jest w systemie gospodarczym zjawiskiem pobocznym. W Afryce wartość gospodarczą miał tylko człowiek. Ziemia nie miała wartości. Odwrotnie niż w Europie. inaczej mówiąc hektar Sahary czy nawet Sahelu czy w dżungli był bezwartościowy, na Śląsku miał wartość. Dlatego do gospodarowania w Afryce trzeba było ściągać przymusowo niewykwalifikowanych robotników, do gospodarowania w Europie wystarczyło wykwalifikowanych robotników zaprosić. Taka była różnica między Południem a Północą w USA. Północ była gospodarczo europejska, Południe było afrykańskie. Uprzemysłowienie w USA to zjawisko stanów Północy. I to zjawisko zostało przeniesione do stanów Południa po wojnie secesyjnej. Film jest o USA przed wojną secesyjną.
Dziś Arabia Saudyjska ściąga do swojej pustyni wykwalifikowane siły robocze, które w oparciu o odsoloną wodę morską - energia z ropy - tworzą na pustyni farmy i produkuje tam pszenicę.
Jest rzeczą do dyskusji, czy współcześnie (ściągając do europejskich fabryk niewykwalifikowaną siłę roboczą z Afryki) Europa nie funduje sobie afrykańskiego systemu gospodarczego. Na razie biadolimy nad ściąganiem islamskiego modelu społecznego. A może to tylko problem zastępczy?

Beel

A co powiesz na osobliwy fakt, że stany niewolnicze to akurat przypadkiem ten obszar, na którym niewolnictwo o pewnym znaczeniu gospodarczym istniało przed przybyciem bialych?

Niezależnie od tego sensowniejsze wyjaśnienie tego ponurego fenomenu podają naukowcy, którzy wskazują, że chodziło o powszechną na tamtych obszarach malarię, na którą największa statystycznie odporność charakteryzuje Murzynów.

ocenił(a) film na 4
JoeChip

Może i Indianie z południowego wschodu mieli niewolników w XVI wieku. Oznacza to tylko, że ziemia nie miała dla nich wartości a miał wartość niewykwalifikowany robotnik. Taki sam model gospodarczy jak w Afryce i który w Afryce był masowy. Murzynów jest w USA 10 razy więcej niż Indian, masowość stosowania tego modelu każe mi nazwać go afrykańskim. Model indiański nie przetrwał wraz z Indianami.

I daj sobie spokój z tą malarią. Do Ameryki nie emigrowali kacykowie afrykańscy tak samo odporni jak ci, których sprzedawali do Ameryki. No i co ma malaria wspólnego z Wirginią?

Przechodząc do poważnej rozmowy - jest europejski model gospodarki w którym wartością jest to, co człowiek umie i jego umiejętności są wykorzystywane do przetwarzania coś wartej ziemi. To jest wkład Europy w cywilizację, to jest nasz wkład w gospodarkę światową. Z tego wkładu wynika sposób traktowania człowieka, to co EwaAnna nazwała równością.
Europejskość wraz z wojną secesyjną wygrała w USA i wtargnęła do stanów południa. Amerykanie w wyniku wojny secesyjnej ocalili jedność kraju i ocalili europejskość w USA. To bardzo dobra rzecz. Pewno mogli to zrobić i bez wojny i tych setek tysięcy poległych. Ale ci polegli to tylko drobna niedogodność w tym bardzo dobrym projekcie.
My Europejczycy wygraliśmy wojnę secesyjną w USA. Afryka ją przegrała. Teraz czas na wygraną w Brazylii.

Beel

"Może i Indianie z południowego wschodu mieli niewolników w XVI wieku. Oznacza to tylko, że ziemia nie miała dla nich wartości a miał wartość niewykwalifikowany robotnik. "

W XIII pewnie też mieli. Utrzymywali się z pracy na roli, więc oczywiście, że ziemia miała dla nich wartość.


"No i co ma malaria wspólnego z Wirginią?"

To, że tam masowo występowała, podobnie jak w obu Karolinach.

"masowość stosowania tego modelu każe mi nazwać go afrykańskim"

Afrykański model, który nigdy nie funkcjonował a Afryce. OK.

ocenił(a) film na 4
JoeChip

Różnimy się co do faktów, co kończy rozmowę. Pozostaje główny wątek - czy niewolnictwo jest wynikiem niechęci rasowej - biały właściciel, czarny niewolnik i czy zniknęło w XXI wieku.

Beel

Nie wiem, co oznacza wyrażenie "róznimy się co do faktów", ale OK, mniejsza o to.

Czy było wynikiem niechęci rasowej? Ja powiedziałbym raczej, że było odwrotnie - to doktryny rasowe dorabiano post factum, by usprawiedliwiać barbarzyństwo. Stąd związek przyczynowo między ideologiczną podbudową nazizmu a kolonializmem, pierwsze prawa rasowe wprowadzały przeciez Stany Zjednoczone, a pierwsze niemieckie towarzystwa eugeniczne były mentorowane i sponsorowane przez amerykańskie.

Czy zniknęło? Nie, zmieniło charakter. Niewolnicy walczą dziś w wojnach, świadczą usługi seksualne. W Polsce niewolnicy z Korei Północnej zasuwają na budowach.

ocenił(a) film na 4
JoeChip

Daj tę odpowiedź EwieAnnie, to jej wątek. Ja tylko poprawnie odczytałem sens jej wpisu „niewolnictwo jest wynikiem niechęci rasowej” i oczywiście się z nim nie zgadzam.
Zresztą ten wątek jest u Tarantino wymyślony przez niego samego, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością w stanach południa w USA w latach 50-tych XIX wieku. EwaAnna skrytykowała świat filmu „Django”.

ocenił(a) film na 4
EwaAnna1992

Przypomniałem sobie wątek, który zaczęłaś, po przeczytaniu: http://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/312019882-USA-Czarnoskorzy-tez-mieli-niewolnik ow.html?template=restricted
Nie wiem, kim jest Piotr Bożejewicz, przy okazji znalazłem http://racisminamerica.org/five-of-the-wealthiest-blacks-who-owned-slaves-in-ame rica/
Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones