PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=804483}
6,7 11 077
ocen
6,7 10 1 11077
7,3 31
ocen krytyków
Dogman
powrót do forum filmu Dogman

Dla mnie jest to jeden z bardziej zapadających seansów w tym roku, przede wszystkim, dzięki genialnemu duetowi Marcello-Simone.
Oboje odwołują się do głęboko atawistycznych zachowań - jeden jest wcieleniem tępej siły, a drugi absolutnej uległości i podporządkowania. Acz ta dynamika na przestrzeni całego filmu systematycznie się zmienia i zaczynamy zadawać sobie pytanie kto tu właściwie ma kontrolę i czy od samego początku nie była to zupełnie inna historia - o człowieku, który bez powodzenia próbował oswoić wściekłego psa?
Przyznam szczerze, że takie historie uwielbiam najbardziej, które nie zostawiają prostych odpowiedzi i każdy na swój sposób, wykorzystując własną wrażliwość, musi sobie ten film przetłumaczyć. Bo Dogman nie zostawia obojętnym, główny bohater podejmuje tak irracjonalne decyzje, że każdy widz musi jakoś sobie wytłumaczyć jego zachowanie i jego relacje z Simone, aby w ogóle móc kontynuować oglądanie we względnym spokoju ducha.
Tutaj recenzja i dwie możliwe interpretacje zachowania Marcello:
https://www.youtube.com/watch?v=UWA3U5OLVwE

nynavee

Jeśli wziąć tytuł dosłownie to "Człowiek pies". Film pięknie kłania się klasyce włoskiej i w relacji głównej pary widzę właśnie takie nawiązanie.

ocenił(a) film na 7
nynavee

bardzo podoba mi sie Twoja interpretacja o tym, jakoby Marcello probowal oswoic Simone niczym psa - potwierdza to pierwsza scena filmu, gdzie Marcello probuje okielznac warczacego pitbulla.

ocenił(a) film na 7
nynavee

Dla mnie rola psa przypada tu bardziej postaci Marcello, który jest na każde skinięcie swojego pana (Simone). Nie potrafi się sprzeciwić, a nawet gdy oponuje, pan szybko pokazuje mu miejsce w szeregu. Kradzież, narkotyki, pomoc przy postrzale, napad na kantor, no i wreszcie nawet pies odsiedział wyrok za pana, bo jako wierny przyjaciel, nie może go zdradzić. Nadchodzi jednak ten moment, gdzie nie wytrzymuje próby na jaką wystawia go wiecznie właściciel i skutecznie się odgryza, sprowadzając go do własnej roli, poprzez zamknięcie w klatce. Nie wiemy tylko jakie miał zamiary nasz pies, gdyż pan uwalnia się z klatki i podczas walki ginie.

Bokciu

Wiesz po twoim wpisie podniosłem ocenę z 7 na 8, przemyślałem to co napisałeś i masz dużo racji, więc twoja teoria bardziej mi pasuje no bo zachowanie Marcello to jedno wielki nieporozumienie, nawet zastanawiałem się czy czasem nie jest on opóźniony itp. kto normalny się tak zachowuje? pozdrawiam:).

Bokciu

Twoją teorię potwierdza scena, kiedy Simone wywleka Marcello z salonu. Ciągnie go do motocykla, przykłada twarz do miejsc, które zniszczył i mówi "co zrobiłeś?". Skojarzyło mi się to z zachowaniem brutalnego właściciela, który chce oduczyć psa załatwiania się na podłogę albo niszczenia rzeczy.

ocenił(a) film na 7
uberalles

Dokładnie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones