PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5158}
7,7 209 519
ocen
7,7 10 1 209519
7,6 33
oceny krytyków
Donnie Darko
powrót do forum filmu Donnie Darko

WERSJA REŻYSERSKA

ocenił(a) film na 9

Obejrzałem przed chwilą wersję reżyserską i jestem rozczarowany. Sądziłem że rozwinięty wątek książki "Filozofii podróży w czasie" i cytowane z niej fragmenty będą dużym plusem filmu. Wprowadziły one jednak niefortunne elementy mistycyzmu i metafizyki np. fragmenty o "Żyjących Manipulowanych" czy przede wszystkim o "Żyjącym Namiestniku" to rozdrażniło mnie najbardziej...

Cytując:
"Żyjący Namiestnik zostaje wybrany aby skierować Artefakt na drogę powrotną do Wszechświata Pierwotnego. Nikt nie wie jak i dlaczego Namiestnik zostanie wybrany (...) Żyjący Namiestnik musi zabezpieczyć los całego rodzaju ludzkiego".

Te słowa sugerują jednoznacznie, że Donnie jest owym "Żyjącym Namiestnikiem" kimś w rodzaju wybrańca. Jego los jest z góry ustalony.

Takie wyjaśnienie losu Donniego Darko spłyca jedno z najważniejszych przesłań jakie film niesie : Możliwość wyboru i świadome poświęcenie się głównego bohatera dla dobra najbliższych osób. W wersji podstawowej mamy wyraźną sugestie że Donnie mógł cofnąć czas(oddając życie) ale nie musiał(żyłby dalej kosztem śmierci najbliższych), miał wybór.

Wersja reżyserska, poprzez wprowadzenie cytatów z książki, odbiera Donniemu możliwość wyboru. Predestynuje go do roli "Żyjącego Namiestnika". Skazuje go z góry na określony los nie pytając o zdanie.

David_Ames

Cholera, kolego, twarde słowa. Można wysnuć wiele na temat Donniego i Żyjącego Namiestnika.

Podzielam twoje zdanie, ale jakby nie patrzeć, zawsze jest jakiś wybór, b można nic nie zrobić, a Donnie wybrał drogę "walki".
Z drugiej jednak strony, zastanawiam się, co to jest wybór Donniego, skoro jego przyszłość, jak i każdego człowieka jest napisana tak,a nie inaczej.

ocenił(a) film na 9
jalop

Nie zgadzam się z stwierdzeniem

"skoro jego przyszłość, jak i każdego człowieka jest napisana tak,a nie inaczej."

To nasze wybory Tworzą nasze życie... Gdyby Twoje stwierdzenie było prawdziwe nie mielibyśmy żadnej indywidualności wynikającej z nas samych, tylko role do odegrania, jak marionetki.

Nie róbmy filozoficznego off-topic;-)

ocenił(a) film na 10
David_Ames

Ja też uważam ,że wersja reżyserska "spłyca ten film". Myślę ,że ta wersja zbyt dużo wyjaśnia.

ocenił(a) film na 10
David_Ames

A skąd pewność, że nasze świadome wybory nie są z góry założone? ;)

Być może, że nawet w chwili kiedy zmieniamy nasz wybór w ostatniej chwili, właśnie tak miało być, tzn. postanawiając wcześniej, coś co miało być przeciwko naszemu przeznaczeniu podświadomie dążymy do sprowadzenia naszych losów na właściwe tory? (:

ocenił(a) film na 10
David_Ames

Gdzie można zobaczyć wersję reżyserską ? :)

ocenił(a) film na 9
pieczarek321

Podejrzewam, że na komputerze albo TV.

ocenił(a) film na 10
David_Ames

gdzie widziałeś tą wersję?

agahub37

Ja zassałem z neta. Trwa 2 godzinki z minutkami.

ocenił(a) film na 10
David_Ames

Można śmiało stwierdzić, że Namiestnikiem była także Babcia Śmierć, która wybrała inną drogę niż własną śmierć i jej los wygląda jak wygląda...

Poza tym Donnie chyba przez większość czasu, kiedy znajduje się w Tangent Universe chyba zdaje sobie sprawę, że jest wybrańcem. Więcej: może nie być nawet człowiekiem, a wysłannikiem siły wyższej, gdzie swoją śmierć w Primary Universe traktuje jako swoje przeznaczenie i w pełni jest świadomy wyboru jakiego dokonał.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones