PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=698845}

Drodzy biali ludzie

Dear White People
5,8 1 487
ocen
5,8 10 1 1487
7,0 3
oceny krytyków
Drodzy biali ludzie
powrót do forum filmu Drodzy biali ludzie

Biali źli, republikanie źli, generalnie ludzie z Zachodu źli, a wszyscy czarni są pokrzywdzeni przez rasizm i stereotypy. Jakimś jednak cudem Zachód jest najbezpieczniejszym miejscem do życia, NAWET dla nie-białych.
Propaganda pełną parą.

ocenił(a) film na 8
BeeBee61

typowa biala gadka

brittana

To idź mieszkać w Afryce.

BeeBee61

lecę.

użytkownik usunięty
brittana

dokładnie, wynieście się do afryki i zabierajcie ze soba swoich pupilków, doskonale się obejdziemy bez waszych nienawidzących, rasistowskich, zepsutych do szpiku kości dusz

Stary podubiłam się / o co Ci chodzi ?

brittana

Britanna, dokładnie. Białasy mają gęby pełne od ananasów, bananów, awokado i innych produktów, bez których nie widzą życia, ale będą wmawiać, że te produkty, które węrują pół świata i są tańsze od polskich regionalnych jabłek to nie imperializm w czystej formie. Śmieszne.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
janek55

Boże

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
BeeBee61

Bebe odnośnie twojej wypowiedzi: " Biali źli, republikanie źli, generalnie ludzie z Zachodu źli, a wszyscy czarni są pokrzywdzeni przez rasizm i stereotypy. Jakimś jednak cudem Zachód jest najbezpieczniejszym miejscem do życia, NAWET dla nie-białych. Propaganda pełną parą".
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tej propagandy (bo taką na pewno jest), no bo to dość trudno zrozumieć z perspektywy polskiej. To nie chodzi o to, że biali są źli, czy ludzie z Zachodu są źli, ale chodzi stricte o kulturę amerykańską, która jest zbudowana na plecach niewolników. Czarni w USA nie "są pokrzywdzeni przez rasizm i stereotypy", ale przez ponad 100 lat niewolnictwa w USA, a następnie przez usankcjonowaną segregację rasową, która oficjalnie trwała do lat 60 XXw, nieoficjalnie dłużej. Jak to przełożyć na Polski? Wyobraź sobie Polskę podczas okupacji Niemieckiej (Aryjczycy i gorsi Słowianie do pracy fizycznej), a teraz te 5 lat okupacji pomnóż przez 40 (mniej więcej przez 200 lat USA oficjalnie eksploatowała i dyskryminowała czarnych). Pomyśl ile my mamy w sobie żalu do Niemców (np. nasze wielkie awantury o pisanie "polskie obozy śmierci"), to teraz pomyśl ile w sobie żalu mają czarni amerykanie do ich białych współobywateli.
Warto dodać, że oficjalnie prawa rasowe nie istnieją od 50 czy 60 lat, ale jak pokazują statystyki murzyni nadal są instytucjonalnie szykanowani (najbardziej widoczne jest to w ramach działalności Policji oraz Sądów). A ten film pokazuje tylko, że to szykanowanie i pewien rasizm istnieje nie tylko pośród "normal Jo", ale też pośród liberalnych koledżów, które chcą błyszczeć jako te oświecone miejsca bez segregacji.

Dionizos13

Pierwszy raz czytam komentarze. Cieszę się, że byłeś tu i poświęciłeś energię żeby to napisać ✌

ocenił(a) film na 7
Tosia_Przedpelska

:) Do przeczytania ;)

Dionizos13

Użyłeś słowa "murzyni", już za samo to niestety niektórzy mogliby nazwać Cię rasistą lub w najlepszym przypadku osobą niepoprawną politycznie. Nie szukam zwady, zgadzam się z tym, co napisałeś, ale chciałbym zwrócić uwagę na to, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
daniel_wski

" już za samo to niestety niektórzy mogliby nazwać Cię rasistą lub w najlepszym przypadku osobą niepoprawną politycznie." każdy może nazywać innych jak chce, a na ile jest to coś warte, to zupełnie inna sprawa. Mam bardzo lewicowe poglądy, ale mam wrażenie, że liberalni konserwatyści (aka korwiniści) podpatrzyli jak walczy lewica z prawicą w usa i na siłę próbują wrzucić poslkiej lewicy jakiś język poprawności, który nie ma żadnego zastosowania w Polsce. Murzynek bambo nie wiem czy jest rasistowskie, ale na pewno bazuje na jakimś z d..y wziętym stereotypie. Nie mam problemu z wierszykiem, ale wolę aby dzieci od małego uczyły się raczej jak rozpoznawać stereotypy a nie jak nieświadomie je odtwarzać...

ocenił(a) film na 9
daniel_wski

slowo murzyn w polskim jezyku nie ma negatywnego wydzwieku, przez to ze nie mamy personalnej historii eksploatacji, niewolnictwa i kolonialnego dziedzictwa itd.
Ale jesli po angielku uzyjesz N word, to tak to bedzie ignoranckie i rasistowskie z Twojej strony przez to ze to slowo niesie ze soba cala historie niewolnictwa i morderstw. Biali ludzie uzywali tego slowa w stanach zeby zabijac i gnebic czarnych. Wiec trzeba byc czlowiekiem inteligentnym i wiedziec w jakim kontekscie sie czlowiek znajduje.

Nie wiem jaki w Polsce jest odpowiednik tego slowa. Rusek? Ukrainiec?

Inne przyklady to: W Anglii slowo 'Paki' (pakistanczyk) jest bardzo rasistowskie przez ichniejsza historie, ale juz w hiszpanii 'Paki' nie jest wogole obrazliwe i tak samo jest z N-word. Ale za to hiszpanie uzywaja slowa 'Sudo' ktore to jest obrazliwe i rasistowskie okreslenie na ludzi z poludniowej-ameryki.

ocenił(a) film na 7
shoegal

W Polsce to najbardziej nacechowane jest "żydek". Rusek jest w miarę miękkie i raczej jest na zasadzie dowcipów o Polaku, Niemcu i Rusku, gdzie raczej i rusek i niemiaszek mają raczej dobre konotacje :) Za to żydek, to już cała historia polskiej segregacji rasowej (getta ławkowe itd.).

shoegal

Dosłowni Afropolacy od DEKAD mówią, że ku*wa ma. Wystarczy wymienić Mamadou Dioufa, Pako Sarra, czy Harrisa Mawusiego. A tu białas wyskakuje i będzie swoje pseudoteorie wygłaszać.

Jak Ci Afrykańczyk mówi, że ma, to KU*WA MA.

daniel_wski

Daniel, jak najbardziej. To się zgadza, że to słowo i u nas jest obraźliwe, bo Polska nie jest jakimś odizolowanym państwem na końcu świata żyjącym pod kloszem, w ukryciu i odcięte od całej ludzkości.

Coś chyba niektórych ludzi ominęło z tej "historii eksploatacji, niewolnictwa i kolonialnego dziedzictwa", bo Polska zdecydowanie ma w tym swój udział. Thomas Sankara najlepiej o tym powiedział: "jestem pytany 'gdzie jest imperializm?' spójrzcie w swoje talerze; znajdziecie tam importowaną kukurydzę, ryż czy proso. To jest imperializm. Nie szukajmy go dalej." Dla tych, którzy to rozumieją jest miejsce w Uhuru Solidarity Movement.

ocenił(a) film na 7
Artistisch

No jednak każdy kolonializm ma i imperializm ma inną twarz. Polska wg mnie z racji geograficznej nie załapała się na ten imperializm po kulombowski, który dotyczył głównie Anglii, Francji, Hiszpanii i Portugalii w mniejszym stopniu Włoch oraz Niemiec. Z racji terenów wschodnich polski imperializm dotknął dość podobnie kulturowo tereny (obecni Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie), choć nie może umknąć fakt pomysł żydowskiego Madagaskaru , więc duch globalnego imperializm europejskiego też był tu znany. Śmieszne jest to, że Polacy tego nie widzą tego imperializmu i nie potrafią zrozumieć, dlaczego Bandera był Ukraińskim Spartakusem :)

Dionizos13

"Każdy"? xDD Jaki każdy, jest tylko jeden kolonializm. Tylko jeden imperializm. I jest on globalny. A Polska z racji przynależności do Unii, do WHO, do wielu innych organizacji mających na celu łupież wszelkich dóbr z terenów skolonizowanych, jest odpowiedzialna za szkody przez imperializm spowodowane. Fakty, a twoja "opinia" to dwie różne rzeczy. Historię obchodzą tylko fakty, a nie jakieś osobiste "odczucia".

Jaki polski imperializm znowu xDD Co to za jakieś bzdury xDD Co do kolonializmu nie mającego wpływu ani trochę na białasów mają wewnętrzne pseudoproblemy białasów? xDD

ocenił(a) film na 7
Artistisch

imperializm to idea, która dotknęła i nadal dotyka wiele nacji, czy krajów. Kolonializm oprócz tego najbardziej znanego, też ma różne oblicza. Tu w domyśle mówimy o kolonializmie związanym z Ameryką i Afryką, ale to nie była jedna taka sam spójna myśl. Współcześnie też mówimy o kolonializmie np. chińskim.
Historia to nie fakty, a narracja nadpisana do tych faktów. Fakty nigdy same się nie bronią.

ocenił(a) film na 9
Dionizos13

Dzieki za ten komentarz... az mnie serce zabolalo jak zobaczylam te wszystkie komentarze gdzie ludzie kompletnie nie maja pojecia o historii i jedyne co wyniesli z tego filmu to ze biali ludzie sa dyskryminowani...

Matko jedyna w takich momentach wychodzi na powierzchnie ze Polskie szkoly kompletnie nie ucza waznych tematow jak historii kolonizacji oraz rasizmu lub chociaz o Civil Rights Movement. Juz nie wspominajac o historii kobiet (feminizmu) itd...

Dionizos13

Słowo na m zdecydowanie ma historię, bo Polska nie jest jakimś odizolowanym państwem na końcu świata żyjącym pod kloszem, w ukryciu i odcięte od całej ludzkości.

Oprócz tego, to aż normalnie jestem pod wrażeniem rodaków, co się nawet sensownie wypowiadają w tematach rasizmu. Ciekaw jestem, czy o reperacjach macie też takie zdanie. Bo zapowiadacie się jako niezły materiał do Uhuru Solidarity Movement.

Artistisch

murzyn to normalne słowo xd weź im laske zrób

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones