PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5204}

Droga mleczna

La voie lactée
7,4 1 524
oceny
7,4 10 1 1524
6,0 3
oceny krytyków
Droga mleczna
powrót do forum filmu Droga mleczna

Nie-boska komedia

ocenił(a) film na 7

Bunuel stara się w sposób bezpośredni powiedzieć dlaczego nie wierzy w boga? A może prościej- dlaczego tego boga zwyczajnie nie ma... Robi to w właściwym sobie stylu. Podróż przez Pismo Święte okiem ateisty, to pielgrzymka do miejsc modłów tysięcy ludzi. SPOILER Rozpoczyna się ona od spotkania z samym antychrystem, a kończy na demaskacji fałszywych relikwii i upadku "świętego miejsca". KONIEC SPOILERA

Ujął mnie jak zwykle styl prowadzenia przez kolejne wizje. Jest bardzo płynny (mimo słabego montażu) i nie przeszkadza nam, że reżyser skacze po różnych okresach historycznych oraz żongluje postaciami. Przeszkadza mi za to dosłowność tego dzieła. Niektóre argumenty przeciw religii są na poziomie dyskusji które prowadzą dzieci z księdzem na zajęciach. Mowa tu głównie o niektórych monologach (tych w wykonaniu księży w knajpach choćby) oraz scenach z Chrystusem. Jak Bunuel wytyka sprzeczności Nowego Testamentu? Po prostu zamieszcza tutaj wszelkie absurdalne cytaty Chrystusa. Spodziewałem się po nim więcej...

Nie przeczę jednak, że kilka scen jest wyborne. Choćby ta pełna metafor w pokojach nad oberżą, dziecięcy teatrzyk, pojedynek na szable odłamów religijnych czy poprzedzająca go sekwencja z zakonnicami. W tym filmie bardziej od przesłania (które nie dziwi w przypadku tego reżysera) zachwycają raczej same obrazy, oraz postaci. Pierre Clémenti pojawiający się na chwile jako śmierć czy jeszcze krótszy epizod Michel Piccoli przyćmiewają często sens samych scen w których występują. Mnie to nie przeszkadza. Dzięki płynności, obsadzie i plastyce bawiłem się świetnie. Absurd wybornie wymieszano z surrealizmem co zagwarantowało że ten na pewno będziecie się uśmiechać do ekranu. Ale będą to wyłącznie krzywe uśmieszki bo bunuelowskie dowcipy mają w sobie sporo goryczy.

Niemniej to chyba najsłabszy obraz tego twórcy jaki dotąd widziałem. Bo zaledwie dobry ;)

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Jestem niewierzący i po seansie miałem zgoła inne odczucia. Bunuel mi nie powiedział, że Boga nie ma. Luis zrobił ten dziwaczny obraz o Chrześcijanach nie obrażając religii - ja bym się nie czuł obrażony, gdybym praktykował, tak myślę. Święte miejsce nie upada, bo Boga nie ma. Ono upada, bo zmierzają do niego tacy Katolicy, jak główni bohaterowie, ale wiadomo - tylu ludzi, tyle interpretacji.

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Poczytałem opinie innych na temat filmu, chyba jestem w odosobnieniu, jeśli myślę, że to nie jest zbyt ofensywne wobec religii. Życie. :)

Kamysto

Zgadzam się z przedmówcą - jako osoba wierząca - ten film w moim odczuciu nie jest antyreligijny, a wręcz przeciwnie ma cechy traktatu bądź medytacji nad sensem wiary.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones