PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33137}
7,2 9 045
ocen
7,2 10 1 9045
7,9 9
ocen krytyków
Dwaj ludzie z szafą
powrót do forum filmu Dwaj ludzie z szafą

Śmierć kotka

ocenił(a) film na 8

Witam! Mam może nietypowe pytanie, a mianowicie, czy przedstawiony kotek naprawdę
umiera? Konający kot wygląda nienaturalnie, więc miałam nadzieję, że to może animacja...

ocenił(a) film na 8
AgataMajor

Ja również mam nadzieję, że przeżył. Ta scena zafundowała mi większe emocje niż niektóre filmy sensacyjne.

ocenił(a) film na 1
AgataMajor

również miałem taką nadzieję, jednak sądząc po latach w których powstał film, możliwe że "poświęcili" biednego kotka.. dlatego jak dla mnie film ten zasłużył na uhonorowanie go pięknym 1/10 (nawet jakby go nie zabili to sposób w jaki potraktowali jego "martwe" zwłoki- podstawianie ich sobie pod mordy)

użytkownik usunięty
Deafir

"Nie wiem, czy zabili kota, ale na pewno zabili, więc 1/10."
Siła argumentu!

ocenił(a) film na 1

widzę że ktoś lubi archeologię i nie potrafi czytać ze zrozumieniem ;)

użytkownik usunięty
Deafir

Lubię archeologię i nie lubię niczym nie popartych ocen.

AgataMajor

Nie chcę wierzyć w takie poświęcenie. Od sceny "ukamieniowania" kotka drastycznie zmieniły się moje odczucia co do filmu.

AgataMajor

Też mam nadzieję, że nie dostąpili się sku*wysyństwa.

ocenił(a) film na 1
Wonsski

Polański potrafi kreować, więc sądzę że kot przeżył.

ocenił(a) film na 8
michal.2907

Kot umarł na potrzeby filmu. Były nawet protesty organizacji broniących praw zwierząt.

ocenił(a) film na 1
adonae

Masz jakieś źródło?

ocenił(a) film na 5
michal.2907

To prawda, nam to samo na seminarium mówili :(

ocenił(a) film na 3
AgataMajor

Umrzeć w filmie Polańskiego - dość niezwykłe.
Te wszystkie kotki, pieseły itp to chyba zemsta za tą ofiarę dla sztuki...

ocenił(a) film na 6
AgataMajor

zmartwię cię, ten kot od dawna już nie żyje ;_;

AgataMajor

I to właśnie wkurawiło Charlesa Mansona...

ocenił(a) film na 1
AgataMajor

Nie przepadam za kotami, ale ukatrupienie małego kotka do jakieś tam studenckiej etiudy to s-k-u-r-w-y-s-y-ń-stwo. Może w latach 50-tych w czasach głębokiej komuny zabijanie zwierząt było codziennością. Teraz to by nie przeszło bez echa i ogólnego potępienia.

ocenił(a) film na 6
AgataMajor

jeśli zabił tego kota, to sprawa za którą go ganiają jest nie ważna....

conneryfan

przecież to tylko kot, na potrzeby filmów ukatrupiano konie w bitwach a co dopiero kota, dajcie spokój. Żrecie kurczaki, świnie, kotlety i parówki a tu lament nad zabitym kotem

ocenił(a) film na 1
donpablo

@ donpablo Analogicznie: "Przejechał pijak małe dziecko na pasach. No przecież wciąż giną ludzie, dzieci palestyńskie od izraelskich pocisków, górnicy w kopalniach, cywile podczas konfliktów zbrojnych a tu lament na zabitym dzieckiem"

Mistrzu-1

Chyba jest różnica między kotem a dzieckiem.

ocenił(a) film na 1
Wolfgang1984

@Wolfgang1984 oczywiście, że jest, tylko że tu rozmawiamy o tym, że dla jakieś studenckiej etiudy w jakimś zapyziałym PRL-u zabito kamieniami małego kota. Nic by nie ucierpiała ta etiuda gdyby bezduszność hołoty pokazano np. bójką lub rozbojem na przypadkowych przechodniach.

Mistrzu-1

Ja bym osobiście się tego nie dopuścił, ani nie popieram takiego rozwiązania. Chciałem tylko zwrócić uwagę na różnicę między zwierzęciem a człowiekiem i tyle. W ogóle kiedyś była inna wrażliwość na te sprawy. Jak ktoś miał za dużo kotów na podwórku, to je topił i było po sprawie - z dzisiejszego punktu widzenia jest to niedopuszczalne. Zresztą dziś zwierzęta są chronione przez prawo, ale to też dopiero od niedawna (względnie od niedawna, nie wiem, czy 20 czy 30 lat, chyba jakoś tak).

AgataMajor

Właśnie czytam książkę Grzebałkowskiej o Krzysztofie Komedzie, w której jest napisane, że kot został na potrzeby filmu uśpiony.

ocenił(a) film na 1
siedem

He he uśpiony. Kamieniem w łeb. Na amen.

siedem

W którym rozdziale mogę zaleźć tę informację ?

ma_dison_

Niestety nie pomogę, miałem ją kiedyś na czytniku - ale to było dość dawno:)

siedem

Ah no nic dziękuję, ale to może zapytam tak; czy kot został uśpiony na amen, czy tylko na czas kręcenia ? Jest to kwestia dość kontrowersyjna, a okazuje się, że biografia Komedy jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o tym co tak naprawdę się stało.

ma_dison_

Znalazłem, rozdział nazywa się "Dwaj ludzie z szafą". Cyt: ...student Edward Elter wspomina:...Polański... zamierza sprowadzić na plan weterynarza, żeby uśpić kotka, w którego chuligani ciskają kamienie. Doniosłem wiec na Polańskiego do spockiego towarzystwa przyjaciół zwierząt. Miał nieprzyjemności". Myślę więc, że na amen.

siedem

Ojej bardzo dziękuję za zadany sobie trud i za tak obszerną odpowiedź. Cóż, przykro jednak to słyszeć.

ma_dison_

Niestety takie to były czasy. Dobrze, że przynajmniej wzięli weterynarza.

ocenił(a) film na 1
siedem

@Siedem ale co miał do roboty ten weterynarz? Przecież kamienie zrobiły swoje. Chyba, że kot jeszcze po tym ukamienowaniu konał w męczarniach.

Mistrzu-1

Wydaje mi się że on jest uderzony raz, uśpiony jest potem jak leży i jeden z chłopaków bierze go do ręki. Ale moge się mylić.

Mistrzu-1

Możliwe jest też że już wcześniej został uśpiony - Dlatego leży jakby dostał kamieniem a tej sceny nie pokazano wprost tylko jak już kot leży.

siedem

W dalszej części dzieła kot jest niesiony i nie zwisa, jak martwy, więc może chodziło o uśpienie "głupim jasiem" do sceny z kamieniami. Raczej nie byłoby sensu kręcić scen z domniemanymi kocimi zwłokami, a dopiero potem faktycznie pozbawiać kota życia

Smokowica

A ruchy leżącego kota są ewidentnie animowane

ocenił(a) film na 1
Smokowica

Szanowna koleżanko. Animacja w 1958 roku w filmie studenta?! Żart! Nie można oceniać tamtych etiud przez pryzmat obecnych czyli nakręconych 70 lat później. Wtedy zabito kotka do głupiego filmu i nikt nawet nie mrugnął na tragedię zwierzaczka. Teraz to byłaby gruba afera.

Mistrzu-1

Afera była, z sopockim towarzystwem przyjaciół zwierząt. A animacja poklatkowa to żadne cuda na kiju, dzieci robią takie telefonem z ludzikami lego. Ponadto studenckie etiudy były chyba z założenia popisem umiejętności i pomysłowości autorów, a zabić kota każdy głupi potrafi...

ocenił(a) film na 5
AgataMajor

Witam. Kot niestety został uśpiony. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
Wieslaw_Wojnar

Nie prawda :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones