PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=91777}

Dzień zabawy

A Day's Pleasure
6,3 262
oceny
6,3 10 1 262
Dzień zabawy
powrót do forum filmu Dzień zabawy

Jackie

użytkownik usunięty

Jestem w trakcie lektury "Autobiografii" Chaplina i akurat dziś czytałam o "Brzdącu" z Jackiem Cooganem. Chaplin pisze, że pierwszy raz pomyślał o chłopcu jako aktorze jego filmów ok. 1919, kiedy usłyszał, że Jack Coogan (ojciec) miał zagrać u Arbucklego. Wg treści książki wynika, iż "Brzdąc" to był pierwszy angaż Jackiego w filmie w ogóle, tym bardziej u Chaplina, tymczasem obejrzałam "Dzień zabawy" i w obsadzie już on jest. Co prawda wiele się nie nagrał, ale znając zachwyty Chaplina nad występem teatralnym Jackiego dziwię się, że obsadził go w takiej niewielkiej roli oraz że nie wspomniał o tym w swojej książce.

Chaplin poznał Jackie'go w 1919 r. i już wtedy miał wizję "Brzdąca". Z tego co zrozumiałam film rozpoczęto kręcić od razu a jego realizacja trwała 18 miesięcy (jak pisze w autobiografii) jednak z powodu rozwodu z Mildred Harris i związanych z nim problemami z ówczesną wytwórnią, z którą był związany Chaplin (First National) premiera filmu ostatecznie została przesunięta na 1921r. Cytując: "Zdecydowali się (wytwórnia) działać poprzez Mildred i spróbować położyć areszt na 'Brzdącu'. "
Podsumowując, sądzę, że 'Brzdąc' był po prostu powodem dla którego Chaplin zaczął współpracę z Cooganem i być może faktycznie jego pierwszym angażem, a po drodze nakręcili "Dzień zabawy", gdzie dzieciaki nie odgrywają znaczących ról - są jedynie tłem, zresztą praktycznie niewidocznym, dla poczynań Chaplina. Skoro już w 1919 miał Jackie'go w swojej ekipie, czemu miałby nie użyć go do roli dzieciaka? To był malo znaczący epizod, więc wcale nie dziwie się, ze nie wspomniał o tym w ksiażce. "Brzdąc" był dopiero wielką rolą Coogana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones