PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37134}

Dzieci ulicy

Sciuscià (Ragazzi)
7,7 1 103
oceny
7,7 10 1 1103
8,5 4
oceny krytyków
Dzieci ulicy
powrót do forum filmu Dzieci ulicy

Pytanie właściwie nie na miejscu, bo przecież klasykiem są "Złodzieje rowerów", ale czemu akurat ten film, skoro Vittorio wcześnie zrealizował "Dzieci ulicy" - filmy, który dogłębnie mnie poruszył i wydał się mocniejszy i wyraźniejszy niż późniejsze "Złodzieje rowerów". Tak czy siak wiem czemu tak się stało i nie będę udawał ignoranta. W "Dzieciach ulicy" jeszcze widać wpływ klasycznego kina, z kolei "Złodzieje rowerów" są już typowo neorealistycznym filmem. Ale to właśnie ten film wybrał Welles, jedyny na liście z filmów powstałych po jego słynnym debiucie. A co się Wellesowi podobało? Mrok tej historii, zupełnie jak w jego nie zrealizowanym pomyśle przeniesienia na ekran "Jądra ciemności" Conrada. O tak, historia jest mroczna, pokazuje jak ludzka przyjaźń może zostać łatwo zniszczona, przez sytuacje w jakiej się można znaleźć, przez wpływ otoczenia, przez przypadek i to w jak łatwy sposób może przestać być ludzkim.
Film naprawdę jest fascynujący, muszę przyznać, że wzruszyłem się wiele razy, a największą zasługą jest aktorstwo dzieci, to niesamowite jak one potrafią zagrać, co jeszcze bardziej poruszało.
W świetnym scenariuszu na uwagę zasługują wykreowane tam postacie i to jak zostały poprowadzone ich losy. Muszę przyznać, że przeżyłem katharsis na tym filmie. Historia uniwersalna i warta uwagi, ryczałem w wielu momentach jak dziecko i to jest najwyższa wartość kina.

mariouszek

Też się zastanawiam, bo dla mnie też Sciuscià jest lepsze niż Złodzieje rowerów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones