PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=802930}
6,6 60 916
ocen
6,6 10 1 60916
7,1 45
ocen krytyków
Dziedzictwo. Hereditary
powrót do forum filmu Dziedzictwo. Hereditary

Z wielka ekscytacja poszedłem na Hereditary. Pierwsze 3/4 filmu jest genialne. Klimat, zdjęcia i role aktorskie, szczególnie Colette daje popis. Niestety podobnie jak w innym filmie studia A24 The Witch końcówka nie leży mi całkowicie. Wogole fabularnie jest to bardzo podobny film do horroru Eggersa. Tutaj jest lepiej, ale zbytnia dosłowność mi nie odpowiada.

ocenił(a) film na 10
brastek

Fabularnie podobny? Temat rodziny ale totalnie inaczej opowiedziany i to jednak jest o spadkobierstwie, a nie o relacjach wewnatrz rodziny. Plus tu nie ma feministycznego watku z the witch. Tempo zupelnie inne i to jednak przystepniejszy film od Witch.

brastek

Film miał przedpremierowe screeningi i podobno widowni nie podobało się oryginalne zakończenie w którym gość wydłubuje własne oczy. Szkoda, że poszli po łatwiźnie i je zmienili.

ocenił(a) film na 10
QKukier

Nic takiego nie zaszło. Nie było zmian żadnych. A24 nie robi test screenings, na pierwszych pokazach widownia była zachwycona.

A co do przemocy to serio nie musisz się obawiać o jej brak.

norbar

Niezły z ciebie shill. Wszyscy robią screeningi, myślenie inaczej to zwykła naiwność. Istnieje setup do wyłupywania oczu w całości filmu i osobiście spodziewałem się tego. Zobaczymy ostatecznie w wersji BR jeśli zamieszczą oryginalne zakończenie.

ocenił(a) film na 10
QKukier

Możesz podać jakiekolwiek źródło informacji, że robią inne zakończenie? Bo śledze ten film od dawna i nigdzie o tym nie słyszałem więc to wygląda jak informacja, którą sobie wymyśliłeś.

Plus totalnie nie masz racji. Nie każdy robi test screeningi. Zależy od umowy. Jęśli reżyser ma final cut to studio może sobie robić screeningi ale to rezyser decyduje o ostatecznym montazu filmu.

ocenił(a) film na 10
QKukier

Plus w przeciwieństwie do Ciebie widziałem ten film i wiem, że to co proponujesz fabularnie ma zero sensu.

ocenił(a) film na 10
QKukier

A i na koniec przeczesując net znajduje ZERO informacji o innym zakończeniu więc skąd masz to "potwierdzone" info? Znasz reżysera? ;)

ocenił(a) film na 10
norbar

A rysunki w szkicowniku? One wskazują na bohatera bez oczu :) może coś w takiej teorii jest. Zakończenia nie uważam za banalne a chyba większość smaczków zalapalem i wyłapałem po 3 wizycie w kinie :)

ocenił(a) film na 10
wojtek

Rysunki na szkicowniku to nie jest dowód na to, że było inne zakończenie czy, że coś zostało przemontowane. To tylko fanowska teoria nie podparta newsami

ocenił(a) film na 7
norbar

Poczytaj sobie thread na reddicie, reżyser potwierdza, że usunięte sceny (w tym scena z oczami, pokazywana na test screeningu) będą na dvd/br. https://www.reddit.com/r/movies/comments/8rbjj7/hi_im_ari_aster_writerdirector_o f_hereditary_ama/

ocenił(a) film na 8
zajko

Monolith tak jak zawsze nie dał usuniętych scen, ale to już norma co do tej dystrybucji

ocenił(a) film na 7
wojtek

"Oczy są zwierciadłem duszy" - chodziło o pozbycie się duszy, a nie gałek ocznych.

QKukier

Jeden z lepszych horrorów jakie oglądałem w ciągu ostatnich kilku lat! Klimat jest naprawdę niezły i utrzymanie go w dobrym tonie praktycznie do końca to dla mnie sztuka. Chociaż byłem w Oh-Kino na nocy horrorów jakiś czas temu i też było kilka fajnych pozycji co również dawały w kość.

ocenił(a) film na 9
Astrun

widziałem lepsze w ostatnich latach :)
ale Dziedzictwo jest w czołówce jeśli chodzi o tą dekadę. Z ostatnich trzech lat to zobacz Czarownice, Zło we mnie, Coś za mną chodzi, Mięso, Zombie Express, Ciche miejsce.
Co do Dziedzictwa to przemoc w tym filmie ma jakiś taki inny wymiar, końcówka trochę może zbyt groteskowa i dla widza "popcornożercy" może to być nawet powód do śmiechu... tak było w kinie.

ocenił(a) film na 9
QKukier

Jeśli prawdą jest, że "oryginalnie" bohater miał wydłubać sobie oczy, to rzeczywiście dobrze wpisywałoby się to w scenariusz. Pomijając już fakt, iż rzeczywiście wcześniej pojawiały się jego zdjęcia z "dziurawymi" oczami, to zwróćcie uwagę na to, o czym mówił nauczyciel na lekcji Petera - o bohaterach antycznych, o fatalizmie ich losów. W tym miejscu aż prosi się wspomnienie o Edypie - bohaterze Sofoklesa, który, nie mogąc znieść strasznej świadomości, w ten sposób pozbawił się wzroku. Tymczasem ta końcówka, jaka ostatecznie weszła do filmu, mocno dla mnie rozczarowująca.

brastek

Film trzyma w napięciu bardzo klimatyczna muzyka film buduje napięcie do końca do 9 zabrakło mi trochę na zakończeniu, mogło być trochę lepiej.

ocenił(a) film na 7
Artur88Tupac

A zauwazyles chwilami jak bardzo muzyka byla podobna do BLADE RUNNER 2049???

ocenił(a) film na 7
brastek

Jestem swiezo po seansie i ogladalem ten film w spokoju i uwaznie nie po lebkach i nie ukrywam czuje sie troche zawiedziony... Kilka miesiecy temu ogladalem w kinie zwiastun tego filmu i bylem zachwycony. Nastawilem sie na genialny horror cos w klimatach OBECNOSCI 1 i 2 a po seansie czuje niedosyt. Zdecydowanie za duzo dramatu wcisniete zamiast horroru i zbyt szybkie pozbycie sie mlodej aktorki dzieki ktorej ten film mogl byc naprawde pociagniety w strone klimatycznego horroru. Ja sie naprawde nastawilem na cos w stylu ze dusza zmarlej babci zacznie sie komunikowac z rodzina przez cialo wnuczki. Sam poczatek filmu z tym najazdem kamery na model domu i pokoju a potem mamy nagle prawdziwy pokoj z prawdziwymi aktorami jest czym jakby surrealistycznym lub jakims sennym koszmarem. Przez ten poczatek potem caly film przestaje byc realna historia i stwarza wrazenie czyjegos sennego koszmaru. Kolejnym minusem filmu jest to ze praktycznie nic nie wiemy o swiezo zmarlej babci. Kompletnie tez nic nie wiemy kim byli czlonkowie sekty i w jakim celu sie pojawiali. To wszystko jest napisane w scenariusz z czapy a koncowka filmu wrecz na sile nawiazujaca do sekty sasiadow z DZIECKA ROSEMARY zniesmaczyla mnie na maksa. To sie wogle nie trzymalo kupy i jest mi bardzo smutno ze nie skupili sie na malej naprawde przerazajacej Charlie i na motywie opetania jej przez ducha babci. Przeciez to az sie prosilo i wiem ze wielu widzow woli taka opowiesc od jakiegos debilizmu ze pojawia sie sekta nie wiadomo po co nie wiadomo skad i dlaczego akurat brata Charie wybrali. W kilku momentach filmu bylo wyraznie wyjasnione ze to wnuczka Charlie byla ulubienica babci wiec na ch...j nagle wciskanie nam bredni ze to ulubiencem byl jednak wnuk. Zbyt duzo debilnych watkow zepsulo radosc ogladanie i niech mi tu hejterzy nie pie...ola ze film jest swietny a ja jestem idiota bo nie rozumiem filmu. Tak sie sklada ze film ma zle napisany od polowy scenariusz przez co skreca w zlym kierunku. W zwiastunie bylo wszystko genialnie pokazane i naprawde az sie prosilo bysmy dostali polaczenie dramatu i ghost story. Jak sie probuje komus sprzedac jakas filmowa historie to warto nam widzom stopniowo wyjasnic kim sa poszczegolne postacie filmowe a nie nagle sie ktos pojawia a ty masz zgadywac. Nie tedy droga!!! Bardzo mnie wkurzyla scena gdy Charlie zmarla i stracilismy kompletnie szanse na motywy ze wnuczka staje sie swoistym medium i przekazuje z zaswiatow wiadomosci od babci. Wiecie co ja bym osobiscie zrobil i mysle ze wielu widzom by sie to spodobalo? Taki swoisty prawdziwy przerazajacy horror gdzie na poczatku filmu mamy te wlasnie rodzinke. Umiera babcia a jej dusza nie odchodzi tylko opanowuje cialo ukochanej wnuczki. Zaczynaja sie paranormalne rzeczy w domu i nie tylko. Potem mamy motyw wypadku po ktorym brat w szoku i strachu przed aresztowaniem zakopuje cialo siostry lub topi w rzece a rodzicom opowiada historie ze Charlie uciekla z imprezy i szukal jej. To klamstwo by spowodowalo ze dusza babci zamienia sie w swoistego POLTERGEISTA i w paranormalny sposob cialo wnuczki powraca z grobu(cos jak motyw powrotu do domu chlopca potraconego przez tira w SMETARZU DLA ZWIERZAKOW). Brat nekany demonem i ciaglym pojawianiem sie zmarlej przerazajacej siostry popelnia samobojstwo. To by byla idealna historia laczaca prawdziwy horror i dramat bez bzdur o sektach i ich czlonkach z du...py wyciagnietych. Szkoda ze nie tedy poszli bo moja historia by bardziej pasowala...

ocenił(a) film na 8
punisher822_filmweb

Nie zrozumiałeś tego filmu w takim razie.

ocenił(a) film na 7
miarto

Tak jasne nie zrozumialem tak sobie wmawiaj a ty za to jestes mega inteligetny i wszystko co w kinie widzisz rozumiesz. A nie pomyslales ze co jakis czas powstaja filmy z pseudo-intelektualnym belkotem ktory niby udaje wielka glebie i sens? Ten film zostal spieprzony dokladnie od polowy bo do polowy filmu bylo naprawde fajnie i ciekawie a to co nam zaserwowano na koncu to jest chore! W DZIECKU ROSEMARY mamy przynajmniej stopniowo przedstawianie nam widzom kim sa sasiedzi glownej bohaterki i stopniowo sie dowiadujemy ze jest to sekta. W HEREDITARY z du...py nagle mamy na koncu jakas sekte ludzi z czego praktycznie nie mamy pojecia kto jest kim i musimy zgadywac... Scenarzysta dal ciala po calosci bo gdyby darowal sobie debilizmy z sekta i robieniem goru zmarlej babci a skupil sie na klasycznej historii o duchach by bylo znacznie lepiej. Wole sobie ponownie puscic DZIECKO ROSEMARY lub OBECNOSC a do tego nie wracac...

punisher822_filmweb

Od razu czuć, że satanistycznych klimatów u Polańskiego nie rozumiesz. 'Hereditary' jest tym przesiąknięty. Twoja propozycja scenariusza, to właśnie sztampa, na która czeka współczesny widz. Charlie była przerażająca, bo co? Bo ma dziwną twarz? Bardzo wiele wątków - zgrabnie i ciekawie wplecionych przez twórców - pomijasz pod swoją tezę. Wszystko w filmie zostało wyjaśnione - oczywiście w ramach stworzonej, fikcyjnej historii. To nie jest żadne 'ghost story', tylko dramat/thriller z wątkiem satanistycznym, który można odbierać jako prawdę lub imaginację spowodowaną chorobą psychiczną. Świadczy o tym początek, czyli kamera "wjeżdżająca" do wnętrza makiety i koniec, gdy odjeżdża od sceny groteskowej ceremonii - i również widać, że wydarzyło się to na makiecie. Można to interpretować dwojako: albo jako wymysł matki (od początku do końca), albo totalny brak kontroli i fatalizm, który od momentu narodzin wisiał nad jej synem. Zainteresowanie chłopakiem było dobrze uzasadnione - demon mógł się odrodzić jedynie w mężczyźnie i była mowa o synu babki, który popełnił samobójstwo, bo chciała "umieszczać w jego ciele innych ludzi". Z tych pobudek, Annie podświadomie chroniła swoje dzieci przed własną matką. Film był dla Ciebie zbyt skomplikowany (chociaż wcale nie jest), a teraz krzyczysz tu i plujesz jadem tworząc całe referaty usprawiedliwiające swoją ociężałość umysłową.

ocenił(a) film na 7
Kaileena_Farah

Nie cale referaty tylko napisalem co mysle a ociezalosc umyslowa to ty udowadniasz piszac tym razem swoj referat. I nie udawaj kogos madrzejszego od innych i kogos lepszego bo kims lepszym nie jestes. To co wyzej napisalas to tylko i wylacznie twoje odczucia i pseudo intelektualny belkot z ktorym ja jak i wielu forumowiczow nie musimy sie zgadzac. Mysle ze dalsza dyskusja nie ma sensu bo ty swoje i ja swoje i tak bedzie w kolko macieju...

punisher822_filmweb

Wiem, że miało mnie zaboleć, ale czekałam na dokładnie taką odpowiedź. Włącz polskie znaki i naucz się interpunkcji. Wtedy wypowiadaj się publicznie, bo tak to wstyd :c Dalsza dyskusja, bez wątpienia, nie ma sensu, bo twój poziom, a mój, to jak porównywanie twórczości Vegi z Hitchcockiem.

ocenił(a) film na 4
punisher822_filmweb

punisher822_filmweb Chyba oboje "nie zrozumieliśmy" filmu :-P Zgodzę się w zupełności z Tobą. Film do połowy był ciekawy, a potem już tylko coraz gorzej. Ciężko się go oglądało, momentami nawet przysypiałam, a uwielbiam ciężkie horrory! Uwielbiam psychologiczne i czasem mocno nabrzmiałe Hitchcock'a, Kocham ciężkie filmy na podstawie King'a, ubóstwiam mocne, inteligentne, a za razem mocno kombinowane kino... A to...?! MASAKRA!!!

ocenił(a) film na 7
diankab13

Z czystym sumieniem polecam tobie horror ktory wszedl troche wczesniej od HEREDITARY. Mam na mysli PRZEBUDZENIE DUSZ. Genialny nie glupi horror z przemyslanym scenariuszem chwilami wyczuwalnym tez klimatem Kingowskich nowelek. Koniecznie zobacz jesli nie widzialas i podobal mi sie tez DELIRIUM. Oba filmy maja fajny klimat i wciagaja a nie ma po nich niesmaku jak po HEREDITARY.

diankab13

Ciężkie kino na podstawie Kinga xD Jedyny dobry film, jaki kiedykolwiek powstał na podstawie twórczości tego kiepskiego pisarza, to "Lśnienie", które zjechał od początku do końca, opowiadając farmazony o Kubricku, który z beznadziejnej powieści zrobił świetne kino.

Kaileena_Farah

Jeszcze 'Misery' dawało radę za sprawą rewelacyjnej Kathy Bates. "Przebudzenie dusz", to jedno z największych rozczarowań zeszłego roku - szalenie nieoryginalny i pełen dłużyzn. Twist dało się przewidzieć po pół h seansu.

ocenił(a) film na 7
Kaileena_Farah

To jestes w mniejszosci bo tak sie sklada ze PRZEBUDZENIE DUSZ podobalo sie bardziej widzom od przereklamowanego niepotrzebnego HEREDITARY. Czepiasz sie PRZEBUDZENIA DUSZ a to wciagajacy klimatyczny film skladajacy sie z trzech historii. Wiem jedno ze nie mam zamiaru ponownie ogladac Hereditary a z przyjemnoscia puszcze sobie ponowsnie Przebudzenie dusz...

punisher822_filmweb

I cholernie się cieszę, że jestem w mniejszości. To trochę, jak z prześwietnym "Coś" Carpentera, zjechanym w momencie premiery od góry do dołu przez krytyków i widzów. Analogicznie - to o "Dziedzictwie" będzie się wspominać za kilkanaście lat przy okazji merytorycznej, filmoznawczej dyskusji o gatunku, nie o "Przebudzeniu dusz". Chociaż to przykład pierwszy z brzegu. Nie wiem ile masz lat, ale z tonu i formy wypowiedzi wnoszę, że znacznie mniej ode mnie. Widzę, że jesteś fanem gatunku. Aż dziw bierze, że lubisz takie 'Twin Peaks', a nie potrafisz docenić pięknego postmodernizmu i zabawy konwencjami w "Dziedzictwie". Być może przyjdzie na to czas z wiekiem, bo mimo to oceniasz film wysoko. Czyli potrafisz docenić jego plusy - choćby realizację.

ocenił(a) film na 7
Kaileena_Farah

Co do KINGA to albo sie go lubi albo nie. Facet pisze ksiazki od bardzo wielu lat i ma prawo powielac schematy. Po takiej ilosci ksiazek jakie napisal nie ma takiej opcji by nie powielal pomyslow i schematow. Nie ma chyba na swiecie innego pisarza ktory w zyciu napisal taka mase ksiazek i stale ma nowe pomysly. Czytalem sporo ksiazek Kinga i zauwazylem podobne motywy oraz historie. Niby inne ale jednak podobienstwa sa.

punisher822_filmweb

Jest wielu pisarzy, którzy napisali znacznie więcej niż King ;) I to rzeczy o wiele bardziej wartościowych, także w gatunku, w którym się porusza. Nie on jeden tworzy współcześnie horrory. Też sporo go czytałam mając naście lat, ale szybko zaczął mnie irytować. O jego poziomie literackim i narcyzmie najlepiej świadczy właśnie przykład z "Lśnieniem".

ocenił(a) film na 4
Kaileena_Farah

Nie każdemu podoba się to samo. Twierdząc, że King jest kiepski zgadzasz się ze mną, że ciężką ma twórczość, a Tobie raczej ona nie podchodzi. Mnie akurat Lśnienie nie zachwyciło tak jak Cmętarz zwieżąt, czy Czerwona Róża, ale tak jak już pisałam nie każdy lubi to samo.

ocenił(a) film na 7
diankab13

Szkoda ze nie zauwazylas co ja pisalem do Ciebie. Jest to troche smutne i nie fer bo ja rozmawiam z Toba kieruje slowa do Ciebie a ty zamiast ze mna rozmawiasz z KAILEENA. Nieladnie ;-(

ocenił(a) film na 4
punisher822_filmweb

Przepraszam, obiecuję się poprawić :-P

ocenił(a) film na 4
punisher822_filmweb

Przebudzenie też wydało mnie się takie sobie. Niby scenariusz ok, ciekawy, ale gorzej z wykonaniem, reżyserka całkiem tu chyba padła, przez co niestety za bardzo przeciągnięty był. Ostatnio prawie wcale nie robią dobrych horrorów, ciężko znaleźć coś na poziomie dawnych typu Psychoza, Freddy Krueger, Naznaczony (pierwsza i druga część), Piła (też pierwsza czy druga) czy Omen. To są horrory na których czuło się gęsią skórkę cały film, a nie pierwsze 30 sekund. Są owszem takie które dają radę jako tako, jak np Amityville Przebudzenie, Ostatnia zmiana, Hidden czy Dziewczyna z sąsiedztwa, ale jednak to nie to co kiedyś.... Zmieniły się chyba priorytety, albo to ze mną coś nie tak i za dużo od gatunku oczekuję...

diankab13

Twierdząc, że King jest kiepski, twierdzę, że jest kiepski. Ciężka, to bywa proza Strugackich, czy Nabokova.

Kaileena_Farah

O kurka, jesteś mocno pretensjonalna w swoim wywyższaniu się...

lidkabarcelona

Twoja opinia jest, jak balsam dla mych oczu. Wracaj do oglądania kopania dmuchanego balonika, jak nie masz nic ciekawego do dodania w dyskusji.

Kaileena_Farah

:)
Sport może wiele nauczyć, np. szacunku do innych ludzi. Przydałoby Ci się.

lidkabarcelona

Ocena za ocenę.

ocenił(a) film na 6
diankab13

https://www.filmweb.pl/film/S%C5%82udzy+diab%C5%82a-2017-791799 ,polecam Ci ten film,jest naprawdę dobry,podobny motyw do tego tu filmu,tylko znacznie lepszy ;)

ocenił(a) film na 7
jazdowicz2666

Dzieki za namiar poszukam tego filmu

ocenił(a) film na 4
jazdowicz2666

Widziałam i oceniłam na 4. To chyba nie filmy, a ze mną coś nie tak :-P Ale bardzo dziękuję za propozycję :-)

ocenił(a) film na 6
diankab13

Film,jak najbardziej film to jest ;).Ale widocznie mamy inne gusta,a o gustach się w końcu nie dyskutuje :P.

miarto

Zrozumiał, ale nie tak jak ty chciałeś. Przy okazji: 10/10 użytkowniku punisher822_filmweb

ocenił(a) film na 9
punisher822_filmweb

Napisałeś szablonowy horror, widzowie potrzebują czegoś nowego. Az nie wierze ze przeczytałem całe twoje bzdety. Droga wolna.. Czekamy na twój film.

ocenił(a) film na 7
sruba7

Nie bzdety tylko takie fakty. A ty gdybys troche poczytal i zainteresowal sie rezyserem tego filmu ktory tez napisal scenariusz to bys zrozumial ze ten film mial byc dramatem. Dopiero potem stwierdzil by wplesc motyw okultyzmu i wcisniecie na sile horroru. To byl dramat potem pozmieniano scenariusz. Smiesza mnie durne teksty ze HEREDITARY bedzie kultowe bo jest mu blisko w pewien sposob do DZIECKA ROSEMARY. DZIECKO ROSEMARY jest jakie jest nie kazdemu przypadnie do gustu ale nie jest tak dziwne w odbiorze jak ten film. Nie proboj nawet wyszukiwac tu glebszego sensu bo sam sie pogubisz. Sam rezyser nie byl pewien co tak naprawde chce nakrecic czy dramat a moze horror. Polaczyl je oba i wyszlo cos ciezkostrawnego. Zdecydowanie bardziej wole BABADOOK ktory wielu Januszy opluwa i wciska bzdury ze jest pozbawiony sensu. BABADOOK zdecydowanie bardziej w kinie ryl beret niz to. Uiwerz mi bylem w kinie na BABADOOKU jak i na tym filmie byla podobna ilosc widzow ale to na BABADOOK byla cisza skupienie. Ludzie byli wcisnieci w fotele a na HEREDITARY byly glupie zarciki teksty wielu ludzi sobie gadalo a to co mialo przerazac kwitowali smiechem.

ocenił(a) film na 7
punisher822_filmweb

Sorry ale Babadook jest przy tym cienki. Tutaj był o wiele lepszy klimat

sruba7

To było nowe i przerażąjaco... nudne.

ocenił(a) film na 6
sruba7

Rozumiem, że punisher822_filmweb oczekiwał czegoś zupełnie, ale ja się cieszę, że twórcy nie wybrali wersji z dzieckiem opętanym przez ducha babci. Ten schemat widzieliśmy wiele razy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones