PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=565637}

Dziewczyna z tatuażem

The Girl with the Dragon Tattoo
7,7 325 263
oceny
7,7 10 1 325263
7,2 36
ocen krytyków
Dziewczyna z tatuażem
powrót do forum filmu Dziewczyna z tatuażem

Nie zrozumiałam zakończenia wątku Harriet. Czy mógłby mi ktoś go wyjaśnić? Pozostałe dziewczyny zabijał Martin, ale co z Harriet?
Pytanie nr 2 dla tych, którzy czytali książkę: Jak tam zakończył się ten wątek?

carl_carlaaa

Mogę Ci odpowiedzieć tylko na pierwsze pytanie - okazało się, że Harriet uciekła z wyspy w bagażniku samochodu tej blondynki (nie pamiętam imienia) która wraz ze swoim chłopakiem jechała do Anglii. Ta kobieta pracująca w banku to była właśnie Harriet podszywająca się pod krewniaczkę.

ocenił(a) film na 8
emmilly

Tak właśnie myślałam. Tylko dla czego nazywała się Anita? Podobno Anita była siostrą Harriet. Krótko mówiąc: jak udało jej się oszukać rodzinę?

carl_carlaaa

Harriet miała tylko brata, to była kuzynka
jak to jej się udało - bardzo prosto, cała rodzina była na siebie obrażona, jeden z drugim nie rozmawiał, więc nie trudno było odciąć się od nich będąc w innym kraju
jedynym zainteresowanym był Henrik Vanger, ale tak jak kochał Harriet tak pogardzał resztą rodziny więc przed nim tez nie trudno było się ukryć

ocenił(a) film na 8
thengel

Faktycznie, masz rację. Stworzenie sobie nowej tożsamości wydawało mi się niewykonalne w jej przypadku, ale ta rodzina była tak ogromna, że to możliwe.

ocenił(a) film na 9
carl_carlaaa

A co do drugiego:
Praktycznie tak samo tylko w Londynie jest prawdziwa Anita i wysyła Mikaela do Australi gdzie żyje sobe Harriet. I ją ściąga itp itd

ocenił(a) film na 8
Dealric

Anita dowiaduje się, że Martin torturował Mikaela i opowiada o tym jak znęcał się nad Harriet? Czy z innego względu zdradza mu miejsce pobytu Harriet? Wybaczcie, że zadaję tyle pytań, ale jestem ciekawa :)

ocenił(a) film na 9
carl_carlaaa

Pamietasz scene kiedy założyli filmowe Harriet podsłuch? W książce po tym Mikael do niej idzie i mówi o śmierci Martina (jak w filmie) tylko po wyjściu ona dzwoni do Anity, oni wykrywają czyj jest numer on tam leci i dopiero tam szczera rozmowa itp. Troszke nie dokładne to wysyła było rzeczywiście;)

ocenił(a) film na 8
Dealric

Dziękuję za wyjaśnienie. Z tego co pamiętam założenie podsłuchu nie dało żadnych efektów w filmie

carl_carlaaa

W książce Mikael odwiedza Anitę prowokuje ją rozmową o Hariet, ta oczywiście się wypiera, kiedy on wychodzi Anita dzwoni do Hariet żeby jej powiedzieć, że ktoś o nią wypytuje i wtedy będący z nim hakerzy namierzają tą rozmowę. Dzięki temu Mikael jedzie do Australii i odnajduje Hariet.

ocenił(a) film na 9
jednomich

Bo wcale tego nie napisałem post powyżej. Thank you captain obvious...

Dealric

Jeśli nie widzisz różnicy między Hariet a Anitą to i owszem napisałeś to samo

ocenił(a) film na 9
jednomich

No rzeczywiście imiona na odwrót przypadkiem rzuciłem, ale jak widać inni są na tyle inteligenyni by zrozumieć

jednomich

A ja jestem ciekawy jak w książce jest opisany moment spotkania po raz pierwszy z Hariet w Londynie, czy jest to poprostu tylko smaczek reżysera w filmie. Mianowicie Mikel wypytując ją pyta się o ojca i wtedy Hariet w filmie się zdradza mówiąc "mój -ojciec a potem szybko poprawia jej (Hariet) ojciec" ?

Ybor

W książce Mikael nie spotyka się z Hariet w Londynie, jedzie tam żeby porozmawiać z Anitą po tym jak odkrył, że mogła mieć coś wspólnego z zaginięciem Hariet, oczywiście Anita nie chce nic powiedzieć. Jak już pisałam wyżej Anita dzwoni do Hariet i tak namierzają ją w Australii. Mikael jedzie tam odnajduje ją i mówi do niej "witaj Hariet". Hariet opowiada mu jak Anita pomogła jej uciec i oddała jej po części swoją tożsamość, gdyż ta wyjechała do Australii na jej paszporcie i tam wyszła za mąż.
Nie widziałem jeszcze filmu ale z tego co czytam na postach wygląda na to, że w filmie Hariet podszywa się za Anitę i mieszka w Londynie. W książce było trochę inaczej.

jednomich

Dokładnie Hariet podszywa się pod tożsamością Anity w filmie, prawdziwa Anita wraz z mężem ginie w wypadku samochodowym 20 lat wstecz, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie dla trylogii - książki, ale w filmie żadnego. taki smaczek ze strony reżysera czy scenarzysty. Wydaj mi się że chyba ciekawie to wyszło Hariet nie ukrywająca się tylko podszywająca.

ocenił(a) film na 9
carl_carlaaa

Harriet w książce była bardzo podobna do Anity kuzynki. Na zdjęciu w oknie wszyscy myśleli, że to Harriet, a to była Anita. Nie pamiętam tylko, co się stało z filmową Anitą. Umarła?
Harriet żyła w Londynie jako Anita, zerwała kontakty z rodziną, by jej nie rozpoznano. Wysyłała wujowi prezenty z różnych miejsc na świecie, by jakoś dać mu znać, że żyje, a on myślał, że to jej morderca znęca się w ten sposób nad nim. To jest oczywiście w wersji filmowej. W książce jak wyżej - Harriet była w Australii, skąd po odnalezieniu przez Mikaela, gdy dowiedziała się, że jej brat Martin już nie żyje, wróciła do Szwecji. W II cz. książki również występuje.

ocenił(a) film na 7
mardu

Filmowa Anita zginęła wraz z mężem w wypadku samochodowym z tego co pamiętam.

ocenił(a) film na 9
Tortuga033

Dziękuję. Nie pamiętałam tego.

ocenił(a) film na 7
mardu

I to dosyć dawno temu się wydarzyło. Proszę;)

ocenił(a) film na 9
Tortuga033

:) Zbyt mnie zaskoczyła zmiana zakończenia. Patrzyłam na tą babkę, jak na Anitę, a tu się okazało, że to Harriet była.

ocenił(a) film na 7
mardu

No mnie się wydało to trochę bez sensu.

ocenił(a) film na 9
Tortuga033

Początkowo też tak myślałam, ale w sumie nie zmieniło to ogólnej fabuły, bo Anita już i tak nie występuje, a skróciło trochę i tak długi film. Tzn, pewnie by i tak nie był dłuższy. Mogli za to co innego skrócić i byłoby szkoda.

ocenił(a) film na 7
mardu

No w sumie racja.

ocenił(a) film na 7
mardu

Dla Mnie nie ma znaczenia to czy Anita wystepuje czy nie wystepuje czy ma to wpływ czy nie ma na dalszą część trylogii, zmiana ta była bezsensowna i spokojnie bez większych problemów nawet wydłużając film o 2 min. co i tak nie zrobiło by różnicy przy 2g31minutach reżyser mógł zamienić scenę z londyńskiej ławeczki na australijską sawannę.

ocenił(a) film na 9
dejwid_5

Zrobiłoby gigantyczną różnice. Po pierwsze Fincher i tak był zmuszony do wyciecia blisko 1/3 filmu z braku czasu.
Po drugie ta australijska sawanna oznacza gaże dla dodatkowych statystów, jednej aktorki, dodatkowy plan zdjeciowy (nie mówie, że od razu w australi, ale musiałby byc nakrecony gdzie indziej niż cała reszta). Wystarczające powody?

ocenił(a) film na 7
Dealric

"był zmuszony do wyciecia blisko 1/3 filmu" miał więc kasę żeby tą 1/3 nakręcić.
"Zdjęcia do filmu nakręcono w Sztokholmie, Uppsali, na wyspie Ingarö (Szwecja), w Oslo (Norwegia), Zurychu (Szwajcaria), Los Angeles, Culver City i Studiach Paramount oraz Sony Pictures (Kalifornia, USA)" Kalifornia byłaby idealna !!!

ocenił(a) film na 9
dejwid_5

A nie sprawdzałem gdzie krecone było i kalifornia szczerze mnie zaskoczyła, choć to pewnie jakieś wnetrza itp tylko. Poza tym widać miał kase na dużo ważniejsze rzeczy, które i tak musiały zniknąć, wiec szczegół który tylko by kosztował i zabierał czas nie został uznany za ważny + reżyser ma prawo do swojej wizji.

ocenił(a) film na 7
Dealric

Cały film zrobił zgodnie z książką, poszczególnym wątkom poświęcając mniej lub więcej uwagi, niektóre pomijając i tylko w tej kwestii miał swoją wizję totalnie odbiegającą od historii zawartej w książce ...:P
no nie przekonasz Mnie :)

ocenił(a) film na 9
dejwid_5

Nie przekonuje. Przedstawiam inny punkt widzenia.

ocenił(a) film na 8
carl_carlaaa

Wersja z książki. Miała rozmawiać z Henrikiem o tym że jej brat po śmierci ojca ją napastuje ale ten ją zbył dopiero później pogadała ze swoją kuzynką, łudząco podobną Anita, która ją przemyciła na tylnym siedzeniu ukrytą, potem dała jej dokumenty a ta uciekając z jej facetem, trafiła ostatecznie do klasztoru we Włoszech gdzie trafiła na swojego przyszłego męża i jako Anita Vanger (2 na świecie) wyszła za niego osiedlając się w Australii gdzie założyła dobrze prosperującą firmie zajmując się wypasem owiec paliwami kopalnianymi etc. co roku dawała swojej kuzynce Anicie te kwiaty w ramkach które ta jako stewardesa wysyłała z miejsc gdzie akurat przebywała (stąd różne adresy wysyłki niby porywacza, po jej odnalezieniu przez Mikaela okazało się że Harriet vel Anita miała około 30letniego syna którego zostawiła na gospodarstwie, tak w ogóle odkryli ją w ten sposób jaki był w filmie tzn dzieki Plague i koledzy z Anglii podłożyli podsłuch Anicie kiedy ta rozmawiała z Mikaelem o śmierci Martina i po tym doszli że żyje na antypodach, po jej odnalezieniu zgodziła się wrócić, między innymi doprowadzając swoją jeszcze żyjącą matkę do zapaści przez co i tak zmarła a ona została udziałowcem z ramienia Vangerów w Millenium:)

A zakończenie jest podobne jak w filmie zakochana Lisabeth z prezentem (metalowa pamiątką Elvisa która kupiła wiedząc że go słucha), jadąc na spotkanie w 2 dzień świąt, zobaczyła że jest z Ericą i w złości wyrzuciła prezent do śmieci postanawiając się z nim nigdy już nie kontaktować.

Wiem że trochę to namieszane i bez ładu i składu lekkiego za co z góry przepraszam:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones