PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5319}

Dzwonnik z Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame
7,4 74 532
oceny
7,4 10 1 74532
7,4 10
ocen krytyków
Dzwonnik z Notre Dame
powrót do forum filmu Dzwonnik z Notre Dame

bajka dla dorosłych?

użytkownik usunięty

Bajka o wiele bardziej podoba mi się teraz, niż gdy byłam dzieckiem.
Wydaje mi się, że jest w niej wiele wątków niezrozumiałych dla małych dzieci (jak pożądanie
Frolla) i w ogóle klimat jest momentami dosyć ciężki. Mimo to - ambitnie i ciekawie, świetna
ścieżka dźwiękowa, zabawnie. Polecam !

ps. a Dzwonnik musiał zaakceptować fakt, że jego ukochana będzie z innym - udawał nawet
zadowolonego... przykre. I takie życiowe...

ocenił(a) film na 10

Zgadzam się! Dzwonnik to moja ulubiona bajka z dzieciństwa ale jest tam wiele wątków które trudno wyłapać jako dziecko.
To jedna z nielicznych książkowych adaptacji , rażąco niepodobnych do oryginału(tyle tam pozmieniane że Hugo chwyciłby się za głowę(jeśli jestem przy autorze zawsze bawiły mnie imiona gargulców- Victor i Hugo)) które mimo tego są świetne! Cieszyłam się nawet ze zmian w niej dokonanych. W książce mój ukochany Febus jest pustym dupkiem, flirtującym z wszystkimi panienkami dookoła, który w końcu porzuca Esmeraldę. Cyganka oczywiście ginie, Dzwonnik razem z nią... Tutaj wszystko jest tak uroczo pokazane i daje nadzieję...
Jak już powiedziałam kiedyś Victor Hugo jest moim mistrzem i nie ma lepszych filmów, niż te na podstawie jego książek.

użytkownik usunięty

Rzeczywiście, bardzo wyraźnie jest tu ukazane okrucieństwo - rozkaz spalenia żywcem rodziny posądzonej o kontakty z cyganami (!) stos Esmeraldy, tortury w Pałacu Sprawiedliwości. Ten film nie traktuje dzieci jak małych kretynków, którym nie można pokazać nic złego, bo się przestraszą. I to mi się w nim podoba.

ocenił(a) film na 10

Pamiętam że jak byłam mniejsza, to w pamięci zapadła mi scena podczas której Dzwonnik, zostaje poniżony na oczach wszystkich, przeraziła mnie ta scena, i przez długi czas, nie oglądałam tej bajki.. I po kilku latach postanowiłam oglądnąć tę bajkę. I jakie było moje zniechęcenie do tej bajki, ale jak ją skończyłam oglądać to obejrzałam jeszcze raz. I byłam pod wrażeniem jakie wartości ona ze Sobą niesie.. To jest bez wątpienia moja najukochańsza bajka pod słońcem.

ocenił(a) film na 9

Myślę że to bajka dobra i dla dzieci, i dla dorosłych, ale inaczej się na nią patrzy w różnym wieku. Jako dziecko zwróciłam (a może zwracano mi) uwagę, że to bajka o tym , jak nie można nikogo dyskryminować ze względu na inność, jak pozory i stereotypy nie powinny być podstawą naszych sądów o innych. Słowem : lekcja tolerancji i współczucia dla dziecka. Ale pamiętam też że bałam się niektórych momentów, np. tych zakapturzonych figur w czasie pieśni Frolla o ogniu piekielnym. Zresztą w ogóle Frollo był przerażający :) Teraz faktycznie bardziej doceniam i rozumiem niektóre wątki czy elementy dialogów. "Dzwonnik..." mimo upływu czasu nie stracił swego uroku (to chyba cecha większości bajek Disneya z lat 90., nie to co te dzisiejsze produkcje nie niosące żadnego przekazu). Na pewno jest to bajka bardzo mądra, ucząca wielu rzeczy, ale także poruszająca, zabawna i urocza.

Ja się z Tobą zgadzam w 100%. Dzwonnik jest doskonałą"bajką dla dorosłych". Dzisiaj właśnie film obejrzałem(po kilkunastu latach) i nie mogłem się oprzeć jakimś, że tak powiem, nieczystym skojarzeniom podczas jego trwania ;) W scenie, gdy Frollo widzi postać Esmeraldy w płomieniach wieje jakimś erotyzmem, pożądaniem bohatera do kobiety grzesznej, cyganki, czarownicy. I w ogóle to średniowiecze, całe to okrucieństwo i ksenofobia Frolla. Zupełnie inaczej odebrałem film jako dorosły - coś na kształt groteskowej wizji średniowiecza. Kolejny dowód na to, że na starsze produkcje Disneya nigdy nie jest się za starym

ocenił(a) film na 5

UWielbiałam te bajkę, znałam wszystkie dialogi na pamięć jako dziecko i szybko bo jako trzynastolatka sięgnęłam po książkę. Książka mnei po prostu uwiodła, uwielbiam Hugo.

Wracajac do bajki - nie lubie grzebania w fabule a juz tym bardziej w zakończeniu ale ta bajka jest mimo wszystko najlepszą ekranizacja powieści. I mimo zmian, które zmieniaja zupełnie wymowe książki puszczę ja swojemu dziecku.

Z niecierpliwościa czekam na "Romea i Julię" dla dzieci:D Może nawet dałoby sie zrobic druga część:)

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

Na tym forum, ktoś napisał, że jest w filmie scena w której Frollo "dobiera się" do Esmeraldy. Ja co prawda nie widziałem tego filmu (jeszcze), ale zastanawiam się czy to nie przesada? Wiem, że ten film to nie to samo co na przykład Kubuś Puchatek, no ale ten film jest
skierowany jest dla dzieci, więc jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji, że np. ośmioletnie dziecko, siada z mamą i widzi taką scenę.

ocenił(a) film na 5
Kubasek

Ja jako dziecko widziałam w tej scenie po prostu złego człowieka, który chce zrobić dziewczynie krzywdę. Motyw miłości, nienawiści, strachu i pożądania Archidiakona (sedziego) Frollo został bardzo spłaszczony i dostosowany do dziecięcej percepcji.

Poza tym w szkole na lekcjach uświadomiono mi mniej więcej czym jest molestowanie seksualne i gwałt.

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

Ja jak już pisałem, nie oglądałem całego filmu widziałem tylko kilka scen na Youtube, ale muszę przyznać, że jak zobaczyłem scenę w której Esmeralda tańczy i owija chustą twarz Frolla, albo jak pod koniec tej sceny, bierze dzidę od jakiegoś strażnika i zaczyna się,.
wokół niej niej wić, to miałem pewne jakby to powiedzieć "brzydkie" skojarzenia. :D Tak samo jest z piosenką "Hellfire", mi klimat tej piosenki bardzo się podoba (Szczególnie te chórki), ale małe dziecko po pierwsze na pewno, nie zrozumie o czym śpiewa Frollo, a po drugie może się wystraszyć. Ja też boję się sceny w której Quasimodo, jest chyba przykuty do ściany i próbuje zerwać łańcuch, chociaż już nie za bardzo pamiętam o co tam chodziło, bo czytałem tylko książeczkę na podstawie filmu Disneya. Pamiętam, że jak zobaczyłem ten obrazek to aż krzyknąłem ale z drugiej strony, oprócz tej jednej sceny nie widzę w tym filmie nic strasznego. No i oczywiście bałem się samego wyglądu Quasimodo/da (Sorry, nie wiem jak się odmienia to imię), ale już się nie boję. :) Za to trochę obawiam się wspomnianego w recenzji okrucieństwa, bo mimo, że mam
18 lat, to źle reaguję na takie sceny. Chociaż z drugiej strony, krew chyba nie leje się tam litrami, co? :)

ocenił(a) film na 5
Kubasek

No ja uwielbiam horrory i inne mroczne filmy więc takie smaczki w bajkach mnei nie ruszają i gdy byłam dzieckiem byłam raczej zafascynowana a nie wystraszona.

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

A czy to prawda, że w którejś scenie, Frollo wącha włosy Esmeraldy i mówi "Wyobrażam sobie sznur wokół twojej szyi", czy coś takiego? Bo wydawało mi się, że taki cytat przeczytałem gdzieś na tym forum, ale pomyślałem, że kogoś wyobraźnia poniosła.

użytkownik usunięty
Kubasek

No był taki tekst, nie wiem czy miał aż tak erotyczny wydźwięk jak ci się wydaje, ale Kubasku, cały film znajdziesz na youtube, może byś po prostu obejrzał?

ocenił(a) film na 10

Wpisałem kiedyś na youtube tytuł filmu, ale wyskoczyły mi pojedyncze sceny.

ocenił(a) film na 10
Kubasek

a nie, sorry jest ale po angielsku.

ocenił(a) film na 5
Kubasek

Bajkowy angielski jest łatwy do zrozumienia. Był taki tekst, jako dziecko rzeczywiście odebrałam go nieco erotycznie ale nadal nie widze w tym nic złego:)

ocenił(a) film na 5
fantynaaa

Naprawde jedyne co uwazam za niestosowne w tym filmie jest az takie wygładzenie zakończenia. No aż mnie to boli:)

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

A w którym momencie, są te tortury? Bo właśnie ta scena mnie odstrasza od tego filmu.

ocenił(a) film na 5
Kubasek

Na początku, gdy Febus rozmawia z Frollo

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

A długo trwa?

ocenił(a) film na 5
Kubasek

5 sekund:) W oddali słychać tylko krzyki

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

Aha, to dobrze, bo czytałem powieść Hugo, i tam było napisane, że Quasimodo odbywał karę pręgierza, że bili go po garbie i, że krew mu spływała wszędzie. No ale chyba TEGO tam nie ma, co?

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Przed chwilą obejrzałem scenę w Której Esmeralda, walczy z Febusem i, w pierwszej chwili nie rozpoznałem, że głos pod nią podkłada Agnieszka Pilaszewska. Poznałem jej głos dopiero po głębszym wsłuchaniu, wcześniej myślałem, że ktoś jakiś błąd popełnił, że umieścił jej nazwisko na liście płac. Wcześniej kojarzyłem ją tylko z Miodowych Lat, tam mówiła swoim normalnym głosem, więc jak zobaczyłem, że podkłada głos w tej bajce, to pomyślałem, że jej głos nie pasuje do takiej no cóż.... laski, ale jak zobaczyłem scenę w której walczy z Febusem, to muszę przyznać, że zmieniłem zdanie. :D Natomiast mam wątpliwości co do głosu Quasimodo. Kojarzę głos tego aktora z seriali i filmów, które lektorował, i według mnie jego głos brzmi zbyt łagodnie jak na tą postać. A wy co o tym sądzicie? W ogóle, którą wersję uważacie, za lepszą? Polską czy angielską? Według mnie piosenka "Hellfire", lepiej brzmi w oryginale. Jak jej słuchałem, po raz pierwszy po polsku, to trochę się bałem, ale to dlatego, że nigdy nie widziałem tego filmu i bałem się, że zaraz będzie jakaś straszna scena. Jak już obejrzałem ją po po polsku, to stwierdziłem, że wcale nie jest straszna. Parę dni później, oglądałem na Youtube, listę 11 najlepszych piosenek czarnych charakterów, Nostalgii Critica i ta piosenka była na miejscu pierwszym. Podczas słuchania, stwierdziłem, że brzmi lepiej niż po polsku, a jak Frollo śpiewał " She will burn", to autentycznie miałem ciary : D
Więc która wersja lepsza?

użytkownik usunięty
Kubasek

Tyle tych twoich pytań że nie wiem od czego zacząć, ale postaram się.
Nie wiem, czy w końcu widziałeś już film, czy nie, ale jeśli nie, to uwaga na ewentualne spoilery.

Głosy wg mnie dobrane doskonale, o wiele lepiej brzmi nasza charyzmatyczna Esmeralda niż zbyt łagodna i słodka Demi Moore. Piosenka Frolla o wiele lepsza po naszemu:) Tekst jest bardziej poetycki i dwuznaczny.

Pytasz czy w filmie jest wiele okrucieństwa/podtekstów. Jest dość brutalny, ale nie "dosłownie" - nie widać krwi, ran itd, wszystko jest pokazane, ale bardziej na zasadzie "w domyśle". No i są podteksty, niekiedy nawet dość mocne (jak wspomniana już scena z dobieraniem się Frolla do Esmeraldy):
- Wyobrażam sobie sznur wokół tej pięknej szyi...
- Wiem co sobie wyobrażasz
(!) i kilka innych związanych głównie z Frollem i Esmeraldą, jednak podane to wszystko jest ze smakiem, nie dosłownie i nie wulgarnie.

ocenił(a) film na 10

No patrz, a mi właśnie bardziej podoba się oryginalna wersja tej piosenki. Polska, nie jest dostatecznie "straszna", nie czułem żadnego dreszczyku, w przeciwieństwie do oryginału. I dzięki, że chciało wam się odpowiadać na te moje pytania :) . Bałem się tej dosłowności, a jak jest tylko wspomniane, to znaczy,że mogę spokojnie obejrzeć.

użytkownik usunięty
Kubasek

Bo ta piosenka nie ma straszyć, przynajmniej nie to jest najważniejsze. Mi o wiele bardziej pasuje polski tekst, bo jest subtelniejszy, bardziej zaowalowany, a w oryginale wszystko jest powiedziane wprost.
Nie mówię, że jest tylko wspomniane. Jest kilka brutalnych scen

SPOILER

Np kiedy Frollo zabija matkę Quasimoda albo kiedy każe spalić dom z ludźmi zamkniętymi w środku.

KONIEC SPOILERU

Mam tylko na myśli, że nie jest to pokazane "dosłownie". Pokazane jest, ale nie obrzydliwie czy odpychająco.

PS Nie masz ty przypadkiem 18 lat?:)

ocenił(a) film na 10

No mam wiem, że trochę głupio to wygląda, że się tak wypytuję, ale ostatnim razem jak widziałem ten film byłem bardzo mały, i zachowałem złe wspomnienia. A do obejrzenia zachęciła mnie scena w której Esmeralda, tańczy w mieście, a Quasimodo w takim ciemnym kapturze się temu przygląda. Po obejrzeniu uświadomiłem sobie, że po pierwsze Quasimodo nie jest taki brzydki, po drugie, że ten gość z czerwonym nosem (Klopin chyba) ma strasznie irytujący głos, a po trzecie, jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym z takim zainteresowaniem obserwował dziewczynę z kreskówki. :D

użytkownik usunięty
Kubasek

Chodziło mi bardziej o to, że masz 18 lat i obawiasz się przemocy w filmie animowanym:)

ocenił(a) film na 10

No wiem, o co ci chodzi, głupio trochę co? :) Ale też n

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Ale też napisałem, że jak ostatnio widziałem ten film (Właściwie tylko fragmenty), byłem mały, a później już nie miałem okazji go obejrzeć, więc prawdopodobnie boję się w tym filmie czegoś, czego obawiałem się jako dzieciak. A teraz pewnie te "straszne" sceny, nie zrobią na mnie wrażenia. Sorry, że piszę posty jeden po drugim, ale jak poprzednio pisałem, to coś wcisnąłem i zapisało się, zanim skończyłem pisać.

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Obiecuję, że to już ostatnie pytanie :) . Otóż czy jest w filmie scena, w której Quasimodo siedzi w celi przykuty łańcuchem do
ściany? Bo wydawało mi się, że widziałem coś takiego, chociaż nie jestem do końca pewny.
P.S. Obiecuję, że poza tym ostatnim pytaniem, nie będę was już męczył, i po prostu obejrzę :) .

ocenił(a) film na 5
Kubasek

Jest taka scena, ale nie w więcieniu a na szczycie katedry.

ocenił(a) film na 10
fantynaaa

Aha, dobra już nie będę was męczył, tylko obejrzę po prostu.

ocenił(a) film na 10
Kubasek

No dobra, mam jeszcze jedno :) . To pytanie jest głównie do męskiej części widowni. Wam też podoba się Esmeralda? :D

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Wow, zdziwiłem się trochę, bo odważyłem się wreszcie obejrzeć więcej niż jedną scenę, i zauważyłem, kiedy nakładają Quasimodo czapkę błazna, Klopin mówi "prosiliśmy o najbrzydszą twarz Paryża i mamy ją" czy coś takiego i przedstawia Quasimodo mówi, że to dzwonnik z Notre Dame, nie? ale wymówił nazwę kościoła, tak jak się ją pisze, czyli "Notre" zamiast "Notr". W polskiej wersji też tak jest?

ocenił(a) film na 10
Kubasek

możecie dać linka do strony, na której mogę zobaczyć ten film?

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Przepraszam, ale muszę coś jeszcze dodać. Dosłownie przed chwilą, widziałem tą scenę tortur, o której pisał ktoś wcześniej. Nie wiem jak wy, ale ja uważam, że ta scena jest chora. Jak zobaczyłem ją za pierwszym razem, to aż podskoczyłem ze strachu, a co tu mówić o dzieciach. Możecie się ze mną oczywiście nie zgodzić, ale drugiej tak brutalnej sceny, nie widziałem w żadnym filmie Disneya.

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Jeszcze coś sobie przypomniałem. Wczoraj obejrzałem, sam początek filmu, jak Klopin śpiewa tą piosenkę. Tak przy okazji uważam, że Klopin jest najśmieszniejszą postacią w filmie, widziałem fragment w którym Quasimodo z tym głupim blondasem, są w kanałach chyba, chociaż nie wiem co to za miejsce dokładnie było, i Klopin razem z innymi Cyganami chcą ich powiesić. Wtedy usłyszałem dwa najlepsze teksty w tym filmie. Pierwszy to: "Wiecie co mam im do zarzucenia", a pod koniec sceny kiedy Esmeralda mówi: "To nie szpiedzy, to przyjaciele", to on mówi: " Przecież nic nie mówili" :D . Naprawdę jak usłyszałem te teksty, to zaśmiałem się na głos, a tego po tym filmie się nie spodziewałem. No ale wracając do tematu, jeden fragment tej piosenki mnie zszokował. Chodzi mi o ten moment, kiedy Frollo jedzie na koniu i zabija matkę Quasimodo. Pada tam taki tekst, już nie pamiętam dokładnie, ale tam było coś takiego "Okrutny sędzia Frollo z brudu chce oczyścić świat" Ja to usłyszałem miałem taką minę :O . Rozumiem, że to poważny film, ale taki rasistowski tekst? Żeby nie było wątpliwości, mnie klimat tej sceny bardzo się podoba, ale małe dzieci mogą jej nie zrozumieć. A co wy o tym myślicie?

Kubasek

Kubasek, jesteś trochę irytującym gościem :D

ocenił(a) film na 10
suchego_przestwor_oceanu

Spójrz na datę wysłania postu. ;) Teraz już tak nie myślę. :)

Kubasek

Może i tak :)
O i mam nadzieję, że Cię nie uraziłam, bo teraz sobie myślę, że mogłeś się źle poczuć :( Jak tak to przepraszam.

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 10

Dla mnie ta bajka jest genialnie zrobiona. Jednocześnie dla dorosłego i małego. Jak byłam młodsza i po raz pierwszy oglądałam bajkę nie zauważyłam ,żadnego wątku pożądania a Frollo wydawał mi się po prostu złym Panem , który uwziął się na biedną dziewczynę. Dopiero sobie przypominając bajkę zrozumiałam. Piosenka "Hellfire" zaje*ista !! No i ta scenka w katedrze kiedy to Frollo ma gula na Esmeraldę :) "Wyobrażam sobie sznur wokół tej pięknej szyi" -" Ja już wiem co sobie wyobrażasz!". ;) Umknęło mi to jak byłam dzieckiem a i tak mi sie bajka podobała zarówno wtedy jak i teraz :)

ocenił(a) film na 10
Bourjois

I w tym właśnie tkwi genialność tej bajki ,ze mniejsi będą mieć rozrywkę z niej jednocześnie nie zauważając paru rzeczy a dorośli tak ;)

ocenił(a) film na 10
Bourjois

Czy wy też podczas obserwowania upadku Frolla, mieliście mściwy uśmiech na twarzy? :)

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Próbowałem obejrzeć ten film. Ale kiedy zobaczyłem scenę w której Esmeralda całuje blondasa, nie wytrzymałem. Rozpłakałem się i musiałem wyłączyć :(

ocenił(a) film na 10
Kubasek

Dobra, zrobiłem trzy podejścia do tej sceny, i dopiero za trzecim razem nie rozbeczałem się :) . BTW Co sądzicie o tych gargulcach, i który z nich jest waszym ulubionym? Mój to ten najgrubszy (Hugo chyba), mój ulubiony jego tekst to "Ja tu przegrywam z ptakiem" :D . Ogólnie nastawiałem się na to, że ten film będzie taki strasznie ponury, a okazało się, że jednak nie jest strasznie dołujący :) .

użytkownik usunięty
Kubasek

No tak, wiem o czym mówisz, też podchodzę bardzo uczuciowo do niektórych scen. Kiedy na przykład porównali Quasimoda do rogala to poczułam się taka głodna, że aż mi się na płacz zbierało, a nie chciało mi się iść do kuchni... Tak się cieszę, że Tobie bajka podobała się tak samo jak mi. Jeśli mogę coś Ci polecić, to obejrzyj sobie Króla Lwa. To dopiero coś! J

użytkownik usunięty

Ja oglądam w kółko i łzy leją się fontanną. Wszystko tam masz: zdradę, okrucieństwo, winę, utracone nadzieje. I na pewno miałbyś wiele do napisania na ten temat na tamtejszym forum... Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 10

Nie uważasz, że tekst "Sędzia Frollo z brudu chce oczyścić świat", jest trochę zbyt mocny? Ja byłem w delikatnym szoku, a jak tą scenę zobaczy dziecko i spyta co to znaczy, to co ma odpowiedzieć rodzic?

użytkownik usunięty
Kubasek

Nie uważasz, że trochę przesadzasz? Nie trudno wytłumaczyć chyba dziecku że Frollo uważa cyganów, biedaków i całą resztę za gorszych i stara się ich "zwalczać".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones