PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5319}

Dzwonnik z Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame
7,4 74 532
oceny
7,4 10 1 74532
7,4 10
ocen krytyków
Dzwonnik z Notre Dame
powrót do forum filmu Dzwonnik z Notre Dame

Dzwonnik z Notre Dame wraz z Pocahontas stanowią filmy animowane dla nieco starszych widzów. W dzwonniku możemy śmiało dostrzec elementy typowe dla kina dla dorosłych. Ponadto przepiękna muzyka z śpiewem chóru dodatkowo sprawia, że film mogą śmiało oglądać rodzice wraz z swoimi dziećmi. A czy dzieci właściwie nie znudzi ten film? Muzyka dla mnie 10/10

ocenił(a) film na 10
marcinsg1987

Ja oglądałem ten film w wieku 11 lat i ani trochę mnie nie znudził.

ocenił(a) film na 10
Andrzejcoolziomek

Mnie ta bajka zawsze zachwycała, choć jako dziecko nie rozumiałem wielu spraw np. sceny z kominkiem i piosenką "Z dna piekieł". Nie rozumiałem, jak Frollo może kochać Esmeraldę, a jednocześnie jej nienawidzić. Nie mieściło mi się to w głowie. Ale nie przejmowałem się tym, bo zawsze wciągała mnie wartka akcja, ciekawe postacie i piękne piosenki.

ocenił(a) film na 10
kronikarz56

Właściwie to nie była miłość, ale pożądanie.

ocenił(a) film na 10
Andrzejcoolziomek

Ano w sumie racja. W książce Victora Hugo to była miłość pomieszana z nienawiścią oraz cielesnym pożądaniem, jednak Frollo tam nie tylko chciał posiąść Esmeraldę, a wręcz wielbić ją i czcić jak bóstwo. Oczywiście nie za darmo, musiałaby być jego kochanką. W bajce ograniczyli to do pożądania fizycznego, choć nie mówią tego wprost, to jednak wiadomo, o co chodzi Frollowi.

Nawiasem mówiąc czy ktoś zauważył, że w książce Dżali jest płci żeńskiej, w bajce zaś płci męskiej, co potęguje efekt komiczny w jego relacjach z Hugo? :)

I może się czepiam, ale czemu na Victora, Hugo i Laverne mówią "gargulce", skoro one były maszkaronami? Czyżby słowo "maszkaron" kojarzy się z kimś brzydkim i uważa się to słowo za obraźliwe? No i jeszcze jedno. Jak Quasimodo wraca do katedry i ucieka przed Esmeraldą, to przyjaciele go obserwują i komentuje, że ledwie wyszedł, już ma dziewczynę xD I wtedy Victor mówi "Urocza kózka", a Hugo "Ta w sukience też niezła". To by sugerowało, że Victorowi spodobał się Dżali. Ale... To potem Hugo zarywa do koziołka biorąc go za samicę. Czy to aby nie... błąd?

ocenił(a) film na 10
kronikarz56

Frollo nie był w stanie w książce czcić Esmeraldy. Ten stary księdzulek jeden wszystkie piękne słowa dawał Esmeraldzie tylko po to by ta z nim była. A poza tym co to za miłość? Ledwie co się zobaczy kobietę i już chce się z nią (+18)? Poza tym jedyne miejsce gdzie ją mógł czcić i chwalić to była szubienica. A jeśli chodzi o Dżali, to mam jednak uczucie że w filmie była samicą, jednak mogę się mylić.

ocenił(a) film na 10
Andrzejcoolziomek

Może rzeczywiście przesadzam z tą miłością, ale tak czy siak Frollo to postać niezwykłe skomplikowana psychologicznie, bo wszak jednocześnie pragnie jej i nienawidzi. Prócz tego w książce też naprawdę dbał o Quasimoda, którego wychował, a także dbał o młodszego brata Jana. W bajce Disneya zaś jest pozbawiony pozytywnych cech, jak na czarny charakter Disneya przystało. W sumie może to i lepiej? I tak moim zdaniem jest najlepszym łotrem z filmów. Najlepszym, bo nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zły. On wierzy w to, że jest dobry i sam Bóg każe mu popełniać te wszystkie czyny w Jego imię. To jedyny czarny charakter fanatyk religijny. Dlatego też (przynajmniej moim zdaniem) tak doskonale zapada w pamięć widzów.
Dżali w bajce jest samcem, bo przecież nie ma tego, z czego się kozę doi. W każdym razie ja tego nie zauważyłem u niego. A raz Esmeralda mówi o Dżali "on", ale w sumie może faktycznie to kózka? Ale koza z profilu powinna mieć wyraźnie narysowane to, za co się ją doi. A tutaj tego nie widać. Czyżby rysownicy uznali to za gorszące? Jeśli tak, to ciekawe, że sam Frollo nie wydał im się gorszący ;)

ocenił(a) film na 8
kronikarz56

Zgadzam się, że Frollo jest dość skomplikowaną postacią (zwłaszcza w książce), ale akurat nie dlatego, że jednocześnie pragnął i nienawidził Esmeraldy. W tym akurat nie ma nic skomplikowanego i niezwykłego; mnóstwo mężczyzn gardzi kobietami, które chcą posiąść, mężczyźni postrzegają akt seksualny jako akt dominacji, nie muszą darzyć obiektu pożądania sympatią, szacunkiem czy miłością.

ocenił(a) film na 10
Surine

O! To bardzo interesujące stwierdzenie. A czy wobec tego możesz rozwinąć temat? Dlaczego Twoim zdaniem Frollo jest skomplikowaną postacią, jeśli nie przez swoje uczucia do Esmeraldy?

kronikarz56

Bo jest fanatykiem religijnym i pożądanie samo w sobie uważa za grzech. Całe życie próbował żyć w czystości, a teraz sam ma grzeszne skłonności i przeraża go to, bo z jednej strony chce się ich pozbyć ale z drugiej chce im ulec i nie może przestać o niej myśleć.
No i w filmie dochodzi do tego fakt, że jest cyganką, których on nienawidzi.

ocenił(a) film na 10
Homek_2

Już rozumiem. To sama prawda. On taki właśnie jest, choć w książce potrafi nawet budzić współczucie, z kolei w filmie Disneya budzi jedynie niechęć i wstręt. Bo wszak dodali mu fanatyzm religijny i poczucie, że musi "oczyścić" ten świat ze wszelkich "brudów", a "brudni" dla niego są Cyganie i ogólnie tacy, którzy są "inni" niż wszyscy. Tak czy inaczej twórcy bajki się postarali, aby to była ciekawa negatywna postać.

ocenił(a) film na 10
marcinsg1987

Ja pierwszy raz oglądałam "Dzwonnika" w wieku 6/7 lat. Już wtedy zwracałam bardzo dużą uwagę na soundtracki w filmach (jak przystało na osobę ze słuchem absolutnym). Jak dla mnie najlepsza ścieżka muzyczka z filmów Disney'a. Do dzisiaj ją uwielbiam <3

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones