PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34692}

Edi

7,3 43 777
ocen
7,3 10 1 43777
6,5 13
ocen krytyków
Edi
powrót do forum filmu Edi

be...

użytkownik usunięty

To bardzo dobrze, że powstał film o ludziach bezdomnych, biednych i skrzywdzonych przez życie. "Edi" Piotra Trzaskalskiego pokazuje, że ludzie mimo niepowodzeń potrafią żyć godnie i mądrze.
Jednak film jest mało rzeczywisty. Nie chodzi tyle o kreacje aktorskie, ile o samą fabułę. Rozumiem, że w świecie gangsterskich porachunków istnieją ludzie, którzy ucinają atrybuty męskości osobom, które w jakiś sposób się im naraziły. Ale nie mogę zrozumieć tytułowego bohatera, w którego usta scenarzysta nie włożył żadnej kwesti typu "ja tego nie zrobiłem", "jestem niewinny". Czyżby Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka stwierdzili, że to zdanie niegodne Ediego? Człowiek ma prawo o obrony, a to, że wcale tego nie wykorzystuje jawi mi się jako bezsensowny patos i próba nadania powagi czemuś, co na nią do końca nie zasługuje.
Jak to możliwe, że tytułowy bezdomny, kiedy już w końcu znajduje spokój, żyje z 'synem' na wsi i cieszy się życiem uprawiając filozoficzne medytacje, oddaje bez słowa szczęście, wyrzeka się go, chociaż tamci:
a. zmieszali go z błotem
b. obcięli mu jądra, co tu dużo mówić
c. sponiewierali i obrazili, zmusili do opuszczenia miasta
d. pozbawili środków do życia, bo gdzie niby Edi ma zarabiać.
Natomiast nasz bohater spokojnie, nie mówię, że bez żalu, oddaje dziecko i żyje dalej. Świat taki nie jest, nawet jeśli byśmy chcieli go takim widzieć. Ten patos, lektury z górnej półki i stoicki spokój nie pasują po prostu do polskiej rzeczywistości. I podejrzewam, że żadnej innej także.

ocenił(a) film na 8

racja
plus jeszcze to, ze pełno tam naprawde ciekawych ujec, ale ilosc ich powoduje, ze za kazdym razem oczekuje sie czegos naprawde waznego, a to nie nastepuje... w konsekwencji mozna troche zmeczyc ogladajacego....

ocenił(a) film na 4
mis_iek

prawda!
zgadzam się całkiowicie z przedmówcami... zwykły polski film, żadna rewelacja

użytkownik usunięty

Niech będzie pochwalony. Odpowiedź jest prosta: "na świat przychodzisz z niczym i z niczym odejdziesz" - "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe". EDI to symbol (IDEał) franciszkańskiego, a co za tym idzie chrześcijańskiego, wyrzeczenia się wszelkich wartości materialnych mimo zbierania złomu, aby zdobyć te kilka groszy na bułke z serem i picie. Edi to brzydkie, brudne DOBRO...prawda ze banalne?

Pozdrawiam
Samarytanin

użytkownik usunięty

chyba pierwsze trzy osoby ktore sie tutaj wypowiedzialy nei zrozumialy tego filmu....

użytkownik usunięty

samerytaninie podpisuje sie pod tym obiema rękami fakt jest taki że jedni zobaczą w "Edim " kicz inni objawienie polskiej kinematografi dlamnie to zgrabna mieszanka pewnego rodzaju rzeczywistiści z obrazami metaforycznymi a wrzystko to wypełnione piękną muzyką i uczuciem polecam gorąco

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones