PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=710056}
6,3 430
ocen
6,3 10 1 430
6,0 3
oceny krytyków
Efekt domina
powrót do forum filmu Efekt domina

Bez szans?

ocenił(a) film na 5

Jeśli dokument według was powinien pełnić przede wszystkim funkcję informacyjną to "Efekt domina" wypada na tym tle doskonale. Za pomocą 74 minut przekazuje nam mnóstwo wiadomości, używając głównie aluzji. Jest tu charakterystyka mentalności Abchazów (i Rosjan także), miłość, lekcja historii kraju, zarys sytuacji politycznej oraz spojrzenie na tradycje. Wszystko puentuje się krótko, byśmy mieli o czym dyskutować po seansie i później sami poszukali kolejnych informacji.
Niestety jako film jest to dość męczący seans. Boli przede wszystkim brak konsekwencji. Niektóre sceny robią wrażenie wyreżyserowanych (telefon służbowy podczas rodzinnego weekendu na plaży), inne z kolei są autentycznym materiałem rejestrującym bezczynność bohaterów. Takie balansowanie między dokumentem, a próbą zrobienia czegoś więcej jest chybionym pomysłem.
"Efekt domina" budzi mieszane uczucia. W ostatecznym rozrachunku sprawdza się jako film festiwalowy, przeznaczony dla niewielkiej grupy odbiorców, których nie razi specyficzna forma. Niestety decyzja o szerokiej dystrybucji jest wielce ryzykowna. Wychodząc z kina słyszałem głównie niepochlebne opinie. Sam mogę nazwać ten obraz jedynie niezłym. To nie zachęca jakoś specjalnie, ale seansu nie żałuję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones