PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32581}

Fanny i Aleksander

Fanny och Alexander
8,0 15 129
ocen
8,0 10 1 15129
8,2 17
ocen krytyków
Fanny i Aleksander
powrót do forum filmu Fanny i Aleksander

Kocham ten film. O niewielu mogę powiedzieć taką rzecz. Ujmuje mnie bogata symbolika, tempo akcji dostosowane do wątku i niezwykłe bogactwo filmu. Jest ona przepełniony treścią, że to co teraz leci w kinach wydaje się tylko bardzo marną namiastką kina. Jakie filmy teraz dostają Oskary... Błagam, czy nie ma na świecie talentu na miarę Bergmana...

cristal_filmweb

To znaczy, że jeżeli Bergman jest trudny, męczący,filozoficzny, psychologiczny,symboliczny to tylko na tym polega talent reżyserski i tylko tego rodzaju filmy zasługują na Oscara? Nie liczą się inne aspekty?

ocenił(a) film na 5
Ekranizacja

Nie licz na merytoryczną odpowiedź od wyznawców sztuki uznanej za Sztukę. Taka "Ziemia obiecana" bije ten film na głowę w każdym aspekcie realizacyjnym. Moim zdaniem, Kieślowski jest bardziej głęboki od Bergmana, choć też dla wielu "nudny".

użytkownik usunięty
Krzypur

Za to Ty, swoją rzeczową wypowiedzią, przekierowujesz tę niemerytoryczną dyskusję na właściwe tory... Wolne żarty. A to, że stosujesz tanie chwyty erystyczne to oczywiście drobiazg.

„Ziemia obiecana” jest rewelacyjnym filmem, ale nie rozumiem, czemu ma służyć ten przykład, skoro autorka tematu nawiązywała do filmów, które obecnie zgarniają Oscary.

A wg mnie Kieślowski jest jednak klasę niżej. I tyle, możemy się powymieniać takimi opiniami z sufitu, a to i tak nijak ma się do treści głównego postu.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Kieślowski i Ziemia obiecana. :)) haha

ocenił(a) film na 5
chrisziyo

Te dwa moje zdania są rozłączne treściowo.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Nie ma to żadnego znaczenia, bo jeśli ktoś przedkłada i Kieślowskiego, i Ziemię Obiecaną nad dzieła Bergmana lub nad niego samego, sam wystawia sobie świadectwo. Po prostu się ośmiesza.

ocenił(a) film na 8
chrisziyo

Bez przesady. Bardzo lubię Bergmana ale "Ziemia Obiecana" to znakomite dzieło polskiej kinematografii a twierdząc że tak nie jest, właśnie się ośmiesza. Tyle.

ocenił(a) film na 10
Calvera81

Nie neguję wybitności Ziemi Obiecanej, uważam ten film za jeden z najwybitniejszych filmów nie tylko polskiego, ale i europejskiego kina. Nie mniej jednak Bergman, to wyższa półka przede wszystkim warsztatowa. Oczywiście nie wszystkie filmy Bergmana utrzymują ten sam poziom, ale warsztatowo żaden z filmów Kieślowskiego czy Wajdy nie dorównuje Fanny i Alexander.

użytkownik usunięty
Ekranizacja

A w którym miejscu cristal coś takiego napisał/napisała? Nadinterpretacja. Była mowa o treści filmu i bogactwie, jak sądzę, emocjonalnym; niekoniecznie o męczącym skomplikowaniu i ujęciu wszystkiego w znaki, które poprawnie odczyta jedynie reżyser.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones