PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1058}

Fortepian

The Piano
7,8 51 971
ocen
7,8 10 1 51971
7,8 28
ocen krytyków
Fortepian
powrót do forum filmu Fortepian

Spodziewałam się po tym filmie wiele, ale rozczarowałam się, i to bardzo. Nie podobał mi się. Główne bohaterki - matka z córką są strasznie irytujące, cała ta "miłość" (jeśli można to miłością nazwać) jest tylko pożądaniem cielesnym, mężczyzny, który długo nie widział kobiety, innej niż tamtejsze, relacje między ludzkie są, moim zdaniem pokazane płytko, i powierzchownie, poza tym, jakoś brakowało mi w tym filmie nastroju.
Film też wydał mi się przedramatyzowany, przegadany.
Zachowania bohaterów - odcięcie Adzie palca przez "męża" (i na pewno nie z miłości, tylko z urażonej dumy), "zdrada" matki przez córkę, "sprzedawanie się" Ady, układ, i psychopatyczne zachcianki Bainsa (podciągnij spódnicę itp), które przeradzają się w chore pożądanie, są po prostu patologią.
Najgłupsze, co było w tym filmie, to "próba samobójcza" Ady. Ok, rozumiem, miłość do fortepianu, do grania, że było to jedyne, czym mogła przemawiać do innych. Ale sama chciała go wyrzucić. Potem jednak wypływa, bo chce żyć. A zresztą - chciała opuścić córkę, i swoją miłość, dla której tyle wycierpiała?
Wiem, nie zawsze człwoiek robi wszystko przemyślanie. Ale to było kuriozum.
Film przeciętny, niczego nowego mi nie dał, fakt, piękne zdjęcia, ujęcia krajobrazu, może czasem muzyka, to wszystko. Fabuła i scenariusz pozostawia, dla mnie wiele do życzenia, no i sceny nagości, które uważam nic nie wniosły do filmu, chyba tylko próbę zaszokowania.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
calinerie

Próba samobójcza? W którym momencie Ada chce popełnić samobójstwo?

ocenił(a) film na 8
nyan

Jak płyną na łodzi i wkłada stopę w sznury, które zaciskują się na jej nodze i wpada do wody...

ocenił(a) film na 10
Debussy

wydaje mi się że to był tylko przypadek.

nyan

nie to nie był przypadek..wiem bo specjalnie przewijałam..żeby zobaczyć czy wkłada tam nogę.

ocenił(a) film na 10
Aallach

Musiałam to sprawdzić, faktycznie wkłada tam nogę, ale jest też mowa o tym, że "chęć życia przeważyła". Poza tym Baines nie wacha się jej ratować, myślę, że to też mogło jej przemówić do rozsądku.

ocenił(a) film na 3
calinerie

NUUUDa. Ja pamiętam jak ten film wchodził do kin - nie wypadało go nawet krytykować... Dla mnie to też jakaś kuriozalna historia...ALe klimat w filmie jest dobrze zbudowany.
Raz - żeby mieć swoje zdanie i nigdy więcej :)

ocenił(a) film na 9
Kierownica

nyan - ale to nie zmienia faktu, że próba była ;] A film jest świetny, jeżeli się komuś nie podobał, radzę wrócic do niego za kilka lat.

ocenił(a) film na 9
calinerie

Witaj
Rozumiem Twoją opinię na temat tego filmu.
Tylko jedna sprawa.
Cytat: "Najgłupsze, co było w tym filmie, to "próba samobójcza" Ady. Ok, rozumiem, miłość do fortepianu, do grania, że było to jedyne, czym mogła przemawiać do innych. Ale sama chciała go wyrzucić. Potem jednak wypływa, bo chce żyć. A zresztą - chciała opuścić córkę, i swoją miłość, dla której tyle wycierpiała?"
Próba samobójcza bez cudzysłowie. Ona chciała popełnić samobójstwo.
Znamy trochę dzieciństwo Ady. Przestała mówić, nie miała oparcia w rodzicach, uważano ją za dziwadło, zakochała się, facet ją porzucił z dzieckiem, zaślubiny z facetem, którego nie znała, nie widziała, "zdrada" córki. Była potraktowana jak towar, nie jak żywa istota. No i zakazana, prawdziwa miłość. Trochę tego za dużo jak na jedną osobę.
Kiedyś nie było "depresji", a mi się wydaje, że ona na nią chorowała. Dlatego ta próba samobójcza. Później wystarczy jakiś gest, myśl czy co tam by znów zachciało się żyć. To akurat wiem z własnego doświadczenia.
A fortepian, który kochała chciała wyrzucić (według mnie) bo wiązał ją z poprzednim życiem, a ona chciała od tego uciec. Chciała żyć na nowo z człowiekiem, który ją kochał pomimo jej "ułomności".

A córka jej nie zdradziła. To było dziecko, a je łatwo przekupić. Oni byli mili dla niej, słuchali jej, nie obrażali. Dziecko inaczej odbiera świat niż człowiek dorosły.

A muzyka była świetna (uwielbiam spokojną muzykę klasyczną).

Dla mnie ten film z wielu względów się podoba. Dlatego u mnie ma wysoką notę.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Gamera

Niestety nie mogę zgodzić się w żadnym punkcie z autorem tematu.Wszystkie jego zarzuty wobec filmu odbieram wręcz odwrotnie, są dla mnie plusami.Film jest idealny.Pod każdym względem.Ubolewam że tak odebrałeś ten obraz.

calinerie

Moglo ci sie wydawac ze pomiedzy dwoma kochankami jest tylko pociag cielesny. Najpierw Ada byla bardzo niepewna, ale z czasem zaczelo jej zalezec na nim, A Baines potem przeciez nie chcial zeby do niego przychodzila zeby nie psuc jej opinii, ale powiedzial jej ze nie moze spac i jesc.

A proba samobojcza byla wedlug mnie mimowolna. Wygladalo to tak jakby Ada nie zastanawiala sie nad tym co robi, kiedy wlozyla noge w line.

użytkownik usunięty
calinerie

Tylko jedno: przedramatyzowany i przegadany? Co do pierwszego - wiesz, historia zbyt wesoła nie była. Dramatyzm tworzył ten specyficzny klimat. Ale z przegadaniem to już przesada :D Film właśnie odwraca uwagę od słów, żeby zwrócić ją na gesty, zachowanie i symbole.

ocenił(a) film na 3
calinerie

dokładnie, film ukazuje patologie ale kobiety kochają patologie i "skomplikowanie" dlatego tkwią w zrytych związkach i zamiast wziąć odpowiedzialność we własne ręce oglądają komedie romantyczne i czytają romansidła i wierzą, ze on się zmieni...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones