PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8625}
8,0 164 902
oceny
8,0 10 1 164902
7,8 36
ocen krytyków
Full Metal Jacket
powrót do forum filmu Full Metal Jacket

Ja w harcerstwie miałem gorsze rzeczy ,a tam robili wielkie halo z kocuwy (tak wiem ,ze dodali kostki mydła ,ale pręgi od mokrych ręczników też bolą). Oczywiście motywy z karaniem wszystkich tylko nie winnego to standard. Ale lepiej zawsze być ukaranym przez Drużynowego niż ,przez kolegów. Może w młodszoharcerskiej nie było jeszcze tak hardkorowo ,ale w starszoharcerskiej mieliśmy prawie 50 kilometrowe nocne marsze w tym fragment po szyję w wodzie wzdłuż rzeki (potem miałem poprzecierane do mięsa stopy jak mi się skórzane dna "desantów" zdeformowały). Mieliśmy zjazdy na linach z mostów kolejowych ,wyjazdy za granice ,treningi na ściankach wspinaczkowych ,obsługę radiów wojskowych itp. Kiedyś mieliśmy nocny alarm (wyszliśmy z obozu na jakieś 2 km) bo ktoś podciął w czyimś namiocie linki. Nasz zastęp wziął winę na siebie ,chociaż Drużynowy wiedział ,ze to nie my ,więc kazał nam zanieść do naszego obozu (zastęp miał chyba 7 chłopa) leżące nieopodal zwalone drzewo ,na oko ponad tonowe.
Nie wiem jak jest z harcerstwem teraz poza tym to zależy od Drużynowego ,nasz był spadochroniarzem ze znajomościami w wojsku więc mieliśmy kozacką drużynę ,ale jeżeli nasi Polscy harcerze są tacy ,a amerykańscy żołnierze w wietnamie byli tacy jak w tym filmie to nic dziwnego ,że amerykanie przegrali wojnę z rolnikami ,a u nas w II WŚ walczyły dzieciaki z harcerstwa.
Teraz jest inaczej od żołnierzy się dużo wymaga ,ale wtedy poziom i ich wytrzymałość psychiczna były żałosne. A mówią ,że gry uczą agresji. To źle?

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Fajne bajki opowiadasz, prawie jak bracia Grimm ;)

"a amerykańscy żołnierze w wietnamie byli tacy jak w tym filmie to nic dziwnego ,że amerykanie przegrali wojnę z rolnikami "

Ręce opadają. Następny oszołom co się wypowiada na tematy o których nie ma zielonego pojęcia. Wojny w Wietnamie nie przegrali amerykańscy żołnierze na polach bitew tylko politycy w waszyngtonie , durni dziennikarze oraz tzw opina publiczna w USA.

ocenił(a) film na 10
polukr

Jestem jednak przekonany Ottiss14, że twój drużynowy nie pytał się Ciebie czy lubisz obciągać, albo ile masz wzrostu, a po twojej odpowiedzi nie dziwił się jak tak wysoko można ułożyć stertę gówna, nie mówił, że jesteś brzydki jak dupa wieloryba, nie bił Cię po twarzy albo po brzuchu, a Twojej drużyny nie nazywał zwykłym amebim gównem. Pozdrowienia!

jakubbarczyk

Mój drużynowy jak nie chciałem robić pompek za karę powiedział ,że jeśli nie zacznę ich robić to ściągnie spodnie ,gacie i wtedy karze mi przed sobą je robić. Wziął to od swojego dowódcy kiedy był w spadochroniarzach. Siły owszem używaliśmy tam wobec siebie może nie biliśmy po twarzy ,ale zdarzało się wykręcanie rąk ,kocówy mokrymi zwiniętymi ręcznikami ,między nami bijatyki też bywały,a drużynowy miał swoją "trąbkę" blaszaną strasznie głośną którą gdzieś znalazł i nas nią budził ,a ,że nie dosłyszę na lewe ucho to potrafił złośliwie mi jeszcze trąbić prosto do niego hehe. Jak ktoś młodszy bał się w nocy srać w latrynie ,to potem inni musieli po nich sprzątać. W sumie długo można by o tym opowiadać. Owszem dzisiaj nie w wojsku jest inaczej ,ale ten trening filmowy na pewno nie wywołałby w tym grubym takiej traumy i zmian w psychice.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka ;))

polukr

Ja wiem ,że w dzisiejszych czasach to jest nie do pomyślenia ,że mozna wychowywać dzieci inaczej niż na pacyfistyczne delikatne psychicznie cioty. Stąd moje zrozumienie ,wobec Twojego niedowierzania. A co do wietnamu ,to nie oceniałem samej wojny ,a jakość żołnierzy i to zdanie miało to podkreślić.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Amerykański żołnierz który przeszedł przez Wietnam by ciebie mój drogim harcerzyku nosem wciągnął i wydalił z drugiej strony przewodu pokarmowego ;)

polukr

Słaby tekst. Ale fakt wietnam owszem zmieniał ludzi. Mówię o części pokazującej trening bystrzaku.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Po kliku dniach na United States Marine Corps Recruit Training byś płakał za mamusią :) Z tym swoim zjeżdżaniem na sznurku i innym harcerskimi zabawami możesz się w stogu siana schować :)

ocenił(a) film na 7
polukr

ekhem, jak sie cos wciaga nosem to to trafia do ukladu oddechowego a nie pokarmowego... Jestem pewien ze nawet amerykanscy zolnierze po wietnamie nie byliby w stanie tego dokonac

ocenił(a) film na 10
krzychumg

Układ trawienny jest połączony z układem oddechowym :) Żołnierze USMC posiedli tajemna wiedzę która pozwala im na tego typu sztuczki:)

http://www.youtube.com/watch?v=nt3tAhYhY04

ocenił(a) film na 7
Ottiss14

Spację robi się po znakach interpunkcyjnych, a nie przed.

ocenił(a) film na 6
Madridista1902

Z tym treningiem to faktycznie racja, to najsłabsza część filmu. Raz że bardzo słaby jak na żołnierzy, a dwa postać Hartmana wcale do mnie nie trafia. Słabiutko koleś gra, cały czas krzyczy i dla mnie po 5min zrobił się śmieszny a nie straszny. Wg mnie powinien jakoś inaczej zagrać, tak żeby czuć było narastające napięcie a nie cały czas tak samo.

ocenił(a) film na 10
Witcher1990

Ten gosiu 10 lat służył w piechocie morskiej więc on praktycznie nie grał on był sobą. :)

ocenił(a) film na 6
polukr

No być może i był sobą i działało to na żołnierzy w koszarach ale w filmie jest słabe. Może to również wynikać z tego, że film ma już swoje lata i obecna gra aktorska jest inna niż kiedyś.

ocenił(a) film na 4
polukr

to że służył w piechocie nie oznacza, że w tym momencie nie grał.. w tym filmie wcielił się w rolę aktora i fakt, że był żołnierzem ma niewielkie znaczenie.. kwestie miał napisane i musiał je powtórzyć. widać, że jest nienaturalny. to niemal pewne, że jakby go nagrać z ukrycia jak szkoli wojsko w rzeczywistości to zupełnie inaczej by wyglądało.. jak dla mnie to scena nieco komediowa wyszła

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

A liczba w twoim nicku to zapewne twój wiek.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Nie klnij, bo nie urośniesz.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

O jejku zjazd na linie jakie to niesamowicie ekstremalne zajęcie dostempne tylko dla prawdziwych twardzieli HaHahHa. Oj dzieciaku przesiałbyś już te swoje bajeczki opowiadać.

ocenił(a) film na 10
polukr

Jak byłem mały, to też zjeżdżałem po linie z helikoptera.

polukr

Oczywiście ,że nie ekstremalne. Tym bardziej zadziwiają mnie reakcje jak sądzę pełnoletnich osób na to co robiłem jako nastolatek. Zazdrość? Trochę to żałosne. No ,ale nie chce mi się kłócić z ludźmi którzy sobie nie radzą z tak błachymi rzeczami.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Ja nie zauważyłem aby ci tu ktoś zazdrościł raczej się śmieją z tego co gadasz bo bajki stulasz. ;)

polukr

Po czym wnioskujesz ,że to bajki? Przed chwilą twierdziłeś ,że to nic niezwykłego ,więc zdecyduj się w końcu. Nigdy nie sądziłem ,zeby moje doświadczenia już z dzieciństwa i lat nastoletnich mogły być uznane za tak niezwykłe ,że aż nieprawdopodobne. To tylko świadczy o tym jak szare życie Ty musisz mieć. Serio jestem zadziwiony. Ale mniejsza z tym ,wybacz ,ale szkoda mi czasu na znudzonego dzieciaka bez życia poza komputerem.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Przyjrzyj się mojemu nickowi i wydedukuj gdzie odbywałem służbę wojskową :) Spotkałem tam ludzi z "desantu" , czy z Lublińca , ludzi po misjach zagranicznych , na niejednej lince zjeżdżałem ;) nie jeden marsz po górkach w pełnym oporządzeniu zaliczyłem i Dlatego bazując na moich doświadczeniach twierdze ze bajki stulasz.

polukr

W takim razie masz jakąś tam wiedzę o tym jak to wygląda w wojsku ,ale nadal nie wiem skąd możesz wiedzieć jak wyglądała moja drużyna. Akurat w moim hufcu było sporo mundurowych ,kilku wojskowych i jeden policjant i na ile mogli dzielili się swoją wiedzą i zapewniali nam różne ciekawe doświadczenia ,a i stosunek do nas mieli inny ,bo wszyscy zgodnie uważaliśmy śpiewanie piosenek przy ognisku za "wieśniackie". Więc spasuj ,bo wyjdziesz na trolla.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

jak już wspominałem miałem dość spory kontakt z tzw mundurowy i na tej podstawie twierdze ze bajki piszesz. Może jako dzieciak odebrałeś spotkanych mundurowych i atrakcje przez nich urządzane jako jakie s hura nie wiadomo co. Ale to były tylko harcerskie zabawy :)

polukr

Oczywiście ,że tak. Ale to nie znaczy ,że mówię nieprawdę. Nikt nas tam nie trzymał siłą ,my po prostu lubiliśmy takie rzeczy. Ale jeśli upierasz się ,że to bajki nie uzasadniając konkretnie takiego twierdzenia (co i tak nie ma znaczenia ,bo stwierdzam fakty) ,to uzgodnijmy ,że nigdy nie byłeś poborowym i tyle w temacie.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Jakby być szczegółowym to w Polsce każdy mężczyzna który skoczył 18 lat jest poborowym :)

Po prostu te twoje porównania harcerstwa do szkolenia USMC jest śmieszne, ono by było nawet śmieszne gdybyś to porównywał do najbardziej lamerskiej i szwejowatej jednostki w Polsce a co dopiero do USMC !!!!!

polukr

Więc nie widziałeś tego filmu. Żegnam.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Harcerze mówią Czuwaj anie jakieś tam żegnam ;) ...a więc Be Prepared

ocenił(a) film na 4
polukr

nie wiem czemu kolega tak strasznie się podnieca tymi Marines ("a co dopiero USMC!!!").. jednostka jak każda inna, tylko że przedstawiają ją jako wielce wspaniałą.. pokazują jacy to oni odważni, w szczególności w Wietmanie, a każdy kto się orientuje w historii wie, że dostali ostro w dupę i trzaskali zębami w okopach, modląc się tylko, aby miejscowi nie wyszli z krzaków i ich nie sprzątnęli.. ta wojna była największą porażką USA, a z żołnierzy robią bohaterów. cwaniakować mogli dopóki nie zobaczyli co ich czeka na miejscu... jeśli chodzi o wyszkolenie żołnierzy to kolego, ale USA leży w porównaniu z Polską. porównaj sobie ich Delta Force i polski Grom to zobaczysz jaka jest różnica na naszą korzyść. ogólnie to USA nas jedynie w sprzęcie przewyższa, choć i tu do końca się nie zgodzę.. polski Rosomak zwyczajnie nokautuje w Afganistanie te pseudo wozy bojowe armii amerykańskiej, które pod większą górkę wyjechać nie mogą i się staczają.. cóż wielu ludzi ma takie przekonanie, że Amerykańscy Marines są tak wspaniali, bowiem w filmach tak ich pięknie przedstawiają, a prawda jest zgoła odmienna, bo historii jednak nie da się oszukać... jakby polskiej piechocie nadać nazwę obcojęzyczną też by ludzie myśleli, że jakaś wybitna, a mógłby to być najbardziej "lamerski i szwejowatowy" oddział w kraju...

ocenił(a) film na 10
adix_1987

Następny gówniarz co nie ma pojęcia o historii. A wiedzę o woje w Wietnamie opiera na stereotypach. Tej wojny nie przegrali amerykańscy żołnierze tylko amerykańscy politycy. Amerykańscy żołnierze wywiązali się ze swojego zadania. Wietnam północy dostał takie baty ze dopiero dwa lata po opuszczeniu przez amerykanów Wietnamu byli zdolni do ofensywy.

"że dostali ostro w dupę i trzaskali zębami w okopach"

Konkretnie gdzie w jakiej bitwie !!!

A co do polskiego Gromu to został on stworzony przez Amerykanów i na amerykańskich wzorcach.

ocenił(a) film na 4
polukr

a czy ja Ciebie człowieku wyzywam?? wypraszam sobie takie teksty w stosunku do mojej osoby! jeśli chodzi o tę wojnę to jako takich bitew w niej nie było, opierała się głównie na walkach partyzanckich. brawo dla Marines!! w My Lai wybili kilkuset cywilów, o proszę to portafią. Jak walki toczyły się w dżungli to modlili się, aby wróg zza krzaków nie wyskoczył. nie wiem dlaczego jesteś taki pro amerykański. przegrali politycy?? powiedz co przez to rozumiesz, bo ja jedynie to, że w ogóle doszło do takiego konfliktu. wojna w Wietnamie już z góry była przegrana, bo a contrario nie można było jej wygrać. to największy błąd USA.

http://www.youtube.com/watch?v=InM-E64AUOc

sam McNamara (ówczesny minister obrony, jeden z inicjatorów ataków w Wietnamie) się przyznaje do tego. fakt Wietnam Północny oberwał, ale wynikało to wyłącznie z faktu, że USA dysponowały lepszym sprzętem, a nie żołnierzami! ludzie bomb nie transportują.. nie wiem dlaczego tak bronisz Amerykanów, ale dla mnie to szmaciarze szukający jedynie korzyści w akcjach militarnych (pod pozorem szerzenia demokracji). USA mają takie zadłużenie, że muszą szukać konfliktów zbrojnych, aby podreperować dobie budżet (p.s. Francja tak bez przyczyny walczyła w Libii, a ta 1/3 wydobycia ropy jaka im przypada to przypadek). A Grom nie został stworzony przez Amerykanów tylko przez gen. Sławomira Petalickiego. Oczywiście, że wzór wzięli od USA, ale również od Wielkiej Brytanii. Ale co to ma do rzeczy?? Jak to mówią uczeń przerósł mistrza! Popatrz chociażby na rosyjski Suchoj t-50, wzorowany na amerykańskim f-22 raptor. No i co z tego, że sprzęt był wzorowany na maszynie USA, jak wyprzedza ją o lata świetlne i jest o wiele tańszy?? widzę, że chwalisz tą wojnę, a ona powinna być jedynie powodem do wstydu. szkoda mi tych żołnierzy USA, bo dostali rozkaz i musieli go wykonać, ale bohaterami na pewno nie są. poczytaj nieco to się dowiesz ile międzynarodowych konwencji złamali w trakcie tego konfliktu zwłaszcza (chodzi o zbrodnie wojenne). oskarżasz mnie o brak znajomości historii, a skąd Twoje wielkie pojęcie w tej tematyce?? bo jednak widzę, że to ktoś inny leci na stereotypach..

ocenił(a) film na 10
adix_1987

Brawo błysnąwszy wiedz ze hoho .Puściłeś serie i wszystkie kule trafiły w płot :)

"jeśli chodzi o tę wojnę to jako takich bitew w niej nie było, opierała się głównie na walkach partyzanckich"

A oglądałeś film pod którym wypisujesz takie bzdury ! Wiesz co w nim przedstawiono,ponad miesięczną bitwę o miasto Hue. taki z ciebie znawca a o bitwach o khe sanh. czy o Hamburger hill nie słyszałeś ? o dziesiątkach bitew o wioski strategiczne o punkty ogniowe o szlaki komunikacyjne też nie słyszałeś . W terenach przygraniczny komuniści wprowadzali do walki czołgi i ciężką artylerie. Wojna w Wietnamie to nie tylko partyzanckie ataki w stylu uderz i uciekaj.

"brawo dla Marines!! w My Lai wybili kilkuset cywilów, o proszę to portafią."

znowu popis twojej niewiedzy :0 My Lai to sprawka US Army a nie USMC !!! A jak już wspominasz o zbrodniach i łamaniu konwencji to czemu nie wspomnisz o masakrze w Hue kturej dokonali Wietnamczycy z północy. Zamordowano ponad 3000 ludzi w tym 500 pogrzebano żywcem. czemu nie wspomnisz o wiosce Dak Son w kturej to Vietkong wymordował 250 ludzi. W wiosce Duc Duc zamordowali 10 łącznie ocenia się ze Vietkong wymordował ponad 35 tysięcy wietnamskich cywili. A to tylko działania Vietknongu na południu. Skutki działalności parti komunistycznej na północy są jeszcze gorsze Sama kolektywizacja pochłonęła do 100 tysięcy istnień ludzkich Poczytaj o bambusowych gułagach.

"przegrali politycy?? powiedz co przez to rozumiesz,"

Taki znawca a nie wie. Poli tyczy w waszyngtonie w tym głównie prezydent Jonson nałożyli na armie takie ograniczenia że Działała jednakbyś ze związanymi rekami. Dodatkowo wszystkie działania prowadzili otwarcie , Odsłaniali karty przed wrogiem. Dali do zrozumienia komunista z pospólny ze celem USA nie jest zajęcie Wietnamu północnego i ich wojska nigdy nie przekroczą granicy. Od tego momentu komuniści już wiedzieli ze nawet jak amerykanie wybiją wszycie wysłane na południe wojska to oni i tak tej wojny nie przegrają bo zostanie im północna cześć kraju.

"wojna w Wietnamie już z góry była przegrana, bo a contrario nie można było jej wygrać. to największy błąd USA....sam McNamara ...się przyznaje do tego"

McNamara to debil to ze on nie potrafił tej wony wygrać to nie znaczy że nie była do wyrabia. Wystarczyło w 1965r zrobić to co Nixon w na początku lat 70tych. Czyli wkroczyć do Laosu i Kambodży aby przeciąć szlak Ho Chi Minha, zaminować pory, zniszczyć szlaki komunikacyjne z Chinami I obronę p-lot Wietnamu północnego. Wtedy tak jak to sie stało w 1973r komuniści lezą i kwiczą . Tylko wtedy gdy tego dokonano USA nie myślały o wygraniu wojny tylko o zabezpieczeniu swojego wycofania i daniu czasu na zbudowanie arami Wietnamu południowego która to miła zastąpić amerykanów.

"Popatrz chociażby na rosyjski Suchoj t-50, wzorowany na amerykańskim f-22 raptor. No i co z tego, że sprzęt był wzorowany na maszynie USA, jak wyprzedza ją o lata świetlne i jest o wiele tańszy??"

Człowieku T-50 to puki demonstrator technologi nie ma docelowych silników radaru awioniki uzbrojenia . Skąd już wiesz ze jest lepszy od f-22 Jak ten Rosyjski samolot nie istnieje jako pełna platforma bojowa.

"A Grom nie został stworzony przez Amerykanów tylko przez gen. Sławomira Petalickiego. "

Petelicki był tylko wykonawca i organizatorem. pieniądze na jednostek dali
amerykanie szkolenie pierwszego składu dali amerykanie ( zresztą do dzisiaj operatorzy grom są wysyłani na kursy do USA) Programy szkoleń jak i selekcji są wzorowane na jednostkach z USA. Petelicki dał pomysł i to wszytko zorganizował ale bez poparcia i wsparcia USA nic by nie zdziałał .

"USA mają takie zadłużenie, że muszą szukać konfliktów zbrojnych, aby podreperować dobie budżet "

hahahha od dziesięciu lat prowadzą nieustane wojny i co maja ...kryzys i recesje.

ocenił(a) film na 4
polukr

Widzę, że ta rozmowa idzie w złym kierunku. Jakbym chciał się rozpisywać tj. Ty to by w końcu powstała swoista historia wojny w Wietnamie. Z tymi partyzanckimi walkami to było uogólnienie, przyznam, że aż zbyt duże, ale nie spodziewałem się tak dogłębnej analizy mojej wypowiedzi. O w/w bitwach słyszałem. Ale musisz przyznać, że w walkach "leśnych" Amerykanie chowali się po okopach i wręcz modlili, aby 20 000 tubylców ich nie wybiło (Khe Sanh). Znajomość terenu to była olbrzymia przewaga miejscowych. O pojazdach bojowych też wiem, chociażby Wietnam Północny otrzymywał je od ZSRR i Chin. Jakby było wszystko tak wspaniale jak mówisz to dzisiaj weterani nie byliby tak psychicznie zniszczonymi ludźmi, jeszcze przed wojną jakże pewni swego. Bohaterami na pewno nie są, choć większość za takich się uważa. Porównaj ich z obrońcami Wizny, z Raginisem na czele to zobaczysz co to znaczy bohaterstwo i heroizm. Fakt z My Lai się pomyliłem. Nie wiem dlaczego nawiązujesz do Vietkongu skoro mówiliśmy o wojskach amerykańskich. Co do McNamary to łatwo mówić z perspektywy czasu. To jakby mówić, że rozbiorów Polski dało się uniknąć m.in. ograniczając przywileje szlacheckie i zobowiązując tą grupę do płacenia stałych podatków na armię. Co do T-50 fakt, jest to prototyp, ale porównaj sobie wyniki uzyskiwane przez f-22 w 1990 roku (oraz jego cenę obecnie) a wyniki Rosyjskiej maszyny. To nie chodzi kto sponsorował GROM (zresztą zdaję się tutaj na Twoją wypowiedź, że to USA, bo tego nie wiem), ale o wyszkolenie tej jednostki. W porównaniu z Deltą nasi specjaliści są zdecydowanie lepsi. Polska armia co najwyżej może odstawać w uzbrojeniu, choć nie zawsze, bo naszego Rosomaka to w Afganie zazdroszczą. Nie rozumiem co wzorowanie się ma wspólnego do rzeczywistego wyszkolenia. Co do konfliktów - Stany od dawna mają jak wspomniałeś kryzys i recesję, ale to nie upoważnia ich do wywoływania konfliktów zbrojnych. Sam wspomniałeś, że od wielu lat prowadzą nieustanne wojny, ale w jakim celu?? Od dawna właśnie w ten sposób próbują ratować upadającą gospodarkę, ale czy powinniśmy to tolerować i temu schlebiać? Po co nasze wojska uczestniczą w misjach zagranicznych, kosztujących nas tak wiele, jak korzyści z tego nie mamy. Wchodzimy w dupę tym Amerykanom, aż żal serce ściska, a oni co nam zaoferowali?? F-16, które awaryjnie lądowały, wizy do kraju?. Teraz jeszcze plany tarczy antyrakietowej. Tylko po co?? Aby nas jeszcze bardziej poróżnić z Rosją? Od czasu, gdy na jaw wyszły informacje o olbrzymich złożach gazu łupkowego w Polsce, kto pierwszy wyszedł z inicjatywą jego wydobycia?? Krótko mówiąc USA wpieprza się wszędzie tam gdzie ich nie potrzeba i gdzie ich nie chcą i dziwi mnie fakt, że Polacy są aż tak pro amerykańscy...

ocenił(a) film na 10
adix_1987

"Ale musisz przyznać, że w walkach "leśnych" Amerykanie chowali się po okopach i wręcz modlili"

To poczytaj chociażby o pododdział LRRP które wykonywały długie patrole w dżungli na dalekim zapleczu wroga. I gdzieś ty w tych lasach czy dżungli miał okopy.

"Znajomość terenu to była olbrzymia przewaga miejscowych"

DO ofensywy Tet w 1968r może i tak potem Vietkong jako realna siła przestał istnieć a walki toczyli żołnierze przerzuceni z północy którzy nie mieli żadnego związku z okoliczną ludnością i nie znali terenu.

"Jakby było wszystko tak wspaniale jak mówisz to dzisiaj weterani nie byliby tak psychicznie zniszczonymi ludźmi,"

Ile amerykanów przewinęło się przez Wietnam a ilu wróciło z uszkodzona psychika ? Większość bez problemu doszła do siebie po przeżyciach wojennych.

"Co do McNamary to łatwo mówić z perspektywy czasu."

Jóź wtedy wojskowi z USA krytykowali narzucony przez Waszyngton sposób walki. Przeczył on wszelkim zasadom sztuki wojennej i każdy kto miał o tym jako takie pojecie wiedział ze się to zakończy katastrofą.

"Co do T-50 fakt, jest to prototyp, ale porównaj sobie wyniki uzyskiwane przez f-22 w 1990 roku (oraz jego cenę obecnie) a wyniki Rosyjskiej maszyny."

Jakie wyniki ?? ten T-50 jest obecnie na etapie " latającej makiety " do badania właściwości aerodynamicznych i podstawowych systemów płatowca. Przecież on niema docelowych silników które dopiero kontrują , Niema radaru Docelowej awioniki. Dopiero za kilka lat jak skończą będzie można próbować ocenić co im wyszło. dziś to tylko gdybanie i wróżenie z fusów.

"Sam wspomniałeś, że od wielu lat prowadzą nieustanne wojny, ale w jakim celu?? Od dawna właśnie w ten sposób próbują ratować upadającą gospodarkę"

na przełomie lat 90tych i 2000cznych jakoś nie prowadzili poważnych wojen i nie było kryzysu. A jak zaczęli prowadzić przeciągające się wojny to nagle kasy zabrakło. Wojna to studnia bez dna a nie sposób na ratowanie gospodarki kraju.

"F-16, które awaryjnie lądowały,"

poszukaj rocznych zestawień awaryjność samolotów w polskich siłach powietrznych. f-16 jest najmniej awaryjnym samolotem bejowym w Polsce. Odkąd mamy F-16 to np mig-29 nieraz lądowały awaryjnie były nawet dwa razy zawieszone lotach i jakoś media nie robiły szumu.

"Od czasu, gdy na jaw wyszły informacje o olbrzymich złożach gazu łupkowego w Polsce, kto pierwszy wyszedł z inicjatywą jego wydobycia?"

a kto inny posiada technologie wydobycia tego gazu ??????

"Po co nasze wojska uczestniczą w misjach zagranicznych,"

no przecież według ciebie wojna to taki super interes :)))

"Polska armia co najwyżej może odstawać w uzbrojeniu,"

haha. fakt ostatnio się nieco poprawiło ale poczytaj o pierwszych zmianach w Iraku. nasi się chowali po bazach a amerykanie musieli porządek zaprowadzać. Pamiętam jak dziś grupkę żołnierzy którzy z płaczem lamentowali ze chcą do domu bo tam do nich strzelają. Dopiero po doświadczeniach z Iraku i Afganistanu zaczęto wprowadzać zmiany w szkoleniu ( które bazowały na skuleniu wojsk USA) wcześniej panowała zasada każdy sobie rzepkę skrobnie. Artyleria swoje, jednostki pancerne swoje, śmigłowce swoje lotnictwo swoje . zero współpracy. Wojna to gra zespołowa a u nas dopiero niedawno zaczęto szkolić żołnierzy w wzywaniu i naprowadzaniu wsparcia z powietrza. W pierwszych misjach w Iraku żołnierze nie potrafili prawidłowo wskazać celów krążącym śmigłowcom wsparcia bo nigdy nie było takich szkoleń a ni nawet procedur. Dopiero się od amerykanów uczono jak to wszytko zgrać w jeden sprawny mechanizm.

ocenił(a) film na 4
polukr

Masz rację świat bez Amerykanów by nie istniał!!!! Są tacy wspaniali!! Wszystko toczy się w okół nich i wszystko im zawdzięczamy!!! Nawet nie masz pojęcia ilu Polaków wszelkiego rodzaju technologie opracowało, ale nie było pieniędzy aby to rozpowszechnić i teraz przypisuje się to WIELKIM Amerykanom...

Powiem krótko, bo ta rozmowa może toczyć się w nieskończoność:
- zamiast f-16 można mieć było taniej nowe francuskie Mirage
- okopy i bunkry (w okół wioski Khe Sahn)
- technologię wydobywania opracowali Amerykanie, ale nie oni muszą z niej korzystać. została rozpowszechniona i korzystają z niej obecnie m.in. Kanada, Szwecja, Niemcy, Australia, Węgry. Zdecydowanie lepiej poczekać, bo PGNiG już prowadzi pracę nad własną technologię, a i tak mamy kontrakty na gaz do 2037
- kryzys w USA jest od dawna, tylko się pogłębia z biegiem czasu; chodzi tu o kryzys kredytowy; instytucje kredytowe już od dawna udzielały kredytów osobom nie posiadającym stałego źródła dochodu
- wojna to dobry interes, ale też wydatek. jakby im się nie opłacało to by tego nie robili. dlaczego walki są prowadzone tam, gdzie są wielkie złoża surowców?? najzabawniejsze jest to, że sami dostarczają broń wrogim oddziałom
- Irak - jaki porządek?? znowu szerzenie demokracji??

Patrząc na Twoje wypowiedzi to widzę, że strasznie popierasz działania USA, zarówno militarne jak i gospodarcze, co mnie bardzo dziwi.. Mam jedynie nadzieję, że takich osób jest niewiele i jeszcze przez długi czas będziemy się stale oddalać od tych dewiantów..

ocenił(a) film na 10
adix_1987

"zamiast f-16 można mieć było taniej nowe francuskie Mirage"
tego to już nawet sami Francuzi nie kupują. grecy urzynając zarówno Mirage jak i F-16 gdy postanowili zakupić kolejne samoloty to bazując na doświadczeniach z eksploatacji obu typów wybrali F-16.

"- okopy i bunkry (w okół wioski Khe Sahn)"

tam gdzie były okopy i bunkry nie było Dżungli więc jak mogli się w walkach "leśnych" chować się po okopach ;)

"echnologię wydobywania opracowali Amerykanie, ale nie oni muszą z niej korzystać. została rozpowszechniona i korzystają z niej obecnie m.in. Kanada, Szwecja, Niemcy, Australia, Węgry. "

technologia jest opatentowana przez USA i wymienione przez ciebie państwa korzystają z tej technologi na podobnych zasadach jak polska czyli za pośrednictwem amerykańskich firm.

"Patrząc na Twoje wypowiedzi to widzę, że strasznie popierasz działania USA, zarówno militarne jak i gospodarcze"

a gdzie ja tak napisałem. porostu napisałeś kilka rzeczy np. o wojnie w Wietnamie które nie maj poparcia w faktach. Wisi mi ta cała Ameryka ale nie lubię jak ktoś głupoty wypisuje. polecam ci książkę "Wietnam 1962-1975" Artura Dmochowskiego. Opisuje on polityczne i gospodarcze przyczyny oraz skutki wojny W Wietnamie. opisuje tam w miarę rzetelnie punkt widzenia obydwu stron konfliktu . może po tej lekturze nie będziesz wypisywał tych stereotypowych frazesów nie mających poparcia rzeczywistości.

ocenił(a) film na 4
polukr

dzięki kolego za kulturalną konwersację. jestem załamany kolejną porażką w bitwie Polska - Niemcy... 5 sek. do końca i tracimy bramkę.. ach ten remis to porażka, a było już tak blisko... pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
adix_1987

Gdyby dla Niemców był to mecz o coś to by nas rozjechali bez problemu. A nasi piłkarze... to szkoda gadać. zamiast po strzeleniu drugiej bramki skoncentrować się na obronie i przytrzymać piłkę poprzez wymianę podań. to oni już praktycznie zaczęli świętować zwycięstwo.

ocenił(a) film na 9
Ottiss14

ludku czy ty byłeś we wojsku ? gostki którzy oceniają życie w armii na podstawie filmów typu Kroll lub Samowolka są w zeje ...m błędzie. okres unitarny jest czymś co każdy odbiera inaczej. trening w FMJ to pikuś z tym co działo się kidyś w WP. harcerze to mogą rozpalić ognisko niekoniecznie w lesie . oglądałem ten film po raz pierwszy 22 lat temu na VHS i zobił na mnie większe wrażenie niż nie jeden film z wywalonymi w kosmos efektami spec. nie chciałbyś przeżyć jakiejkolwiek wojny o namie , korei czy iraku nie wspominając. misja ONZ w byłej jugosławii się nie liczy choć też bywało różnie. ci co byli wiedzą.

kristoffch

Nie dociera do Ciebie i innych ludzków ,że mówię tylko i wyłącznie O TYM FRAGMENCIE TEGO KONKRETNEGO FILMU? Nie oceniam wojny ,wojska ,szkoleń ogólnie itp. Oceniam ten fragment filmu.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Coś tu sie gryzie teraz piszesz ...

"Nie oceniam wojny ,wojska ,szkoleń ogólnie itp. Oceniam ten fragment filmu"

A wcześniej pisałeś. ...

"amerykańscy żołnierze w wietnamie byli tacy jak w tym filmie to nic dziwnego ,że amerykanie przegrali wojnę z rolnikami "

Więc się nie denerwuj na innych po poszczególne fragmenty twojego przekazu są sprzeczne ze sobą .

polukr

Bez komentarza.

" jeżeli nasi Polscy harcerze są tacy ,a amerykańscy żołnierze w wietnamie byli tacy jak w tym filmie to nic dziwnego ,że amerykanie przegrali wojnę z rolnikami ,a u nas w II WŚ walczyły dzieciaki z harcerstwa. "

JEŻELI

Już nawet umiejętność czytania ze zrozumieniem zanika. Nic dziwnego ,że ludzie głosują w wyborach na "najładniejszych" ,programu nawet gdyby istniał jakiś to by nie zrozumieli.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

żadna partia nie ma konkretnego programu wszytko co mówią jest tylko dla picu.

polukr

Żadna partia która jest obecnie w parlamencie ,a partii w Polsce mamy ok.100.
Najkonkretniejszy program ma Nowa Prawica. Naprawdę nie ma konkretniejszej alternatywy.

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

Idź do sklepu z narzędziami. Kup sobie młotek ...ale taki największy jaki maja ... i tym młotkiem walnij się w łeb.


Każda partia twierdzi że ma program a tak naprawdę nic niema oprócz ogólników i pustych haseł.

polukr

To poczytaj chłopie zamiast paść się frazesami apatycznych oportunistów.
Posłuchaj wypowiedzi JKM'a , prof. Rybińskiego ,Michalkiewicza ,zapoznaj się z samym programem i manifestem. Oni mają stałe poglądy od zawsze ,a w parlamencie rotacja między partiami powinna już dawno zdemaskować naturę tego układu.
Kilka linków na szybko:
http://www.youtube.com/watch?v=SkQH1jELNCY
http://www.youtube.com/watch?v=LAlKEZQsFDg
http://www.youtube.com/watch?v=uLcwC3IxuJo
JKMa to znajdziesz ,aż w nadmiarze ,więc sam poszukaj.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
Ottiss14

JKM' HAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHA to jego pieprzenie nazywasz konkretami ??? był niedawno u nas na jak to nazwał Konferencji w domu kultury. Śmiech na sali ;)

polukr

Nie rozumiem ,proszę o konkretne zastrzeżenia i wykazanie nielogiczności w jego wypowiedziach.
Program NP to wybór najlepszych rozwiązań jakie się sprawdziły w historii. Jeżeli nie przekonuje Ciebie JKM bo mówią w tv ,że jest "wariat" (no fakt bo chce zniszczyć establishment) ,to może światowej sławy autorytet prof. Rybiński ,Cię przekona. W powyższym linku możesz usłyszeć jak mówi ,że najlepszy program ma NP i ,że ich popiera. Ale pewnie znasz się lepiej niż ten wybitny specjalista od ekonomii prawda?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones