PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30689}

Gabinet doktora Caligari

Das Cabinet des Dr. Caligari
7,8 21 692
oceny
7,8 10 1 21692
7,9 26
ocen krytyków
Gabinet doktora Caligari
powrót do forum filmu Gabinet doktora Caligari

Kino nieme, a szczególne ekspresjonizm niemiecki rządzi się swoimi zasadami i zanim się obejrzy film z tego nurtu trzeba się przygotować. To jasne że gdy nagle stwierdzisz "a zobaczę sobie jakiś film niemy" i zapuścisz sobie dajmy na to "Nosferatu" to stwierdzisz, ale nuda...
Żeby zrozumieć to kino trzeba spojrzeć na film oczami ówczesnego widza. A żeby to zrobić trzeba przede wszystkim dużo oglądać. Oczywiście najpierw przygotuj się i trochę poczytaj w kronikach filmowych o tego typu filmach, potem przemyśl sobie to co przeczytałeś. A potem zacznij od krótkometrażówek- obejrzyj trochę filmów Méliès'a, czy bajeczek Władysława Starewicza. Potem w końcu sięgnij po coś pełnometrażowego, ale jak mówiłem wątpię czy pierwszy film przypadnie ci do gustu, ale sięgaj po następne, za 4 na pewno zaczniesz rozumieć o co w tym wszystkim chodzi i będziesz mógł z oglądania tego czerpać taką samą przyjemność jak ówcześni widzowie. Miłość wymaga poświęceń, a bez poświęceń nigdy nie pokochasz kina.

ocenił(a) film na 10
Lucky_luke

Przeczytałeś?

Lucky_luke

mozna tez sie spalic i tez powinien sie podobac:)

ocenił(a) film na 10
CZARNY_12

hahaha musze sie zgodzic z Czarnym:D:D

naomi7_87

swoja droga ta prawidlowosc dotyczy wiekszosci filmow:)

ocenił(a) film na 10
Lucky_luke

Nie mogę się zgodzić. 'Gabinet' odbiera się emocjami i zmysłami. Do tego nie trzeba szczególnych przygotowań. Najwyżej parę filmów niemych obojętnie jakiego nurtu wcześniej obejrzeć, żeby się do tego przyzwyczaić. Styknie.

ocenił(a) film na 10
michal.2907

Zabawna sprawa. Byłem niepokornym nastolatkiem, mówiącym innym co mają robić, gdy to pisałem. Nie mam nawet jak z tym dyskutować ;)

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Wróciłem dzisiaj do "Gabinetu doktora Caligari" i postanowiłem poczytać forum. Czytając Twój post sprzed 12 lat od razu przypomniała mi się copypasta o licencji na chodzenie po bułki. :D

Parafrazując jej fragment: "EH PANOWIE CORAZ WIĘCEJ AMATORÓW SIĘ PCHA DO ZABAWY HEHE MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I EKSPRESJONIZM NIEMIECKI BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ TYLKO Z LICENCJĄ BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ ANI DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI I NA PRZYKŁAD NIE DOCENIĄ NA FILMWEBIE". https://copypasta.fandom.com/pl/wiki/Pasta_o_chodzeniu_po_bu%C5%82ki

Niemniej, 12 lat temu miałeś sporo racji, m.in. odnośnie tego, iż trzeba ten film oglądać z perspektywy widza z tamtych lat. Takie nastawienie pozwala lepiej odebrać ten film.

Aczkolwiek istotnie, z tymi nakazami pojechałeś. :D

Ja głównie za czasów podstawówki też podobnie miałem. Jak oni mogą się spóźniać. Przecież to złe. Jak oni mogą nie rozumieć tej książki/zadania/czegoś innego. :D Im dalej w życie, to tym bardziej się liberalizowałem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones