PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=123404}

Galaktyka grozy

Galaxy of Terror
4,7 1 504
oceny
4,7 10 1 1504
5,5 4
oceny krytyków
Galaktyka grozy
powrót do forum filmu Galaktyka grozy

Tym razem Mistrz zainwestowal w sklecona na fali zainteresowania "Alien" opowiastke o ekipie statku miedzygwiezdnego zabijanego przez jakies cosie w kosmosie.

Od strony technicznej wiadomo mniej wiecej czego sie spodziewac. Przez godzine z hakiem patrzymy jak aktorzy ktorych pamietamy z duzo lepszych tytulow biegaja po malym studio filmowym z lewa na prawo, uczestniczac w kolejnych fatality; ekipa zmienia w studiu tapete i przestawia klamoty po czym aktorzy biegna z prawa na lewo udajac ze to juz zupelnie inna lokacja. Pracowal przy tym James Cameron, wiec mamy charakterystyczne dla niego niebieskawe tla i rupieciowy fetysz.

Gore nie ma zbyt wiele, a gdy juz sie pojawia - widac co prawda wlozone w nie serce, ale tez brak kasy. Lasery i podobne im efekty swietlne to charakterystyczna kiszka ktora my znamy chocby z Pana Kleksa, wygladajace troche jakby ktos kredkami swiecowymi mazal bezposrednio na tasmie filmowej.

Jesli chodzi o sfere dzwiekowa, to mamy dwie skrajnosci. Efekty dzwiekowe spelniaja oczekiwania, pieszczac uszy tandetnym pikaniem komputerow i bzyczeniem laserow, zas kreskowkowe "glub-glub" podczas wysysania wnetrznosci przez potworka powoduje szczery LOL. Z drugiej strony - muzyka jest kompletnie nijaka, zaden motyw nie zapada w pamiec, nie wyroznia sie nawet chocby przestarzalym syntezatorowym brzmieniem. Pan Schrader odpuscil sobie niedlugo potem komponowanie muzyki filmowej i nie powiem zebym nie rozumial tej decyzji.

Na koniec zostawiam fabule, bo z niej mialem chyba najwieksza ucieche. Okazalo sie bowiem ze mimo ze jest banalna, to przedstawiona w tak zagmatwany, szczatkowy sposob, ze... musialem przeczytac wiki filmu zeby zrozumiec podstawowe kwestie typu: po co ci ludzie znajduja sie na dziwnej planecie, czemu niektorzy czlonkowie zalogi zachowuja sie jak na prochach i kilka innych detali. Nie chodzi tu bynajmniej o to ze - SPOILER :P - idea materializacji podswiadomych strachow, bedaca podstawa krwawej lazni byla dla mnie za skomplikowana; mam na mysli bardziej podstawowe sprawy typu czemu bohater X jest dupkiem dla boheterki Y. Ekspozycja w filmie jest minimalna wiec na dobra sprawe przez caly film nikogo z zalogi nie poznajemy jakos doglebniej. W efekcie postaci zapamietuje sie raczej wedle nazwisk aktorow ktorzy ich odgrywaja.

Podsumowujac: warto czy nie warto? Produkcje Mistrza sa dla wybranych, to jest pewne. Na tle produkcji ktore byly dla "Galaxy of Terror" inspiracja - obraz wypada jak popluczyny, ktorymi de facto jest... Zwykly Janusz nie ma wiec czego tutaj szukac. Milosnicy szajsu beda bawic sie przednio - film jest glupawy, tandetny a do tego litosciwie krotki, idealny na seans w towarzystwie albo do wlaczenia pozno w bezsenna noc. Niewatpliwie po latach najwiekszym plusem jest wartosc historyczna - Englund i Haig po tym filmie pojawili sie w bardziej znanych rolach, Cameron wyrosl na giganta branzy. Ciekawie jest wiec popatrzec na poczatki ich kariery.

Oko: 4/10
Ucho: 4/10
Radocha: 7/10

Razem 15/30 czyli filmwebowe 5 gwiazdek.

użytkownik usunięty
rozkminator

Ale się polałem, na szczęście nie dosłownie;D
Tekst pod tytułem FATALITY i to co następuje po nim - PEREŁKA:D

Także to stanowi piękne zestawienie: "Gore nie ma zbyt wiele, a gdy juz sie pojawia - widac co prawda wlozone w nie serce.." - SERCE WŁOŻONE W GORE = PEREŁKAx2 lol:D

ocenił(a) film na 5

Mhahaha a wiesz że to było zupełnie niezamierzone? :D I pewnie gdybyś nie zwrócił na to uwagi to bym sam się nie zorientował, że to - bez przechwalania - całkiem niezły dowcipas? :D

Dziękuję bardzo, jeszcze mi się chyba nie zdarzyło uśmiać z własnego tekstu! :D

Tak w ogóle to patrzę teraz na tą reckę, pisaną w okresie kiedy miałem zepsutego Alt'a i zgrzytam zębami że nie ma możliwości edycji :/ Podziwiam że przebrnąłeś :)

użytkownik usunięty
rozkminator

Spoko, znam problem od podszewki, więc i większe zrozumienie u mnie znajdziesz:) Choć potrafię przypie...kać boki ludziom, którzy walą hejtem pod moim adresem. Niestety zbyt często sam ulegam emocjom (czego zapewne doświadczyłeś na początkach naszej znajomości..) :/
A tekst jest MISTRZOWSKI:D Te frazy i zwroty..hehe gdybym sobie 'zapalił' to zapewne płakałbym ze śmiechu;) Ponadto zakończenie tez mnie rozbawiło:) Z takim podsumowaniem (i sumowaniem hehe) jeszcze się nie spotkałem:D

ocenił(a) film na 5

Dobry hejt nie jest zły ;D

Kłaniam się w podzięce za uznanie :) Zajebiście się cieszę że mogłem ci zafundować trochę brechtu. Marzeniem jest realizacja tych recenzji w formie videła... Może kiedyś mi się uda :)

użytkownik usunięty
rozkminator

OOO fajnie by było:) I fajne marzenia;) Tak jak pisałeś - nie zarzucaj ich. Może powinniśmy się wzajemnie 'nakręcać' to cos by z tych naszych marzeń w końcu wyszło? Najlepiej 'szydło z workea' jak mawiałem kiedyś dopiero poznając podstawy inglisz lenłydża;( Ale na serio - czekam na video reckę:)

ocenił(a) film na 5

Nooo, na coś w tym stylu to na pewno troszkę sobie poczekamy. Nie chciałbym zrobić czegoś w stylu "koleś sfilmował ziemniakiem jak siedzi w kiblu i gada o filmie przez kwadrans". Jak już robić coś takiego, to porządnie :) Wiesz, w miarę sensowna kamera, wstawki z filmu obrazujące recenzję i tak dalej. Może kiedyś... Ale dzięki za poparcie :)

użytkownik usunięty
rozkminator

'koleś sfilmował ziemniakiem jak siedzi w kiblu i gada o filmie przez kwadrans' - lol:D Normalnie Kiepscy Tv;)
To co - zbierasz na kamerę? Choć domyślam się, że podobnie jak ja masz pewnie pilniejsze wydatki;( Ewentualnie może jakiś dobry kolega/znajomy ma pożyczyć fajny sprzęt? Ale to by musiał być bardzo dobry 'znajomy' (prędzej przyjaciel lub dobra dusza w rodzinie). Ja niestety w kwestii kamery Ci nie pomogę na tę chwilę. Na razie nie potrafię się nawet zebrać za zrobienie własnej strony internetowej:/

ocenił(a) film na 5

Hehe "first things first" jak mawiają angole - najpierw obsługa programów do edycji, montażu i tak dalej... Z samą dobrą kamerą to moim zdaniem można najwyżej jakiegoś vloga kręcić, a jako że sam takich rzeczy nie oglądam to i nie widzę sensu sam się w nie "bawić".

Choć od dawna chodzi za mną żeby się "wyrzygać" na videło w sprawie dodatków do Aliena nieobecnych na żadnych edycjach oprócz LaserDiscowej...

Kto wie. Może kiedyś się zepnę i coś skręcę-nakręcę ;) Na razie fajnie że mogę sobie gdzieś popisać i nawet ze dwie osoby to czytają :D

użytkownik usunięty
rozkminator

Same here;D
Obra, zadzieram kiece i lecę;P Miłego i do usłyszenia/przeczytania;)

ocenił(a) film na 5

Czołgiem :)

ocenił(a) film na 7
rozkminator

Zasadniczo zgadzam się, jednak klimat filmu mi się podobał. Dodam tylko, że jak dla mnie to scenariusz mocno oparty na Solaris Lema

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones