PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10915}

Good Night and Good Luck

Good Night, and Good Luck.
7,1 19 368
ocen
7,1 10 1 19368
7,6 15
ocen krytyków
Good Night and Good Luck
powrót do forum filmu Good Night and Good Luck

Kto powiedział, że amerykańskie kino nie może być ambitne? Pomimo, że wszelakie intrygi polityczne przyprawiają mnie o mdłości (no, może za wyjątkiem tych z udziałem Renaty Beger) film Clooneya obejrzałem w napięciu..
Swingowo-bluesowy rytm, papierosowy dym, drogie garnitury i antykomunistyczna propaganda. Rzecz o wolności słowa w mediach. Good night, and good luck.
W latach 50, dziennikarz Edward R. Murrow (genialna kreacja Davida Stathairn'a), na łamach legendarnego dziennika CBS wypowiada wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu (Palmer Williams).
Film otwiera i zamyka sekwencja przyjęcia wprowadzającego w klimat tamtych lat. Gorąca czerwień szminki emanująca z ekranu, pomimo czarno-białych zdjęć(nawiązanie do dawnej kinematografii politycznej), brzdęk kieliszków, szmer rozmów, delikatna mgiełka papierosowego dymu.. Gdzieś pośród tłumu widzimy roześmianą twarz pięknej Shirley Wershby (Patricia Clarkson).
Dub-du-dab..
Przemówienie Murrowa rysuje problematykę filmu.. I tak, widz, zaciekawiony tematem tak odległym, a zarazem tak ważnym i czasowym rzuca się w wir wydarzeń mających miejsce w siedzibie CBS'u w Nowym Jorku. Problematyka staje się bliska, budzi setki przemyśleń..
Minimalizm i klimatyczność zdjęć Roberta Elswita('Syriana', 'Magnolia','Niebezpieczna Kobieta') nadaje filmowi nutkę uroku i tajemniczości. Za serce chwyta też chilloutowy wręcz klimat delikatnego głosu Dianne Reeves, dobiegający gdzieś spośród rzędów mikrofonów, szyb i kabli..
Polecam widzom ambitnym, rządnym klimatu tamtych lat i afer politycznych, zarówno jak i fanom szeroko pojętej kinematografii.

krótka notka z mojego bloga.
edinburgher.slowa.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones