PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 214
ocen
7,4 10 1 188214
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Jeszcze jeden "trudny" geniusz, który zmienia bieg historii. Jak wiadomo nie od dziś, Hollywood uwielbia takie klimaty, a "Imitation Game" idealnie wpisuje się w konwencję biografii "pod tezę". Owszem, Alan Turing to ciężki przypadek, polubić go niełatwo, ale za to jaka wybitna jednostka. Do tego prześladowany gej, więc wpisujemy się w powszechną modę. Bardzo to sztampowe, rozegrane w schematyczny sposób, w sam raz na kilka nominacji do statuetki. Na plus dobry Cumberbatch, ale już decyzja o obsadzeniu u jego boku Knightley kompletnie nietrafiona: Keira jak zwykle irytująca i sztywna jak kłoda. Temat jakiś był, ale wykonanie zdecydowanie przeciętne.

ocenił(a) film na 6
Caligula

Trafnie.

Caligula

Wsród tych wszystkich 'ochow' i 'achow' nad Keira, myślałam, ze jestem jedna z niewielu, ktora ta aktorka irytuje, cieszę ze ktos podziela moje zdanie na jej temat.

ocenił(a) film na 4
Caligula

Świetnie to wyraziłeś. Jako że temat filmu jest aktualnie w branży filmowej tak chętnie widziany, aż dziw bierze, jak słaba jest Gra tajemnic. Keira Knightley to spora pomyłka castingowa, nie podołała roli geniusza matematycznego, zresztą, moim zdaniem, Cumberbatch również nieszczególnie. Mimika, gesty, rozbiegany wzrok, sposób mówienia, nie było nawet próby stworzenia kreacji, która sugerowałaby wysoki iloraz inteligencji postaci. Film jest wyjątkowo konserwatywny, szary, bez życia, jak gdyby życie Turinga zaczynało i kończyło się na rozwiązaniu zagadki Enigmy. Jeśli naprawdę był zarozumiałym nudziarzem, o wiele ciekawiej byłoby dodać wątek zakazanego romansu albo większego konfliktu w zespole pracującym nad kodem. Zabawne, że w jednej scenie Turing nie chce się kontaktować z resztą kryptologów, ci oskarżają go o spowalnianie pracy, a potem, gdy główny bohater ma zostać wyrzucony z pracy - nagle stają za nim murem i ratują mu posadę. Nie ma budowania relacji, jest nagły przeskok od niechęci do wsparcia. Wszystkie postaci pozostały jednowymiarowe i nieinteresujące.

ocenił(a) film na 6
Caligula

A do tego jeszcze ta nachalna propaganda filo-homoseksualna. Jedna z plansz na końcu filmu (o liczbie skazanych homoseksualistów w Anglii w XIX i w XX wieku) nie pozostawia wątpliwości, po co nakręcono ten film. Historia Enigmy, to jedynie pretekst. Zaczyna to przypominać filmy sowieckie - im też wszystko kojarzyło się z jednym... :( Jak ktoś myśli, że film wojenny, albo szpiegowski, to się myli. Tylko trochę wojenny, tylko trochę szpiegowski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones