PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 333
oceny
7,4 10 1 188333
5,6 39
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Kluczowa dla historii i najżywsza scena w całym filmie opiera się o dość banalny przypadek skojarzenia przez Turinga faktu, że we wcześniej rozszyfrowanych niemieckich wiadomościach powtarzają się przynajmniej trzy słowa: "pogoda" i "heil Hitler!" i można ten fakt wykorzystać do znacznego usprawnienia maszyny deszyfrującej.

Czy to fakt, czy tylko anegdota? Wydaje mi się mocno niewiarygodne, że zespół najtęższych głów, o najwyższych inżynierskich i matematycznych umiejętnościach przez miesiące nie wpadł na coś, co nawet takiemu laikowi jak ja nasuwa się samo.

ocenił(a) film na 8
pracus

nie wiem czy to fakt, czy anegdota ale na stwierdzenie "Wydaje mi się mocno niewiarygodne, że zespół najtęższych głów, o najwyższych inżynierskich i matematycznych umiejętnościach przez miesiące nie wpadł na coś, co nawet takiemu laikowi jak ja nasuwa się samo." odpowiedziałabym w pierwszej chwili, że czasem najtrudniej jest wpaść na najprostszą odpowiedź. a w wypadku ludzi nauki, często zapętlonych w swoich obszarach, dopatrzenie się mega prostej odpowiedzi, takiej niemal oczywistej dla każdego, też zapewne bywa nie lada wyczynem :)

pracus

Od czasu do czasu tzw. zdrowy rozsądek (coś, czym cechowała się dziewczyna przechwytująca komunikaty) bywa efektywniejszy od genialnego umysłu krążącego w sferze teorii.
Po całym sporze wokół filmu mam ochotę nazwać to "polską klątwą" :-) Brytyjczycy do deszyfracji zatrudniali lingwistów, a tymczasem okazało się, że Polacy - którzy zatrudnili matematyków - okazali się efektywniejsi. Wówczas MI6 pozbyła się lingwistów i zatrudniła grupę Turinga. Można założyć, że gdyby nie wszyscy byli matematykami, ktoś wpadłby na takie podstawowe założenie, jakim jest skoncentrowanie na powtarzających się słowach...
A złamanie kodu na bazie powtarzających się słów jest faktem:
http://plus.maths.org/content/exploring-enigma
http://mrpjevans.com/2014/11/the-imitation-game-fact-and-fiction/
Nie wiem tylko, czy pomógł przypadek, czy Turing i jego ludzie sami na to wpadli. To już może być pomysł (chyba jednak nie najlepszy) scenarzysty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones