PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 284
oceny
7,4 10 1 188284
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Ludzie, zanim ocenicie film, plując jadem, że nie ma nic o Polakach - zrozumcie, że film jest o Alanie Turingu i jego życiu i dokonaniach.

Polecam lekturę:
"Wyjaśnijmy: szyfr Enigmy złamali już w 1932 roku Polacy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Sześć lat później Rejewskiemu udało się opracować urządzenie, nazywane bombą kryptologiczną, które automatycznie łamało szyfr. Wkrótce Polacy mieli już takich bomb 60. Ale w 1939 roku Niemcy udoskonalili sposób szyfrowania, a Polaków przestało być stać na ponoszenie dalszych kosztów badań. Przekazali swoje dokumenty Brytyjczykom. Turing pracował więc w oparciu o polskie materiały i wykorzystywał w pracy osiągnięcia Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego. Bez nich być może nic by nie osiągnął, choć udoskonalił maszynę Polaków, dzięki czemu odczytywanie wiadomości stało się skuteczniejsze i bardziej efektywne. Turing dołożył swój kamyczek do ogródka również złamaniem szyfru Enigmy stosowanym przez załogi U-bootów, co było dla Londynu szczególnie istotne. Niemieckie okręty podwodne regularnie zatapiały bowiem konwoje z żywnością dla cierpiących głód Brytyjczyków, co przyprawiało Churchillowi nieustannej troski. – To była jedyna rzecz, której naprawdę bałem się podczas wojny. U-booty – mówił później".

oraz:
"Pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem maszyny Rejewski, Różycki i Zygalski odczytali w 1932 r. Potem zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej. Odkrycie polskich matematyków stało się podstawą dalszych prac specjalistów brytyjskich nad deszyfryzacją. Latem 1939 r. polskie władze wojskowe przekazały do Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny Enigma wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

Prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru Enigmy kontynuowano w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II wojna światowa trwała krócej o ok. 2-3 lata".


Dla zainteresowanych, podam linki do artykułów na PW.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 3
kasia0022

Po pierwsze: pisanie wielkimi literami FAKTÓW nikogo nie przekona do Twoich racji, to dziecinne.

Rozumiem, że film nie jest o Polakach, ale przydałoby się choć w jednym dialogu powiedzieć, że Polacy złamali wcześniej Enigmę, a nie tylko "przemycili ją do Anglii". Jedno, dwa zdania i nikt nie miałby prawa się czepiać.

Po trzecie i najważniejsze, jeśli poczytałabyś o Turingu, to wiedzialabyś, że w Bletchley był on duszą towarzystwa i był powszechnie lubany. I że wszyscy, łącznie z narzeczoną, wiedzieli o jego homoseksualiźmie. Nie był odludkiem-geniuszem. Widocznie panu reżyserowi spodobał się Cumberbatch w Sherlocku i postanowił "o tak zagraj".

Co do ostatniej części filmu, żaden policjant nie uważał go za szpiega, cały dramatyczny zwrot akcji jest wyssany z palca. Od początku próbowano go oskarżyć o homoseksualizm.

Turung wreszcie nie zdradził nigdy kraju rosyjskiemu szpiegowi, by ten nie wyjawił jego homoseksualizmu. Bo szpieg ów pracował w innym zespole i nie miał do czynienia z Turingiem

Film jest najsłabszy właśnie dlatego, że nie pokazuje prawdy o Turingu, a nie dlatego, że nie ma peanów na temat Polaków. A szkoda, bo historia ta zasługiwała na porządną adaptację. Nawet Andrew Hodges, autor książki, na której oparty jest film, go krytykował. najbardziej ubódł go właśnie motyw szpiegostwa.

Pozdrawiam również.

ernielee

Dziękuję za odpowiedź, ale już gdzieś to czytałam - hm, powtarzasz się.

Czy każdy film jaki oglądałeś, który był na podstawie książki, był stricte związany z nią?
Zawsze, każdy będzie miał jakieś ale, co do ekranizacji...

Poza tym, wyrażam swoje zdanie, a każdy ma do tego prawo, bo nie podoba mi się to, że ludzie oczekują, by było wspomniane o Polakach, ponieważ ten film nie jest o Nich.

ocenił(a) film na 3
kasia0022

Razi ukazanie Turinga jako zdrajcy i tchórza, którymi nie był. I jak napisałem, nie oczekuję filmu o Polakach, ale jednego zdania prawdy! Dla wielu matołków, którzy pójdą na film to będzie jedyna obowiązująca wersja historii.

A co do adaptacji, to jak autorowi ksiązki się nie podoba, to jest coś nie tak. Wyjątek: Kingowi nie podobało się Lśnienie Kubricka.

Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones