PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 282
oceny
7,4 10 1 188282
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Zgadzam się, ze najmocniejszą stroną filmu są świetne kreacje aktorskie. Scenariusz momentami nie zachwyca, niepotrzebne są moim zadaniem łzawe momenty, prawdopodobnie dodane na wyraźne polecenie producentów a mających przyciągnąć do filmu miłośników mebli na wysoki połysk. Niemniej film został generalnie poprawnie skonstruowany, logicznie i emocjonalnie, moim zdaniem nie eksponuje nadmiernie wątków gejowskich, choć nadmiernie ukrywa chwilami dramatyczną niestabilność umysłową głównego bohatera. Nie jest to film, w którym zrealizował by się miłośnik kina akcji, więc oczekiwałbym nieco więcej dbałości o prawdę historyczną. I nie mam tu na myśli postulatów zakompleksionych nieuków, twierdzących, że Amerykę odkrył Jan z Kolna, Neil Amstrong to tak naprawdę Nikoś Jasilny a Albert Einstein to tak naprawdę Halina Nowak, transwestytka spod Poznania. Wszystkim tym, którzy uważają, że Polacy położyli jakieś niesamowite zasługi w rozszyfrowaniu kodu Enigmy polecam naprawdę dokładne przestudiowanie historii, znaczenia "bomby kryptologicznej" i zasadę metody zegarowej, dzieje Różyckiego i Zygalskiego w czasie II Wojny Światowej. Trzeba bowiem pamiętać, że komercyjna w swej istocie maszyna Scherbiusa przechodziła mnóstwo modyfikacji oraz ulepszeń i rozwiązanie problemu zgadnięcia szyfru prostego modelu miało się dokładnie nijak do modelu z 1940 roku, tak jak przejażdżka na łyżwach ma się nijak do lotu na Księżyc, choć w jednym i w drugim przypadku coś się rusza. Należy wspomnieć o U30 kpt. Lempa, wyczynie jednego z asów francuskiego wywiadu, o maszynie szyfrującej Lorentza, Tuńczykiem zwanej, o pracach W.Tutta i Folwersa, ale rozumiem, że w ten sposób powstałby całkiem niezły film dokumentalny a nie fabularny :-) Prawdy historycznej tak czy siak dużo tu nie ma, ale jak ktoś się chce dowiedzieć jak było naprawdę, to wystarczy nieco wysiłku. Film dobry, choć do Pięknego Umysłu daleko.

ocenił(a) film na 9
bulec1

Czy da się ogólnie ocenić stopień przydatności wiedzy przejętej od Polaków do rozszyfrowania Enigmy z okresu wojny ?

maroc

Niestety, nie był duży. Legendy na ten temat to wyraz frustracji wskutek absolutnego negowania jakiegokolwiek polskiego wkładu przez Brytyjczyków. Należy jednak wspomnieć o tym, jak mizernie ( albo i wcale) Angole uhonorowali swoich rodaków za olbrzymi sukces jakim było złamanie szyfru Enigmy oraz ważniejszej dla rezultatu wojny maszyny szyfrującej Lorentza. Żałosne ochłapy rzucali właściwie wszystkim bohaterom wojen, chyba uważając, że to był ich psi obowiązek a cała sława należy się Królowej :-) Polski wkład w Enigme sprowadza się głównie do tego, że do deszyfracji zatrudniono matematyków a nie lingwistów, jak to robiono dotychczas. Polacy zajmowali się nieco ulepszonym do zastosowań militarnych modelem komercyjnej Engmy, używanej od mniej więcej 1920 roku. Metoda zegarowa pozwala zastąpić pracę wielu deszyfrantów, lecz była zupełnie nieprzydatna przy modelu Enigmy z końca 1939 roku.

bulec1

Filmu jeszcze nie widziałem. Zainteresowałem się jednak trochę sprawą wkładu polskiego, bo już kilkukrotnie spotkałem się z bojkotem przez to, że film nie jest o Polakach.
Długo nie musiałem szukać by znaleźć wzmiankę o Hansie-Thilo Schmidt, niemieckim szpiegu-zdrajcy który przez Francuzów przekazywał Polsce schematy, wiadomości i dzienniki ówczesnej Enigmy. Znalazłem też wypowiedź byłego funkcjonariusza polskiego wywiadu twierdzącego, że bez tego Rejewski Enigmy by nie odkodował, tak samo jak Turing bez Polaków.
Nie mam zamiaru nikogo usprawiedliwiać, historykiem też nie jestem i powyższych informacji w żaden sposób nie potwierdzę. Na ich podstawie mogę jednak stwierdzić, że proces odkodowania nie był wcale tak jednostronny jak to prezentują polskie wystawy, strony itd.
A jeżeli faktycznie w filmie jest nawet jednozdaniowa wzmianka o Polakach to tym bardziej nie widzę powodu do narzekania i bojkotu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones