PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 284
oceny
7,4 10 1 188284
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Po seansie czuje rozczarowanie. Propaganda homoseksualna wciśnieta na siłe w najgorszy z możliwych sposobów - oparta o wrażliwość widza wciągniętego w mniej lub bardziej wiarygodną historię. Współczucie w człowieku wzbudza większe pole do tolerancji i to chyba chcieli wykorzystac autorzy tej propagandy. Na koncu mozna bylo odnies wrazenie ,ze to film na tle prześladowań homoseksualnych bo inaczej nie można odebrać tych koncowych statystyk. Szkoda, bo gdyby zrobić film bardziej przemyślanie można by uzyskać naprawdę fajny efekt. A tak pozostało rozczarowanie.

tniedzwiecki

Biorąc pod uwagę, że to głównie biografia Alana Turinga, to chyba wiadomo, że było o jego orientacji seksualnej, która miała wpływ na wojnie i stworzenia projektu pierwszego komputera.

ocenił(a) film na 6
matiwww2

Co innego nadmienić o czymś a co innego tworzyć całą historię w oparciu o to. Tak jak wspomniałem, na końcu filmu ma sie wrażenie, że to film poświecony homoseksualiście a nie matematykowi.

tniedzwiecki

Skoro to biografia Turinga, to dziwne by było gdyby nie pokazali przyczyny jego samobójstwa... a przyczyna była niestety prosta.
Jedyna myśl na koniec filmu jaka mi przemknęła to "zniszczyli geniusza". A mógł facet jeszcze tyle wynaleźć.

tniedzwiecki

Jak można tylko nadmienić o czymś, co doprowadziło głównego bohatera do końca naukowej kariery, a w szerszej perspektywie również do śmierci.
W "Pięknym umyśle" nie mogli tylko nadmienić, że John Nash miał schizofrenię lub w "Wyścigu", że Niki Lauda miał wypadek i się poparzył.

ocenił(a) film na 7
tniedzwiecki

Idąc tym tropem - Piękny umysł był natrętną reklamą schozofrenii. Niektórzy są, mam wrażenie, przewrażliwieni. Historia jest pełna nietuzinkowych umysłów, zniszczonych przez to, że nie równały do reszty, W filmie (zreszta w Pieknym umysle tez) jest watek uzdolnionej matematyczki, która miała pecha z płcią.

ocenił(a) film na 6
e_wok

To jest akurat przekłamany wątek. Kobiety jak najbardziej mogły pracować z mężczyznami. Wybitne matematyczki były werbowane na uniwersytetach przez rząd. Scena w filmie była po prostu durna i propagandowa. Joan Clark, która zresztą została zastępcą szefa sekcji Hut 8, bynajmniej nie była jedyną kobietą kryptologiem w Bletchley Park. Wiele zespołów łamiących kody miało w swoich szeregach kobiety kryptologów. Duże zasługi miała również kryptolog Mavis Batey, która przyczyniła się do sukcesu D-Day.

ocenił(a) film na 7
Jeanettte

Bardzo Ci dziękuję za ten wpis, mam teraz co sprawdzac :-) Ten obszar ciągle jest niedomówiony, tym bardziej wkurza mnie ten dygot antygejowski, ktory wypada smiesznie w porownaniu z tlumem niedocenionych kobiet

ocenił(a) film na 6
e_wok

Film został tak zrobiony, żeby widz był przejęty, jest więc trochę patosu i przesady.

ocenił(a) film na 8
tniedzwiecki

Zgodzę się z tym że potencjał historii był dużo większy, a ukierunkowano go na "pomijalne" wątki, w tym orientację seksualną. Z dylematów moralnych czasu wojny, pracy wybitnych umysłów nad Enigmą, początkami skomplikowanych maszyn liczących czy nawet komputerów, wreszcie ciekawego dla mnie wątku Zespołu Aspergera skupiono się na nośnym i pewnie medialnym temacie. Oczywiście, że to co go potem spotkało było przykre i wymaga zauważenia, ale może można by to załatwić innym filmem?
Zdecydowanie wolałbym historię pogłębiającą opowiedzianą bez tych nachalnych wątków.

PS dzięki bogu Turing nie był ani czarny ani wyznania mojżeszowego...

rauf1

Biorąc pod uwagę, że homoseksualizm, miał bardzo duży wpływ na jego osiągnięcia, nie mógł zostać pominięty.
Gdyby nie homoseksualizm, można by powiedzieć, że nie złamał by enigmy i wojna trwała by kolejne 2-3 lata i nie zaprojektowałby pierwszego komputera, czyli nie mielibyśmy komputerów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones