PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 282
oceny
7,4 10 1 188282
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

NIE OGLĄDAJCIE TEGO KŁAMSTWA. Polecam za to brytyjski dokument na ten temat:
Polscy bohaterowie wojenni
Enigma. Nieznana tajemnica.
odc. 2, Serial dokumentalny - Wielka Brytania 2014 | 60 min http://tv.wp.pl/mprogram.html?prid=7175062

ja_janek

O, czyli jednak Brytyjczycy coś wiedzą na temat polskich dokonań w kryptologii? I na dodatek nakręcili o tym film, godzinny? I to dokładnie w czasie, kiedy kręcono film o Turingu?
Dobrze, że podałeś tę wiadomość, połowa dyskusji na tym forum traci podstawę...
Natomiast zapowiedź tego programu mija się z prawdą... Jeśli Polacy mają problem z umiejscowieniem swojej historii w historii Europy, to co się dziwić innym.

ocenił(a) film na 1
ACCb

Tak, brytyjczycy w końcu przyznają nam zasługi. Natomiast pomysłodawcą dokumentu jest Polka mieszkająca na wyspach, która pragnęła uświadomić anglikom wkład i poświęcenie polaków w czasie wojny. Dokument prezentuje wypowiedzi zarowno poskich jak i angielskich historyków.
Zresztą cała seria jest bardzo ciekawa i aktualnie co tydzien jest emitowana na tvp. Gorąco polecam!!!

ja_janek

To nie jest film o tym co zrobili Polacy, tylko o tym co zrobił Turing i ogólnie jego biografia.
To jak by się czepiać filmu o drugiej wojnie światowej, że jest zakłamany, bo przecież była I wojna światowa.

ocenił(a) film na 1
matiwww2

Gościu i ty nie masz z tym problemu że w filmie wszystkie zasługi Polaków zostały przypisane Turingowi?
Poza tym skąd mam wiedzieć jaki był turing skoro w fundamentalnych sprawach ten film ukazuje kłamstwo.
Film jest m.in. o enigmie a historia enigmy wyglądała zupełnie inaczej.

ja_janek

Nic nie zostało przypisane, wspomnieli, o Polakach, że na podstawie ich badań rozpracowują enigmę, ale jak wspomniałeś, to jest "m.in. o enigmie", ale głównie o życiu i śmierci Alana Turinga, ale w czasie tego życia dokończył i zakończył łamanie enigmy, to zrobili film o enigmie.
Zrozum to, gdyby to był film o enigmie było by dużo o Polakach i o tym, że niemiecki dyplomata nieświadomie im pomógł, ogólnie Polacy mieli dużo pomocy z zewnątrz i podejrzewam, że zdani sami na siebie, nawet z pieniędzmi nie dali by rady.

ocenił(a) film na 1
matiwww2

Ja mam pretensje o to że historia Zygalskiego Rejewskiego Różyckiego, historia ich dojścia do odszyfrowania została zerżnięta i przypisana Turingowi. A Polacy zostali ukazani w sposób marginalny bo jak można to inaczej nazwac skoro jest tam powiedziane iz jedynie ukradlismy jedna enigme i tyle.
To nie jest film o Turingu bo gdyby byl to pokazywałby prawdziwą historię a nie taką jaka się najlepiej sprzeda. W taki sposób możnaby bylo koloryzować każdą drętwą historię i w penym momencie nie byłoby wiadomo co jest prawda a co fałszem. W takiej formie ten film niczym się nie różni o Blair Witch Project - taka sama ściema tyle że tu mamy do czynienia z historią a tej się nie zmienia wg. własnego widzimisie... tylko po to aby jak najlepiej ukazać osobę Turinga.

ja_janek

Skoro nie wiesz o czym jest film, to się nie wypowiadaj.

ocenił(a) film na 1
matiwww2

Ok mistrzu.
W takim razie chciałbym abyś mnie olśnił i powiedział o czym wg. Ciebie jest ten film?

ocenił(a) film na 1
ja_janek

... bo na pewno nie o Turingu.
Jako obywatel każdej innej nacji mógłbym to olać natomiast jesteśmy Polakami i uważam że nie powinniśmy się godzić na takie przedstawianie sprawy. Przecież w tym filmie wszystkie dokonania zostały przypisane brytyjczykom m.in. ten przełomowy pomysł na który wpadli nasi kryptolodzy aby odszyfrowywanie zacząć od 6 znakowego klucza którym niemcy na początku zaszyfrowywali wiadomość - w filmie zrobili z tego patetyczną scenę i przypisali to odkrycie Turingowi a to przecież nasza trójca kryptologów wpadła na ten pomysł 10 lat wcześniej. Czy w takim razie jest to film o Turingu? Nie sądzę. Przecież to są fundamentalne sprawy. W ten sposób jaką można mieć pewność ile w tym filmie jest prawdy o samym Turingu. Być może to że był gejem też zostało dopisane aby opowieść byla jeszcze bardziej nośna. Tego już nie wiem. Ale wiem że nie on dokonał masy odkryć o którym jest mowa w tym filmie. Ładna bajka tyle że nie prawdziwa.

ocenił(a) film na 7
ja_janek

No to musisz się dokształcić kolego...
Polacy rozszyforwali Enigmę w 1932 roku, potem Niemcy ją udoskonalili, Polacy rozszyfrowali Enigmę w 1938 , ale Niemcy znowu ją udoskonalili. Wtedy przekazali swoje materiały Anglikom i Francuzom. W 1940 Niemcy znowu udoskonalili Enigme, tak że poslkie badania już nie wystarczały. Zespół Turinga na podstawie polskich materiałów złamał ten kod w czasie wojny.
Czyli prace Polaków były bardzo ważne, ale gdyby nie Turng to nie miałyby żadnego znaczenia dla losów wojny
Turing był gejem. Wystarczy sięgnąć do wikipedii, zeby o tym się dowiedzieć

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones