PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476580}
8,2 437 916
ocen
8,2 10 1 437916
7,6 41
ocen krytyków
Gran Torino
powrót do forum filmu Gran Torino

To b. dobry film i można go w różny sposób odbierać. Wielcy reżyserzy kręcą swoje filmy by każdy mógł znaleźć w filmie coś dla siebie. Dla przeciętnego widza będzie to komedio-dramat rodzinny lub komedia z elementami dramatu. Dla bardziej uważnego widza jest to film, który można opisać jako film religijny. Film o odkupieniu, o pogodzeniu się ze światem, o poświęceniu życia dla kogoś, ogólnie dotyczący wartości chrześcijańskich. Może nie przypadkiem, Walt jest pochodzenia polskiego. Jest sporo momentów, które umożliwiają taką interpretację. Np. końcowa scena, gdy Walt leży na ziemi jak Jezus na krzyżu, odkupił swoje winy (może za rzeczy które robił podczas wojny w Korei) i wybawił z zagrożenia rodzinnę wietnamską (nie poto dał się zabić przy tylu świadkach by tamci nie poszli siedzieć).

ocenił(a) film na 10
gegon

"religijny" - no właśnie! brakowało mi tego słowa;). Rzeczywiście ujmuje ono, to o czym jest - również i moim zdaniem - w swojej istocie ten film. Ten film jest o przemianie człowieka, jego pojednaniu się z Bogiem, rodzeniu się miłości do nieprzyjaciół aż do złożenia siebie w ofierze, oddania za drugiego życia. Egzemplifikacja ewangelicznej miłości do której zaprasza nas Chrystus.
Mnie dodatkowo zastanawia: na ile jest to osobiste wyznanie Eastwooda a na ile tylko i wyłącznie kapitalnie zrobiona i przestawiona historia? Mam nadzieję, że kolejny jego film choć częściowo pozwoli mi znaleźć odpowiedź.

ocenił(a) film na 10
gegon

Mówiąc najprościej, jest to praktyczna realizacja chrześcijańskiego ideału poświęcenia dla innych, skontrastowana z teoretycznym nauczaniem.

ocenił(a) film na 10
TangoAndWaltz

Zresztą nie oznacza to bezmyślnej cielęcej pokory, bo przewija się tutaj wątek, który Mickiewicz wyraził:
'Bo dzieło zniszczenia
W dobrej sprawie jest święte, Jak dzieło tworzenia;
Bóg wyrzekł słowo stań się, Bóg i zgiń wyrzecze.'
Tekst znany ze szkoły, zresztą o ciut podobnej sytuacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones