PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476580}
8,2 437 916
ocen
8,2 10 1 437916
7,6 41
ocen krytyków
Gran Torino
powrót do forum filmu Gran Torino

Film mnie potrafi pocisnąć tak po męsku. Rzucić pod ocenę, jakby skierować strop światła na moje własne zachowania. Każdy musi wyrosnąć na kobietę lub mężczyznę, niektórzy nie wyrastają na w pełni dobrze rozwinięte osobniki tego ziemskiego zoo.

Rozwinę trochę to co napisałem w notce do filmu przy ocenie.

Dla mnie, sensem tego filmu jest to że męskość, jest takim sposobem życia, że się dba o własne podwórko. A gdzie jest własne podwórko? Wszędzie tam gdzie ma się władzę nieść ład i porządek. I to ogólnie mężczyźni zapewniają.

Film jest taką jakby nauką, nie odwracania oczu od tego, że możesz zrobić coś wartościowego z władzą w Twoich rękach.
Że możesz nieść to co niósł Walt.

No i ten film jest takim właśnie zapisem tej męskości, lub mężnej postawy (bo kobiety również mogą tak czynić). Jest jeszcze jedna kwestia, nie do przeskoczenia. Tej wiedzy uczy się przebywając już z kimś kto ją posiadł. Musi się tego nauczyć chłopiec od mężczyzny - gdyż ta wiedza nie może być inaczej przekazywana.

Otóż mamy do czynienia, z jakby taką dobrą, duchowną próbą rozlania tej świadomości w jak najwięcej umysłów. Poprzez to że ten film mogło obejrzeć dużo osób, stał się kultowym - co domknęło jego koło. Znów dobry uczynek.

Taki jakby pomnik dla męskości.
Dla religijnego sprawczego cudu bożego człowieka.



Co mi się w filmie nie spodobało to karykaturalne przedstawienie jego synów. Wydało mi się to naciągane, i tworzone na potrzeby filmu. Takich scen jest więcej, niektóre rzeczy są aż nadto opisane stereotypowo.

I nie mówię tu, tylko o całych postaciach tworzonych na siłę jak np. wyżej wymienieni bracia i ich żony/dzieci bojący/uciekający wzrokiem od tego by spojrzeć i pozwolić światłu oślepiającemu ich, opaść. Dojrzeć to co trzeba by podjąc wybór prowadzący do osiągnięcia spokoju. Być może nie potrzebowali szukać go? Tak jak główny bohater? Czy to coś o nich może powiedzieć?

Dlaczego tak myślę? A no bo dlatego, że wątpliwym wydaje mi się, ażeby Walt tak wychował synów nie przekazując im tej świadomości, wychowania. To było dla mnie trochę oderwane od ciągłości filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones