PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30649}

Grek Zorba

Alexis Zorbas
7,8 13 775
ocen
7,8 10 1 13775
7,4 11
ocen krytyków
Grek Zorba
powrót do forum filmu Grek Zorba

Film ogólnie robi wrażenie, ma także bardzo mocną końcówkę, która absolutnie zapada w pamięć, no i jak zawsze bardzo dobrego Quinna, ale nie o tym chce powiedzieć. Krótko napiszę o motywie tańca, który w filmie pojawia się kilka razy (nie tylko na końcu) i jest moim zdaniem dość ważnym elementem w analizie całościowej filmu. Grecka muzyka, santuri i słoneczna Kreta mają niebagatelny wpływ na klimat filmu i pokazanie postaci. Sam taniec zaś jest ucieczką z trudnego świata, drobnostką, która dodaje bohaterom sił. Sam Alexis wspomina, że został uznany za szalonego, gdy po śmierci swego ukochanego syna zamiast ronić łzy rzucił się w wir pełnego pasji tańca i tylko dzięki temu udało mu się pokonać ogromny ból. Tak samo w scenie końcowej to taniec wieńczy katastrofę, upadłą ideę, której bohaterom zrealizować się nie udało. Młody Anglik prosi Zorbę, by nauczył go tańczyć przed wyjazdem, bo właściwie tylko to mu na Krecie pozostało do zrobienia. Obaj dają się porwać, z szaleńczym śmiechem na twarzach, zapominając o tym, co starali się osiągnąć przez tyle czasu. Dodatkowo, stara Francuzka wspomniała, że kiedyś była znaną artystką, występowała w sławnych kabaretach. Również ten epizod, którym wielu mógł umknąć przez przypadek, zdaje się odnosić pośrednio do motywu tańca pokazanego w tym dziele. W wypowiedzi bohaterki czuć w tym przypadku ogromny sentyment, ale i żal, że wspaniałe chwile jej życia już nie powrócą. I tragiczne są jej dalsze losy, jeśli oglądać film do końca. Taniec, śpiew i muzyka, szerzej, odgrywają tu więc ogromną rolę i są tym, co w duszy bohaterów w końcu zdaje się chyba być najważniejsze w tym pełnym cierpień świecie.

ocenił(a) film na 10
diego88

Bardzo trafnie zwróciłeś uwagę na wielką rolę tańca w tym filmie. Myślę jednak, że taniec jest tutaj wielofunkcyjny i nie pojawia się jedynie w kontekście cierpienia. A jeśli pojawia się w takim kontekście, to nie jest on "ucieczką z trudnego świata", ale sposobem funkcjonowania w nim. Pamiętasz słowa Zorby, gdy wieczorem, po wizycie u mnichów wraca do domu i zaczyna szaleńczo tańczy? "Co człowiek może jeszcze zrobić, gdy jest pełny?" Tu taniec pojawia, gdy Zorba jest szczęśliwy ze swego genialnego pomysłu sprowadzania drewna ze szczytu góry. Taniec tutaj jest formą ekspresji radości. W ostatniej scenie, co prawda przedsięwzięcie się kończy fiaskiem, ale taniec nie ma funkcji ucieczki od trudnej rzeczywistości, ale oznacza afirmację życia pomimo całego trudu z nim związanego. Zorba w pewnym momencie mówi, że nic po nas nie zostanie, że będziemy jedynie pokarmem dla robaków. I z takiego pojmowania śmierci rodzi się afirmacja życia. Zorba ma coś z epikurejczyka.

ocenił(a) film na 8
Barbaros

Na końcu Anglik prosi Zorbę o to, by nauczył go tańczyć, a tak naprawdę chce wywieźć z Krety umiejętność, której pozazdrościł Grekowi. Umiejętność bycia ponad problemami, odcięcia się od cierpienia. Za kilka dni cudzoziemiec ma opuścić Grecję, a ta umiejętność ma być swego rodzaju pamiątką i doświadczeniem, które chce zabrać ze sobą na resztę życia. "Grek Zorba" - film o optymistycznym podejściu do życia? Niekoniecznie. Raczej w środku ból, a na zewnątrz taniec. Bo co człowiek ma zrobić kiedy jest pełny? Wybuchnąć?

diego88

Swoją drogą, to słyszałem, że Taniec Zorby powstał dlatego, iż odtwórca tej roli nie potrafił nauczyć się żadnego prawdziwego greckiego tańca. Zbliżenia na jego nogi (52 minuta) zrobiono dublerowi.

ocenił(a) film na 9
diego88

Najpierw, namówiony, wyruszyłem do Teatru Wielkiego w Łodzi na balet pod tytułem Grek Zorba. Obejrzawszy spektakl wziąłem się za obejrzenie filmu pod tym samym tytułem. I jedno i drugie obejrzałem bez zmrużenia oka. Absolutna rewelacja. W tym pierwszym przypadku owacje na stojąco i trzykrotny bis. Otarli się o baletowe mistrzostwo świata. I jedno i drugie trzeba koniecznie zobaczyć. 10/10 !!! dla baletu i 9/10 !!! dla filmu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones