PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5959}
6,6 6 044
oceny
6,6 10 1 6044
6,8 5
ocen krytyków
Gry uliczne
powrót do forum filmu Gry uliczne

czy nazwiska i fakty przedstawione w filmie są prawdziwe??

ocenił(a) film na 7
kevin_moore

Tak, większość jest prawdziwa, ale niektóre trudno byłoby zweryfikować nie mając dostępu do teczek. Ciekawa dyskusja (http://www.filmweb.pl/film/Gry+uliczne-1996-5959/discussion/Sk%C4%85d+wiedzieli +o+Ketmanie,424595)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Pyjas
http://pl.wikipedia.org/wiki/Les%C5%82aw_Maleszka A to Ketman, nie wiem dlaczego tacy ludzie są nietykalni. Pytanie jak głęboko to wszystko siedzi?

ocenił(a) film na 7
pretex

Ja od lat zadaje sobie to pytanie. Nigdy tego nie zrozumiem. Również tego, że w 1992 wolne, demokratyczne wybory wygrali dawni komuniści, czyli sługusy ZSRR - SDRP, późniejsze SLD.
Najlepiej ten przedziwny mechanizm wytłumaczył kiedyś Maleńczuk. Nagrał, właśnie po tamtych wyborach, piosenkę "Czerwone tango", a w wywiadzie powiedział: "polskie społeczeństwo jest skur.vione a każda k... potrzebuje alfonsa". Niczego trafniejszego nie słyszałam.

A zdanie z życiorysu Maleszki potwierdza to dosadnie: " Dzięki pomocy SB dostał pracę w Bibliotece Jagiellońskiej oraz zdobył przydział na mieszkanie na osiedlu Azory w Krakowie. Za donosy otrzymywał od SB regularne kwoty. Znajdował się wśród najlepiej opłacanych agentów w Polsce".

ocenił(a) film na 7
Goha2013

Wypada jeszcze napisać ze towarzysz Maleszka od samego początku był dziennikarzem Gazety Wyborczej. Pisał w niej duzo roznych tekstow, miedzy innymi - O ZGROZO! - na temat lustracji. Jak łatwo sie domyslec był przeciw. Nie ma to jak poszanowanie zasady nemo iudex in causa sua...

ocenił(a) film na 7
cytochrom

Cóż...sprzedawczyk działający przeciw obywatelom własnego państwa...czego się spodziewać. Zwykły przestępca. Tylko gdyby mafiozowie z Wołomina zaczęli pisać teksty, nikt by nagle nie uznał ich za intelektualistów. I to są właśnie skutki grubej kreski. Brak jednoznacznego zapisu, że PZPR to był rodzaj agentury obcego państwa. A wszyscy jej członkowie działali przeciw suwerenności państwa polskiego, w tym szykanując obywateli, ergo są przestępcami. Brak takiego zapisu to ogromna strata dla historii i teraźniejszości.

Goha2013

Jestem jak najbardziej za usunięciem agentów z życia publicznego. Do dziś nie potrafie się pogodzić, gdy czytam o historii i tej cholernej "Grubej kresce". Nie uważam, jednak że powinniśmy rozciągać tę odpowiedzialność na wszystkich ludzi, którzy się do partii zapisali. Mój Tata działał w Solidarności. Już pod koniec tego ustroju. Jednak, żeby dostać mieszkanie musiał się zapisać do Partii. Jego zwierzchnicy z Solidarności go sami namówili, by się zapisał, by dostać to mieszkanie. Nie był na żadnym stanowisku partyjnym. Nie donosił nie współpracował. Zapisał się dostał mieszkanie i tyle. Do tej pory mieszkali z Mamą na stancji w jednym pokoiku ze wspólną łazienką i dostępem do kuchni w wyznaczonych godzinach. Takich ludzi było wielu, jeśli nie większość. Po prostu komuniści stosowali szantaż, by zwiększyć statystyki ,mówiące o ilości członków partii w Polsce. A ludzie musieli gdzieś mieszkać, gdzieś pracować. Uważam, że byli także ofiarami systemu i szantażu.

ocenił(a) film na 10
cytochrom

Szkoda słów - Gry Uliczne powinny być wyemitowane w piatek o 20.00 w TVP1 a zaraz po nich dokument "3 Kumpli".

ocenił(a) film na 7
aliveinchains

Jak mówi Rosa pod koniec filmu: "Nikomu taka prawda nie jest potrzebna".

ocenił(a) film na 7
cytochrom

A jednak jest! Choćby nam :)

To, co mnie się nie podoba to dociekanie tej prawdy w ramach marketingu politycznego. To jest przesłanie uniwersalne, wprost nawiązujące do tego, czym jest człowiek, czym humanizm i życie z godnością lub bez.
Ale może taka już natura naszego świata, że każdy element życia publicznego staje się elementem politycznej gry.

Też uważam, że film powinien być emitowany w normalnych godzinach, regularnie co kilka miesięcy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones