PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5964}
7,0 2 956
ocen
7,0 10 1 2956
Grzeszny żywot Franciszka Buły
powrót do forum filmu Grzeszny żywot Franciszka Buły

Richtich fajnisty.

ocenił(a) film na 10

Pamiętam te tłumy w kinach. Nikt nie może powiedzieć że część Ślązaków nie identyfikowała się z polskością. Oni są głównymi bohaterami. Choć mnie ujęła staruszka na cmentarzu pomstująca na komunistów. Na sali kinowej jeden wielki ryk aprobaty. Przepiękne obrazki śląskiej obyczajowości, dobra gwara i humor. Niech się Kuc schowa.

Winnetou28

A kto to jest Kuc?

ocenił(a) film na 10
jan_niezbedny0

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Oczywiście Kutz Kazimierz.

Winnetou28

Skoro Kutz Kazimierz, to nie wiem, dlaczego miałby się "chować".
Ostatecznie to twórca wybitnych filmów o Śląsku i jego autochtonach.

ocenił(a) film na 10
jan_niezbedny0

Oglądając "śląską trylogię" możemy pochwalić gwarę, dobrą grę aktorska, plenery, a także wzruszające elementy obyczajowe i humor. Mnie jednak razi zbyt duży pierwiastek lewicowy zawarty w tych utworach. Sądzę że nie jest to tylko pochodną czasów powstania filmów, a osobistych poglądów reżysera. To nie pozwala mi uznać tych dzieł za wybitne. To oczywiście tylko moje zdanie. Pamiętajmy też o autochtonach Górnego Śląska walczących po stronie Niemiec.

Winnetou28

Skoro już mowa o pierwiastkach lewicowych i ryku aprobaty w kinie, wobec babci wyzywającej na komunę - tak ze zwykłej ciekawości - ciekawe, ilu z tych ryczących klęło potem, że ta komuna upadła :)

ocenił(a) film na 10
jan_niezbedny0

Twoja teza o upadku komuny jest bardzo kusząca, ale czy prawdziwa? Komunistycznych zbrodniarzy chowa się na Powązkach. Nadal są patronami naszych ulic. Kto najbardziej wzbogacił się na upłynnieniu majątku narodowego? Komu pozwolono na założenie firm ochroniarskich? Dlaczego Miller, Czarzasty,Kwaśniewski i Inni nie oglądają świata zza krat, a zamiast tego wypowiadają moralitety? I.T.D. Mam nadzieję że teraz dokonuje się właśnie ostateczne sprz ątanie. Zobaczymy czy się uda. A film o Bule to fajna historyjka łotrzykowska. Trochę do śmiechu ale i do płaczu. A u Kutza mamy jednak zadęcie. Mało lub wcale nie ukazał religijności Ślązaków. A w Paciorkach...chłopek roztropek komunista. Pachnie mi to filmem na zamówienie. A o Panu Kutzu i jego poglądach resztę dowiedzieć się można z jego obecnych wypowiedzi i felietonów. No ale nie ma co się zacietrzewiać.

Winnetou28

Teraz mogę się akurat zgodzić z komuną, bo właśnie mamy jej powrót - replikę PRLu montowaną przez partię komunistycznego pieszczocha i pełną byłych komuchów (oraz ich dawnych "sygnalistów").
Tyle, że tym razem na spółkę z koloratkami.

ocenił(a) film na 10
jan_niezbedny0

No cóż, w pierwszej Solidarności było wielu komuchów i ubeków, ale mimo to tablica z 21 postulatami jest dziś skarbem UNESCO. A jeśli dziś w zjednoczonej prawicy plątają się jakieś czerwonej jednostki, to dobrze że otwarły oczy. A co do koloratek, to nasze największe victorie i klęski były zawsze z ich udziałem. Za wyjątkiem tej czerwonej pojałtańskiej. Kilka lat po Franciszku Bule nakręcono coś w rodzaju kontynuacji. Ale niestety nie wyszło dobrze. Pozdrawiam.

Winnetou28

Z jednym zastrzeżeniem - nie ma w Polsce czegoś takiego jak "zjednoczona prawica". Tu w ogóle nie ma normalnej prawicy, a już na pewno nie jest nią prezentujący coś w rodzaju łupieżczego, destrukcyjnego dla państwa katosocjalizmu PiS.

PS. Te słowa o "otwarciu oczu" piotrowiczów, kaczynskich itd. pozwolę sobie potraktować jako żart - łagodnie ujmując).

Również pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Winnetou28

Moim zdaniem swego rodzaju kontynuacja tego filmu czyli "Komedianci z wczorajszej ulicy" też jest dobrym filmem. Nie to co "Grzeszny żywot ..." ale warto zobaczyć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones