PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=695454}
6,0 14 019
ocen
6,0 10 1 14019
3,5 20
ocen krytyków
Gwiazdy
powrót do forum filmu Gwiazdy

Liczyłem na fajną biografię, a tymczasem większość filmu to stek bzdur.
I tak -
1. Marlena i Ginter to postacie fikcyjne.
2.Matka nie była z Zabrza, ale była księgową we Lwowie i tam poznała późniejszego ojca Heinza/Jana.
3.Matka będąc z nim w ciąży faktycznie w 1943 pojechała do Berlina, ale tam nie widziała się z nim, bo powiedziano jej, że zginął na froncie.
4.Po bólach porodowych matki na klatce schodowej wynika, że zaraz urodziła, a to nieprawda, bo nastąpiło to po kilku miesiącach, gdyż mieszkała w Berlinie u ciotki.
5.Mustanga kupił od sztygra z kopalnii, a nie wziął ojcu.
6.Żadnego spotkania z ojcem w Brazylii nie było, a został namówiony do ucieczki przez ojca listownie.
7.W filmie jest mowa, że w Rio De Janeiro przeciwko Brazylii zagrał swój PIERWSZY mecz w reprezentacji.A był to jego występ nr...13, bo debiutował z Czechosłowacją 2 lata wcześniej.Dodatkowo mecz w Rio De Janeiro był 2 meczem z Brazylią.3 dni wcześniej zagrali w Belo Horizonte.
8.W filmie jest mowa, że z Brazylią przegrali 0-1, a tymczasem wyniki były 1-4 i 1-2.
9.W filmie jest mowa, że okazja nadarzyła się w Sztokholmie, a sam Banaś mówi, że uciekł w Goteborgu po meczu Polonii Bytom w Pucharze Intertoto.
10.Nie uciekł sam, a namówił do tego jeszcze 2 kolegów z Polonii.
11.W Niemczech po kilku tygodniach widząc, że ojciec ma go gdzieś opuścił go i jakiś znajomy załatwił mu testy w FC Koeln.
12.Po dyskwalifikacji w Niemczech był jeszcze rok - trenował w klubie, gdzie miał zapewnione posiłki i mieszkanie oraz dostawał 1.5 tysiąca marek miesięcznie.
13.W tym czasie korespondował z prezesem Polonii Bytom i dlatego wrócił.
14.Po powrocie dostał zakaz wyjazdów z reprezentacją do RFN i to było przyczyną, że nie mógł jechać na Olimpiadę 1972 i Mundial 1974 - obie imprezy były w RFN.
15.Ciekawe po co na ekranie w roli Krystyny Loski pojawiła się jej córka Grażyna Torbicka.Nie ma nawet kadru, że znali się, a faktycznie było, że adorował ją, choć ponoć bez konsumpcji, ale bardzo z rodziną spikerki przyjaźnił się.
Tyle ode mnie, a jak Ktoś ma jeszcze coś do dodania, to niech wypisuje.
Na koniec dodam - jak wynika w tej produkcji jest więcej bajki, niż faktów.

pawelk1504

no niestety smutno mi się zrobiło po tym filmie. Taki ciekawy materiał na film, a wszystko poza wydarzeniami historycznymi wokół których rozgrywa się film zmyślone.

siweq

Najsmutniejsze jest, że faktycznie biografia Banasia jest niezwykle barwna i nie trzeba było jej upiększać ani wymyślać trójkąta miłosnego, gdzie 2 postacie są fikcyjne.
Mnie kibica piłkarskiego najbardziej wkurzył ten kit z debiutem w reprezentacji przeciwko Brazylii.
I jeszcze dodam, a o czym nie napisałem w punktach, a była mowa w filmie - nie miała miejsca wymiana koszulek Banasia z Pele.
A już tego, że powodem opowieści historii życia Banasia zaczęto była próba zabójstwa Gintera podczas meczu RFN-Polska całkowicie nie rozumiem.
Oglądałem jakiś czas temu biografię Pelego - nawet nie ma co porównywać....

ocenił(a) film na 3
pawelk1504

Ciekawe czy prawdziwy Banaś też tak seplenił jak Kościukiewicz? ;-)

Janekkowalski2011

A tego to nie wiem, choć najśmieszniejszy moment dla mnie w filmie jest, gdy Fabijański grający Gintera podczas meczu ligowego w latach 60-tych robi roulette a'la Zidane.
A Zidane to, jak wiemy dużo późniejsze czasy, niż Banasia...

pawelk1504

jak można mieć kilkumiesięczne bóle porodoweXD

idiotka_3

Współczuję twoim bliskim toku rozumowania :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones