PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=873174}
6,0 220
ocen
6,0 10 1 220
4,7 3
oceny krytyków
Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie
powrót do forum filmu Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie

Nie mam nic przeciwko, żeby mówił o Herbercie, bo się znali, ale widzę brak odwagi u autora, który nie zapytał, albo nie opublikował odpowiedzi AM na ważne pytanie: Dlaczego Zbigniew Herbert usunął z dedykacji jednego z wierszy słowo "przyjaciel" o Michniku i dlaczego u kresu życia nazywał go "manipulatorem i kłamcą, który dorabia potworowi ludzką twarz"?

Czyżby kornik napisał uładzony życiorys, a szpicle, kaci i tchórze zwyciężyli, z ulgą rzucając grudę ziemi na pogrzebie Księcia Poezji...?

LukaszJarosz25

Być może, zapytany o to Michnik, odesłałby do wywiadu z Katarzyną Herbert, która miała większy wgląd w formę męża: "Wie pan, dla mnie to jest nieznośnie bolesne, kiedy teraz w filmie pana Zalewskiego słyszę biedny, schorowany, zachrypnięty, rozzłoszczony głos Zbyszka wypowiadający bardzo niesprawiedliwe sądy o ludziach, których przez wiele lat kochał i z którymi poróżnił się na samym końcu życia. Jest jakiś kompletny absurd w tym, że nagle jako jego wielcy przyjaciele występują w tym filmie ludzie, których ja przez 30 lat naszego małżeństwa na oczy nie widziałam. I co ja mam z tym robić? Jakoś muszę przecież dbać o pamięć tego człowieka. Prosiłam Andrzeja Gelberga o przekonanie Zalewskiego, żeby tego filmu nie robił. Bo wiedziałam, że nic dobrego z tego nie powstanie. A on jeszcze sam w tym filmie wystąpił." I dalej: "To było w 1994 r., kiedy ukazał się wywiad Zbyszka dla Gelberga. W tym wywiadzie Zbyszek powiedział bardzo dużo złych rzeczy. W takim był nastroju, a Gelbergowi to bardzo dogadzało. Adam Michnik przeczytał ten wywiad chyba w samolocie. Jak tylko doleciał, zadzwonił do nas z Tokio. Bardzo chciał rozmawiać ze Zbyszkiem. Zbyszek był poruszony, że Adam do niego dzwoni. Ale miał rurę w tchawicy, dusił się, nie mógł mówić. Powiedziałam Adamowi, że Zbyszek nie może rozmawiać, a Adam pewnie pomyślał, że Zbyszek z nim nie chce. Może nie byłam dość przekonywająca. Już potem nie zadzwonił. Zresztą nie wiem, czy to by coś zmieniło. Wie pan, Zbyszek nigdy nie był całkiem jednoznaczny. Ale jego zasady były bezlitosne. Dlatego był samotny." (https://fundacjaherberta.com/zbigniew-herbert/zycie/wspomnienia-rodziny-i-przyj aciol-o-herbercie/katarzyna-herbert/)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones