PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343217}

Hobbit: Niezwykła podróż

The Hobbit: An Unexpected Journey
7,6 400 251
ocen
7,6 10 1 400251
6,5 33
oceny krytyków
Hobbit: Niezwykła podróż
powrót do forum filmu Hobbit: Niezwykła podróż

Serial dokumentalny ukazujący skąd wziął się świat "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Seria ta pochodzi z kanału telewizyjnego History. Cały odcinek jest o tym, co tak naprawdę wywarło największy wpływ na powstanie mitologii Śródziemia, jak doświadczenia życiowe i światopogląd Tolkiena ukształtowały historię trylogii, a także innych jego dzieł.
Dla tych co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć.

Moim zdaniem świetny materiał, który pokazuje, że "Hobbit" i trylogia to nie tylko puste i bezwartościowe bajki, a wprost przeciwnie.

Podaję linka do wersji w języku angielskim :http://www.youtube.com/watch?v=kte_ajwttME

Wersję po polsku można wziąć z ch omi ka, wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarce.

ocenił(a) film na 9
Aredhel125

"Hobbit" i trylogia same z siebie pokazują, że to nie puste i bezwartościowe bajki. Nie potrzeba do tego żadnego serialu TV.
Czepiam się nie serialu tylko tego jednego zdania.

ocenił(a) film na 8
Leszy2

Oczywiście, że tak. Jak świat stworzony przez Tolkiena w oparciu o chrześcijaństwo, zbudowany na chrześcijańskich wartościach, może być pustą, bezwartościową bajką, ,,śmieciową bajką" jak to ktoś określił? Nie wspominam już nawet o tradycji europejskiej niechrześcijańskiej, króra także tworzy naszą kulturę.

Pani_Zima_1989

Ten materiał jest chyba dla tych mniej ogarniętych co piszą że fabuła jest tak słaba i ten film nie niesie ze sobą żadnych wartości. A jest tak jak mówisz. Cały świat stworzony przez Tolkiena to jedna wielka symbolika.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Gdyby był na chrześcijańskich wartościach to ktoś by umarł na krzyżu, że takiego kogoś nie ma to raczej nie. Najlepszą bajką i tak jest biblia.

jukatos

Błędne założenie. Chodzi o całość: Motyw walki dobra ze złem,i tu mamy Boga i w świecie Tolkiena istnieje ktoś taki zwany Eru. Bóg ma aniołów, Eru ma Valarów.. W Bibli jest Szatan, tu mamy Morgotha. Mamy demony wyobrażane jako ludzi z rogami, tu mamy balrogów- ogniste demony. A to takie ogólnikowe przykłady. Trzeba by się było zapoznać z całą twórczością Tolkiena.

ocenił(a) film na 8
Gandalfonix

To nie tylko w chrześcijaństwie takie motywy występują. Mitologia grecka czy egipska ma podobne założenia. A chrześcijaństwo opiera się głównie na naukach jezusa i życiu po śmierci. Bo nigdzie niema wzmianki jak to demony walczą z ludźmi, opis wyglądu, co najwyżej ich kuszą i opętują(co zabawne opętanie w bibli jest opisywane jako choroba ślepota, epilepsja itp).

jukatos

Niby tak, ale mimo wszystko głównie chrześcijaństwo bo mamy jednego Boga u nas i 1 jest u Tolkiena. Religie grecka i egipska były politeistyczne. Może bardziej od chrześcijaństwa pasowałby tu judaizm ale myślę że Tolkien bardziej opierał się na chrześcijańskich wartościach. Cały krąg z którego Tolkien czerpał czyli mitologia germańska,nordycka itp są w kręgu chrześcijańskim.

ocenił(a) film na 8
Gandalfonix

W greckim był bóg przywódca czyli Zeus i jego przeciwnik Hades(więc też można budować symbolikę). Jak mitologia germańska, nordycka czy słowiańska może być w kręgu chrześcijaństwa jak zostały wyparty przez nią.
Dla mnie osobiście bezsensu jest szukanie drugiego dna w danym filmie.

ocenił(a) film na 8
jukatos

Czysto teoretycznie za "życie po śmierci" można uznać istoty żyjące w krainie valarów będącym swego rodzaju niebem... Była jakaś wzmianka w Silmarillionie o tym bodajże

ocenił(a) film na 8
jukatos

A nauki Jezusa to w głównej mierze miłość - do ludzi, świata, nie nienawiść, budowanie - nie niszczenie i zabijanie. W WP nie ma umierania na krzyżu,ale jest umieranie za ludzi, wolność, pokój, miłość i szczęście, jest poświęcenie. Jak inaczej nazwać podróż Froda i Sama do Mordoru, bitwy, które staczają inni bohaterowie, ostatnią bitwę pod bramą Mordoru? Zawsze mogli się przyłączyć do Saurona, ale nie o samo życie im chodziło.

ocenił(a) film na 9
Pani_Zima_1989

Dokładnie! Narażali własne życie, żeby ratować innych od wiecznej zagłady. Ponadto, zdradzając trochę treść podanego przeze nie filmu, to również Gandalf miał być porównywany do Jezusa.
Chyba nie wszystko trzeba pojmować aż tak dosłownie, żeby bohaterów WP przybijać do krzyża. Zresztą droga Froda jest jak droga krzyżowa o ile w ogóle wypada wysnuć takie porównanie. Droga pełna cierpień.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

Narażali swoje życie dla shire i swoich braci, dla samych siebie. A sama droga krzyżowa jezusa jest dogmatem katolickim w biblii jest krócej opisana i upiększona.

ocenił(a) film na 9
jukatos

Bilbia Biblią, ale Tolkien akurat był katolikiem i dlatego porównałam akurat do drogi krzyżowej.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

A Peter Jackson ateistą. No to nie jest na podstawie biblii.

ocenił(a) film na 9
Aredhel125

Ale nakręcił film w oparciu o twórczość Tolkiena i zobrazował to co było w książce. Może skoro jest ateistą to w ogóle nie powinien zabierać się za rzeczy "katolickie" i ogólnie wszystkich katolików i chrześcijan traktować jak wrogów. Albo powinien był zrobić parodię Władcy Pierścieni, żeby wyrazić pogardę dla głupiego, infantylnego i naiwnego Tolkiena. Przynajmniej głośno wyraziłby swoje poglądy.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

Kto powiedział, że to jest katolickie?

ocenił(a) film na 9
jukatos

Katolickie, w sensie, że Tolkien był katolikiem i w dużej mierze to co pisał wynosił ze swojej wiary., ale nie tyko z niej.Obejrzyj ten odcinek, który podałam wyżej, tam jest wszystko na ten temat.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

W świecie Tolkiena jest więcej ras niż ludzie, są elfy,hobbity, krasnoludy itp. , nie wiem kto daje miłość do ludzi, skoro oni walczą sami. Tylko elfy w hełmowym jarze się przyłączają. Kto umiera dla ludzi? Każdy walczy o swoje podwórko. Wolności w biblii niema, bo ona popiera niewolnictwo. Pokoju i szczęścia biblia również nie dała.

ocenił(a) film na 8
jukatos

,,Kto umiera dla ludzi? Każdy walczy o swoje podwórko." - Gandalf, Aragorn, właściwie cała drużyna pierścienia, itd. Oczywiście, że walczą o swoje podwórko, ale czy to oznacza, że nie walczą z miłości ani dla ludzi, ktorzy mieszkają na tym podwórku? Przecież Frodo ani Sam, kiedy wyruszali na wyprawę, nie spodziewali się z niej wrócić. Umieranie dla ludzkości nie musi zaraz oznaczać ludzkości całego świata, wystarczą ci których się kocha. I jak powiedział Gandalf : nie tylko wielka moc zwycięża, wystarczą codzienne dowody dobra i czułości by rozproszyć mrok.
A rasy w Śródziemiu walczą ze sobą, ponieważ są niedoskonali, tak jak niedoskonali są ludzie w biblii. Zupełnie wypadło mi z głowy, kto to powiedział, ale brzmiało to tak, że Biblia jest świętą księgą o nieświętych ludziach.
Walczą, wywołują wojny, ulegają złu, ale na koniec dobro zawsze wygrywa. ,,Władca pierścieni "Tolkiena jest tylko częścią jego mitologii o stworzeniu i dziejach świata, nie o końcu świata, kiedy Bóg( a właściwie, Iluvatar, Eru )objawi swój cel i dobro zatryumfuje, zło w postaci Morgotha i jego sług nie zostało jeszcze unicestwione, więc ludzie grzeszą.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Walczą o przetrwanie, w WP jest klarowny podział na dobro i zło. W biblii już nie, bo zabicie swojego syna, chociaż w absurdalnych celach wydaje się złe.
Czy tylko w biblii ludzie są niedoskonali? To wina boga, że ludzie są tacy, bo to on nas rzekomo stworzył.
W biblii póki co cały czas zło triumfuje od grzechu pierworodnego do końca świata, w którym tylko garstka ocaleje.

ocenił(a) film na 8
jukatos

Piszesz tak, jakby jedynym celem działa bohaterów WP było przeżycie. Czy dobrze rozumiem, że według ciebie Frodo, Sam, Aragorn, Gandalf, Rohirrimowie i reszta to egoiści, kierujący się najniższym instynktem przetrwania, tak jak zwierzęta walczące o swoje terytorium? Dlaczego nie przyłączyli się do Saurona tak jak Saruman? Do tej pory sądziłam, że Władca Pierścieni to bajka o dobru i złu, o honorze, odwadze i poświęceniu. Twoje podejście jest bardzo cyniczne, ale jestem pewna, że się mylisz.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Wojny to nic więcej jak walka o terytorium. Bo wiedzieli, że pod rządami saurona będą niewolnikami. Saruman zapewne też, dlatego stworzył uruk hai.

ocenił(a) film na 8
jukatos

Czy to jest prowokacja z twojej strony? Bo już trochę się pogubiłam i nie wiem, które komentarze brać na poważnie.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Co jest twoim zdaniem prowokacją.

ocenił(a) film na 8
jukatos

Mam wrażenie, że z twoich komentarzy wynika, że wojna w WP toczy się tylko o terytorium, a bohaterowie działają bez przyświecających im jakichkolwiek wartości czy ideałów. Twoja interpretacja powieści Tolkiena jest dość.... realistyczna, jeśli nie naturalistyczna, powiedziałabym nawet, że to trochę materialistyczne podejście. Po prostu jeszcze się z czymś takim nie spotkałam, uważam, że WP ma raczej znaczenie symboliczne. Albo nie zrozumiałam o co ci chodzi.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Oczywiście, że chodzi o terytorium tak jak Hitler napadł na Polskę i inne europejskie kraje. Tak samo robi Sauron w śródziemiu. We wszystkich filmach i powieściach znajdziesz drugie dno, bo w wielu dziełach owe tematy jak miłość, poświecenie, miłość, wojny itp, się przeplatają.

ocenił(a) film na 9
jukatos

Bez sensu jest dyskusja z ateistą jak mniemam(wybacz jeśli się mylę), który do śmierci będzie chciał wszystkim udowodnić, że Biblia i wszystko w co ludzie wierzą to chore wymysły ze strachu przed nieznanym. Nie o to tu chodzi. Każdy ma swoje zdanie na temat wiary. Chodzi o to, że Tolkien nawiązywał do Bilbii i że wyciągał z niej pewne wartości, które następnie przemycał w swoich opowieściach. Zapewne chodziło mu o to, że dobro jest właściwą drogą i zawsze warto ją obierać, a zło wiąże się jedynie z cierpieniem.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

Nie tylko w biblii jest podział na dobro i zło. Po drugie w biblii dobro jest spaczone, bo jest nim rzekomo bóg, który zabija masowo ludzi i kara ich za błahostki.

ocenił(a) film na 9
jukatos

Nie wiem, nie wnikam w Biblie, a ludzki, którzy coś mi chcą na jej podstawie udowodnić z reguły omijam szerokim łukiem. Nie wdaję się w dysputy na temat Biblii bo nie przynoszą one nigdy nic sensownego, ani odkrywczego, ani nic nie udowadniają. Każdy może ją sobie interpretować jak zechce, jest dostępna dla wszystkich.
W wielu mitologach, dziełach literatury i sztuki jest podział na dobro i zło, a Tolkien wybrał to co akurat wydało mu się słuszne i odpowiednie dla tego co chciał w danym momencie przekazać i to jest chyba w tym najciekawsze. A jak dla kogoś nudne to niech szuka, czegoś innego co go zaciekawi bardziej, proste.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

To jakiego wyznania jesteś?

ocenił(a) film na 9
jukatos

Zostawię to dla siebie. Jednak w Boga na pewno wierzę, ale nie chcę się wdawać w dyskusje i kłótnie na temat interpretacji Biblii, wyobrażenia Boga, nauki itd. Moim zdaniem każdy sam powinien znaleźć swoją drogę do szczęścia i spokoju, Tak jak napisałam wierzę w miłość, w dobro, które można spotkać w życiu codziennym, w przyrodzie, w piękno tego świata i kosmosu, tym dla mnie jest Bóg, którego można czcić i rozmawiać z nim w różnych wyznaniach. Zresztą napisałam wszystko niżej na temat moich przekonań, nie będę się powtarzać. I dlatego słowa Gandalfa do Galadrieli w filmie tak fajnie mi się pokrywają z tym w co wierzę i zrobiło mi się bardzo przyjemnie słuchając tego dialogu.

ocenił(a) film na 7
Pani_Zima_1989

Jesteś pewna że Jezus niósł pokój i miłość do ludzi?

Mt 10,34-39
Nie sądźcie, że przyszedłem nieść pokój po ziemi. Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz. 35 Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej; 36 bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu. 37 Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna lub córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; 38 i kto nie bierze krzyża swego, a idzie za mną, nie jest mnie godzien. 39 Kto znalazł swoje życie, straci je; a kto stracił swoje życie ze względu na mnie, znajdzie je.

To są słowa wypowiedziane przez Jezusa.

ocenił(a) film na 8
Anthrax91

Biblia jest najtrudniejszą księgą do interpretacji, bardzo łatwo popełnić błąd i zrozumieć opacznie,nie przyznam ci więc racji, nie znając dokładnie kontekstu ani prawdziwego znaczenia tych wersów.
Wiem natomiast jakie jest najważniejsze przykazanie Jezusa, a jest nim przykazanie miłości.
W WP i Hobbicie, Eru właściwie nie jest wspominany, zgadzam się, oni nie walczą w imię Eru, w imię najważniejszej miłości dla niego, ale jak już napisałam, walczą o jego wartości, wartości dla których stworzył świat.
Poza tym, Tolkien inspirował się Biblią, ale nie napisałam, że ją skopiował, podstawiając tylko inne nazwy.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Nie jest trudna do interpretacji, tylko jest zlepkiem mitów i legend ułożonym przez mnichów w średniowieczu.

ocenił(a) film na 8
jukatos

No, o tym już nie będziemy dyskutować, bo to sprawa wiary i pewnie i tak nie dojdziemy do porozumienia.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Trudno dyskutować nad faktami.

ocenił(a) film na 8
jukatos

Miałam na myśli to, że dla mnie Biblia to nie tylko zlepek mitów i legend, dla mnie Biblia jest słowem Bożym, ale spisanym przez ludzi( niedoskonałych i przedstawiających słowo Boże na sposób ludzki), dlatego napisałam, że to kwestia wiary.
Może naprawdę skończmy ten wątek, bo to rozmowa troche nie na temat.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

No właśnie są to tylko bajania stworzone przez ludzi, bazujące na wcześniejszych wierzeniach i zaadaptowane w nowe ramy. Z bogiem mają wspólnego tyle, że jest on jednym z głównych bohaterów tak jak inne mity.

ocenił(a) film na 7
Pani_Zima_1989

"Wyrwane z kontekstu", "źle to interpretujesz". Powtarzane jest to jak mantra, jeśli bym wrzucił cytat że Jezus kocha wszystkich ludzi nie trzeba niczego interpretować, bo jest to oczywiste, ale gdy przynosimy cytaty gdzie Bóg wyrzyna w pień całe miasta, zabija kobiety i dzieci, a Jezus nawołuje do wojny to nagle okazuje się że musi być w tym ukryty przekaz.

ocenił(a) film na 8
Anthrax91

Nie obraż się, ale uwierzyłabym ci, gdybym miała pewność, że jesteś specjalistą od Biblii, kimś zawodowo zajmującym się analizą i interpretacją Biblii (niekoniecznie księdzem), po prostu kimś, kto ma na ten temat ogromną wiedzę, A tego właśnie nie jestem pewna, bo nie wiem kim tak naprawde jesteś.
Nie mam zamiaru cię obrażać, ale to dla mnie za mało by uwierzyc od razu w twoje słowa, a sama nie mam wystarczającej wiedzy dyskutować o tym fragmencie, któr zacytowałeś.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Gdybyś przeczytała biblie i znała historie sekty katolickiej, to byś od razu porzuciła wiarę. Jesteś typowym katolikiem co nie zna biblii i została zindoktrynowana przez sektę katolicka.

ocenił(a) film na 9
jukatos

Ale na świecie są też inne wyznania jak buddyzm, hinduizm i wiele wiele innych, które wyznają wiarę w swojego Boga, który zazwyczaj jest synonimem dobroci i miłości. Czy ich doktryny wiary też potrafisz kompleksowo przeanalizować i dowieść, że są bez sensu? Nie mówię tutaj tylko o tych religiach, które wymieniłam, ale o wszystkich jakie istnieją na świecie, nawet tych małych.

Same często dziwne cytaty z Biblii i pedofilia w kościele to nie są przekonujące dowody na to, że Boga nie ma, a zdecydowana większość ludzkości to przestraszeni debile.
Ludzie zbyt prosto sobie wyobrażają Boga i za bardzo starają się jego obecność przekształcić w jakieś konkretne doktryny, zasady, których potem sami nie zdołają przestrzegać.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

Właśnie potwierdziłaś swoją wiedzę na katolickim poziomie. Buddyzm nie jest wiarą w boga, a w reinkarnacja. Hinduizm z kolei jest politeistyczny, gdzie występuje milion bóstw. Wiara w rzeczy wyimaginowane jest domeną osób słabych i prymitywnych, to dotyczy każdej wiary.

Dziwne? A czytałaś chociaż biblie? Księża to ludzie, a sekta katolicka ma wiele na sumieniu. Gdyby bóg dobry jak go malują wierni, to by nie chciał mięć z nią nic do czynienia.

ocenił(a) film na 8
jukatos

O, i już zaczyna się obrażania. Mówiłam, lepiej skończyć ten temat.

ocenił(a) film na 8
Pani_Zima_1989

Pisanie prawdy to nie obraza.

jukatos

Buhaha. Się znalazł znawca religii. Który ocenia ten shit na 9. Buhaha.

ocenił(a) film na 8
PiotrekO4

Nie trolluj.

ocenił(a) film na 9
Pani_Zima_1989

Racja, lepiej nie dyskutować bo to są bardzo delikatne tematy, każdy ma swoje zdanie i prywatne odczucia i forum o Hobbicie to chyba nie najlepsze miejsce na to. Ani ja nikogo do niczego nie przekonam, ani ktoś mnie, więc...

ocenił(a) film na 9
jukatos

A ty chyba nie przeczytałeś mojego posta dokładnie. Skąd wiesz, że jestem katoliczką i że koniecznie muszę znać Biblię?
Mam jedynie podstawową wiedzę na temat innych wyznań. Nie interesuje mnie ile bóstw ma poszczególna wiara. Chodziło mi o to, czy byłbyś w stanie konkretnie udowodnić wyznawcom każdej z tych wiar, bez względu na to w co wierzą, czy w reinkarnację, czy w wielu bogów, czy w zielony kosmiczny mech, że są w błędzie i że są idiotami. Wiar jest niezliczona ilość i każda z nich ma jakieś podstawy, historię, na czymś się opiera. I teraz jako ateista, który nie wierzy w nadnaturalne egzystencje weź idź do każdego z nich i tłumacz.

ocenił(a) film na 8
Aredhel125

Poniżej napisałaś, że wierzysz w boga dla zapewnienia bezpieczeństwa. To zapewne tego katolickiego, ewentualnie z biblii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones