PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 450
ocen
7,6 10 1 322450
6,1 29
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

.....chciałabym zapytać szanownych Forumowiczów - jak myślicie/uważacie -

CO DETERMINUJE KOLOR SZAT GANDALFA?

.....niby proste a jednak -

otóż są dwie możliwości -
pierwsza - jedna głosi,że Gandalf nosił się na szaro bo zajmował w bractwie czarodziejów niższą

pozycję od Sarumana który się nosił na biało, ale jak dla mnie Olorin - czyli Gandalf - był najmądrzejszym z Majarów - Sarumanowi się kłaniać nie musiał jednak oczywiście mądrość nie jest wyznacznikiem,że z urzędu się dostaje najwyższe pozycje;

druga - i ku niej się skłaniam - weryfikuje,że Gandalf ubierał się na szaro gdyż jako Olorin zwany był uczniem Valiery Nienny która nosiła szare szaty i której dom często odwiedzał choć w swej młodości Ainura mieszkał w Lorien - najpiękniejszym miejscu świata to już wówczas był wędrowcem i częstym gościem Nienny od której ''wiele się nauczył'' - jego imię też nawiązuje do czegoś z marzeń.....

wasze opinie???

Baronek7

Też myślę że ta druga ale możliwe że trochę z pierwszej też jest trochę prawdy tak myślę .....

wort801

jak czytam Wasze posty to nie mogę sie nadziwic Waszej wiedzy nt bohaterów :)

majeranek2013

Staramy się :)

majeranek2013

Wielbiciele Tolkiena i Śródziemia żądzą.

PS. Trzymać tak dalej.

natalii03012000

No masz rację łączy :)

Baronek7

Opcja trzecia: Gandalf, co przyznawał sam Tolkien, był mocno inspirowany bogiem Odynem, który przybierał postać starego, odzianego w ciemne szaty wędrowca
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/Georg_von_Rosen_-_Oden_ som_vandringsman%2C_1886_%28Odin%2C_the_Wanderer%29.jpg/409px-Georg_von_Rosen_-_ Oden_som_vandringsman%2C_1886_%28Odin%2C_the_Wanderer%29.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Odin_disguised_as_a_Traveller .jpg

wygląda znajomo? Zresztą do licznych tytułów Odyna zaliczały się m.in. Wędrowiec i Szarobrody.


Po powrocie przejmuje biel, która zdaje się symbolizować przywództwo w bractwie Istarich:

"Jestem Sarumanem, ale takim, jakim Saruman być powinien."

ocenił(a) film na 8
Xoxoxox

z pewnością go wzorował na Odynie - bo lubię tę kulturę nordycką i niezaprzeczalnie jest to motyw wyjściowy ale zastanawiam się nad uzasadnieniem w kontekście uniwersum literackiego:)

a wpis ciekawy:)

Baronek7

Mi się wydaje, że jednak pierwsza, bo Gandalf po "śmierci" wrócił jako Biały, ponieważ Saruman zdradził, przestał nosić się na biało i uznał biel za słabość. Gandalf go tak jakby zastąpił, stając na czele Istarich i dlatego był Biały.

bartoszcyc8

No i to jest chyba najlepsza odpowiedz

ocenił(a) film na 7
wort801

również skłaniam się ku tej odpowiedzi...

ocenił(a) film na 7
straightlines

ja także się skłaniam ku jego odpowiedzi

wort801

Można też dodać, że jak był Szary to był słabszy, bo przegrał walkę z Sarumanem w Orthanku, a gdy był Biały potrafił wygnać Sarumana z ciała Theodena.

bartoszcyc8

to prawda

ocenił(a) film na 8
bartoszcyc8

... I zabrał laskę i moc sarumana

ocenił(a) film na 7
Baronek7

Skłaniałabym się do pierwszej odpowiedzi. Tu chyba chodzi o światło jakie od nich biło. Im byli mocniejsi tym światło było silniejsze - bielsze. Po śmierci Gandalf jakby awansował i też przybrał biel. Za to Saruman potem miał szaty wszystkich kolorów.

Cytat:
Saruman powiedział:
"Biel dobra jest tylko na początek. Białą tkaninę można ufarbować. (...) Białe światło można rozszczepić.
Ale wtedy przestaje być białe - odparłem. (Gandalf) - A kto psuje jakąś rzecz, żeby lepiej poznać jej istotę, ten zbacza ze ścieżek mądrości."

Moim zdaniem kolory były dobrane pod ich siłę a biel była ostatnia - czysta - bo z bieli można uzyskać inne kolory zaś w drugą stronę jest to niemożliwe.

ocenił(a) film na 8
Belief

....no ciekawe - ciekawe - analizuję:)

Gandalf był - jednak nie zapominajcie - mądrzejszy - nie wiem dlaczego Valarowie przyzwolili na to by Saruman objął dowództwo w bractwie - zaufali mocy - nie mądrości - jak Galadriela która od razu postawiła na Gandalfa - dodam potem temat jeszcze w tej materii a rzecz pójdzie między Sauronem majarem a Gandalfem majarem....

i mądrość zwyciężyła - ja pozostanę przy nawiązaniu do szat Nienny - może Gandalf na to postawił bo zakładał,że Saruman będzie się jako przywódca nosił na biało - jakby sam był przywódcą - a za bardzo jak mówi Silmarillion być w mądrości nie chciał - to może miałby białe......

ocenił(a) film na 7
Baronek7

Skąd wiesz że Gandalf był mądrzejszy? Na pewno był inny, ale czy mądrzejszy? To, że Saruman porzucił dobro wcale nie oznacza, że był głupszy. Gandalf też bał się zajrzeć w Palantir. Nie wiadomo jak on by skończył gdyby sam w Palantir zaczął patrzeć. Choć co prawda od zawsze mieli inne charaktery. Gandalf to wędrowiec zaś Saruman lubił osiadły tryb życia.

Masz ten fragment z Simarillionu?

Możliwe, że Gandalf początkowy kolor swych szat wybrał ze względu na przywiązanie do Nienny :). Wcale tego nie wykluczam. Niemniej jednak potem nosił się na biało :). Także kolor biały akurat był zarezerwowany dla najpotężniejszych.

I mam pytanie. Ktoś wyżej powiedział, że Gandalf wyrzucił z ciała Theodena, ale czegoś takiego nie było w książce. Theoden był przytłoczony przez kłamstwa/omotanie Gadziego Języka a nie przez obecność Sarumana. Prawda?

ocenił(a) film na 8
Belief

''Olorin był najmądrzejszy z Majarów'' - nie mam Silmarillionu teraz przy sobie bo nie piszę z domu - ale majarami się najbardziej interesuję i Valarami także i dlatego pewne sekwencję znam na pamięć - jak tą - widać uchodził wśród majarów za najmądrzejszego - mieszkał w Lorien Irma ale stałej siedziby nie miał - był już wówczas pielgrzymem - często odwiedzał dom Nienny - mej ulubionej Valiery i ''od niej się nauczył miłośierdzia i cierpliwości'' - mądrość Gandalfa polegała na współczuciu i miłości do wszystkich istot - nie pragnął władzy jak Saruman - a Palantir - Palantir to też rozwaga Gandalfa - unikanie zagrożenia - ewentualnej pokusy co w tym wypadku jest mądrością nie mierzyć się z Sauronem w sposób w jaki nie zostało mu to dane - bedzie o tym mój temat ale nie dziś.

Gdybym była Gandalfem - Olorinem - moim ulubionym majarem - wybrałabym szary ze względu na Niennę:)

ocenił(a) film na 7
Baronek7

Tak to, że Gandalf nie spojrzał w Palantir to była niewątpliwie jego mądrość tak samo jak to, że nigdy nie dotknął pierścienia.

Belief

Gandalf dotknął Pierścienia w książce z tego co pamiętam.

ocenił(a) film na 7
bartoszcyc8

A tak raz wziął od Froda, ale od razu rzucił go w ogień. Potem go już w ręce nie brał, wcześniej tez nie. Wzdragał się przed tym wiedząc gdzie go to może zaprowadzić.

Belief

Po wyjęciu z ognia też go dotknął i powiedział, że jest zimny, a potem dał go Frodowi i już więcej go nie dotykał.

ocenił(a) film na 7
Belief

No co nie było tak? :D

Baronek7

Olorin sam nie chciał być przywódcą i generalnie wzbraniał się przed wyruszeniem do Śródziemia. Natomiast podczas narady w Valinorze o ile dobrze pamiętam Varda stwierdziła, że Olorin nie wyruszy "jako trzeci", sugerując, że to on zagra pierwsze skrzypce w całej historii. Nie umknęło to zresztą uwadze Curunira.

ocenił(a) film na 10
Belief

Myślę, że kolory szat u czarodziejów nie definiowały ich mocy, tylko range. tak samo jak w wojsku. generał ma inny mundur a szeregowy inny, ale jakby obaj zaczeli się bić na pięści to może szeregowy by wygrał. Chodzi o to, że Gandalf(pewnie potężniejszy niż Saruman) był pod zwierzchnictwem Sarumana, który jako przywódca zakonu miał pewne przywileje, które mógł wykorzystac aby pokonac Gandalfa w Isengardzie odbierając mu laske. Zauwaz, ze to samo się dzieje kiedy Gandalf jest biały i podczas rozmowy z sarumanem oświadcza mu, ze jest nowym przywódca zakonu i wyklucza go z niego oraz łamie mu laske. :)


P.S. Wiecie, że w Ostatniej Bitwie tzn. Dagor Dagorath przeznaczeniem Gandalfa jest całkowite unicestwienie Saurona??? :D
Tak samo Eonwe ma załatwić Morgotha ;)

ocenił(a) film na 8
nosiu

dobry wpis - a to ostatnie - napisz więcej:)

ocenił(a) film na 7
nosiu

Nie wiem jak Ci odpowiedzieć :). Rozumiem o co Ci chodzi i zgadzam się z tym, że szeregowy mógłby pokonać generała i że Saruman mógł odebrać laskę Gandalfowi ze względu na swoją rangę. Kiedy Gandalf wrócił mógł mieć białą szatę ponieważ to on potem stał się przywódcą. OK. A co z lekkością jaką miało jego ciało po walce z Balrogiem albo tym, że potem wszystkich jego światło oślepiało? Czy to nie miało związku z większą mocą? Skoro wszyscy byli równi i różniła ich tylko "wojskowa" ranga to powinien się w związku z Twoją teorią zmienić tylko kolor szat. Nieprawdaż?

Podpisuje się pod Baronek7. Rozwiń swoje P.S. :)

ocenił(a) film na 10
Belief

Z ta jego lekkoscią to może byc tak, że schudł. W koncu cała jego walka z balrogiem trwała bagatela 10 dni :) (a tak na serio, to nie wiem)

Z tym swiatłem to moze być tak: wcale nie oznacza to że jego moce sie zwiększyły, tylko jest to raczej sygnał(albo pełni to też role reprezentacyjną), pokazanie kim on teraz jest. nazgule z daleka zauwazyły, że jedzie na nich sam biały czarodziej(pod minas tirith). Bądź co bądź nie wykluczam, że Valarowie zwiększyli Gandalfowi "limit na karcie kredytowej" kiedy stał się biały, ale jeżeli dobrze pamiętam to on nigdy nie powiedział "ooo pacz jestem teraz silniejszy ;P"

P.S. Co do P.S. to kiedyś widziałem artykuł na theonering.net, w którym były opisane wszystkie znane nam fakty dotyczące Ostatniej Bitwy, ale nie moge teraz tego znaleźć, więc przepraszam z całego serca...

ocenił(a) film na 10
nosiu

Boze jak ja okropnie pisze. dostałbym pałe z polaka...

ocenił(a) film na 7
nosiu

Co do tej mocy Białego, to o ile dobrze pamiętam, Gandalf powiedział do kogoś, że tylko Sauron jest od niego silniejszy.

ocenił(a) film na 10
Banner

tak. Powiedział o tym Gimliemu :)

ocenił(a) film na 7
nosiu

Tu mam cytat z Dwóch wież. Gwaihir powiedział do Gandalfa:
"Stałeś się lekki jak pióro łabędzie w moich szponach. Słońce przez ciebie prześwieca. Doprawdy, nie sądzę, abym ci był potrzebny. Gdybym cię upuścił, pofrunąłbyś z wiatrem."

Nie sądzę zatem, aby Gandalf schudł :D, ale nie mam zamiaru upierać się przy swoim bo też pewności nie mam jak jest naprawdę :).

A jak Ci kiedyś jeszcze wpadnie w ręce informacja i przeznaczeniu Gandalfa to daj znać :) Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Belief

Cała koncepcja mocy i znaczenia Gandalfa jest strasznie skomplikowana. Powstało mnóstwo stron poświęconych temu, sam Tolkien pisał mnóstwo listów na ten temat. Mnóstwo rzeczy jest także niedopowiedziane, wiec trudno żebym ja mógł dać Ci dobrą odpowiedź na wszystkie pytania. Wszystko co napisałem o Nim to są tylko domysły i moje interpretacje :)
Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 8
nosiu

O Sauronie i Gandalfie nie wiedziałam, ale czy to nie czasami Turin Turambar miał załatwić Morgotha, przebijając go tym swoim czarnym mieczem? Z tego co pamiętam, to Morgoth miał uciec przez Drzwi Nocy, gdy świat będzie znużony, a straże zasną, zniszczyć Słońce i Księżyc, być strąconym przez Earendila z nieba i potem zabity przez Turina?

https://24.media.tumblr.com/b546dccf6fc44a788640b9d5dd314a2b/tumblr_n1datrQlN61s 8a8tao1_500.jpg

natadragon

W jednej z wersji legendarium to faktycznie Eonwe miał zabić Morgotha. O Olorinie zabijającym Saruona nigdy nie słyszałem.
Trzeba przy tym pamiętać, że koncepcja Dagor Dagorath została najprawdopodobniej porzucona przez Tolkiena i dlatego Christopher nie umieścił jej w Silmarillionie.

ocenił(a) film na 10
Baronek7

Druga. Tolkien wyraźnie wskazuje w przypadku Sarumana, że można chodzić na biało, a serce mieć czarne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones