PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 450
ocen
7,6 10 1 322450
6,1 29
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Hobbita czytałem, bardzo dawno, dawno temu i postanowiłem sobie przypomnieć tą lekturkę. Oto
na co się natknąłem na samym początku, co mnie zastanowiło - "Nic więc nie podejrzewał Bilbo,
gdy owego ranka zobaczył małego staruszka w wysokim, spiczastym, niebieskim kapeluszu, w
długim szarym płaszczu..." Z tego fragmentu można odnieść wrażenie, że Gandalf jest jeszcze
mniejszej postury niż Bilbo. Czyżby gdy Tolikien pisał tą książeczke zakładał, że Gandalf jest z rasy
hobbitów? Czy w książce pada jakieś stwierdzenie jakiej rasy jest Gandalf?

nexus9

Jest Maiarem.

ocenił(a) film na 6
Klocuch12

Ale czy to stwierdzenie pada już w Hobbicie, czy w innych książkach?

nexus9

W Silmarillionie i Niedokończonych Opowieściach chyba.

ocenił(a) film na 6
Klocuch12

Czyli pisząc Hobbita Tolkien mógł być niezdecydowany, kim ta postać dokładnie jest. Ja nigdy bym nie nazwał Gandalfa małym staruszkiem. Także w pierwszym rozdziale nie natknąłem się, na żaden fragment, który sugerowałby, że Gandalf ma problemy z poruszaniem się po małej jak dla niego norce hobbita.

ocenił(a) film na 10
nexus9

W czasie jednej z wizyt u Elronda dowiadujemy się, że był niski, o szerokich barach. Notabene sir Ian McKellen ma coś ze 180 i nigdy nie był Herkulesem, więc trochę naciągnęli książkę pod tym względem :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones